Sponzorováno

Spí s vámi vaše miminko? Upevníte pouto, ale dítě je v ohrožení. Na co dát pozor? 4.31/5 (26)

Spí s vámi vaše miminko? Upevníte pouto, ale dítě je v ohrožení. Na co dát pozor?Kojení a sdílení postele rodičů s dítětem mohou jít ruku v ruce. Kojení se obecně považuje za prospěšné. Ale co ten spánek? La Leche League a mnoho dalších mateřských skupin podporují tvrzení, že dítě by mělo spát v posteli s rodiči, aby zesílilo vzájemné pouto. Na druhé straně se však ozývají hlasy s obavami, že se dítě může udusit.

Kojení a společný spánek jsou prospěšné

Lékaři na základě studie krmení kojenců oslovili ženy a během prvního roku jejich potomků jim posílal dotazník. Výsledky ukázaly, že časté sdílení postele je běžnější u matek, které kojí déle. Ty, které nechávali své dítě spát v manželské posteli kratší dobu, i kojily kratší dobu. Spoluautor studie doktor Fern Hauck, profesor rodinné medicíny na University of Virginia, pro time.com řekl: „Tyto dvě věci jsou propojeny, ale věříme, že sdílení postele podporuje kojení, a ne naopak.“

Přesto někteří lékaři nedoporučují sdílet postel s dítětem, protože umístění dětí na posteli s dospělými je spojeno s trojnásobným rizikem udušení nebo malými zraněními, a to i mezi rodiči, kteří nepijí a nekouří. Rizika jsou dokonce vyšší pro pracující rodiče. Bezpečnější je, aby dítě spalo v bezpečné, ale vlastní postýlce v pokoji rodičů. To může matce zjednodušit kojení, po kterém uloží dítě do vyhrazené postýlky.

Vytvořte si pouto

Doktorka Fran Walfishová, dětská a rodinná psycholožka z Beverly Hills, řekla, že i když se může zdát jednodušší nechat dítě usnout na svém prsu, nakonec tomu tak být nemusí. „Klíčové je, aby se děti dokázaly i sami uklidnit, aby usnuli. Řekněte dobrou noc, polibte dítě a uložte jej do postýlky,“ vysvětlila Walfishová. Děti se naučí uklidnit s palcem, dudlíkem nebo oblíbenou hračkou.

I když je typické pro kojené děti usnout u prsu a spát zdravě, stále je zde negativní stránka tohoto hlubokého spánku. Doktor Hauck řekl: „Věříme, že syndrom náhlého úmrtí kojence je způsoben právě rozrušením. Takže pokud děti spí příliš tvrdě a dostanou se do pozice nosem zatlačeným do matrace, je to mnohem vyšší riziko úmrtí udušením.“

„Ideální je, pokud matka tráví s dítětem většinu času, včetně noci. Představuje to nejvhodnější uspořádání, i když matka nemá dost mléka. Postele v téže pokoji a bezpečný spánek jsou tou správnou volbou pro dítě i rodiče,“ vyjádřil se neonatolog doktor David dacosta z nemocnice Henryho Forda v Detroitu.

Ve svém, ale ne samo

Ono se to jednoduše řekne – spát ve vlastní postýlce. Některé děti ale spát v postýlce nechtějí a pláčou. Podle starších „návodných“ knih má maminka miminko nakrmit, přebalit a uložit do postýlky a tam ho klidně nechat křičet, aby si zvyklo, že zkrátka spí ve svém. Jenže to málokterá vydrží. Miminko vezme k sobě, znovu nakojí, a když tak hezky usne, už si ho u sebe nechá… Podobnou zkušenost má trojnásobná matka Petra Uhlířová: „Nejstarší Péťa se mnou spal v posteli do tří let. Měla jsem těžký porod a problémy ještě dlouho po něm, tak pro mne bylo od začátku jednodušší, aby spal se mnou.

Sponzorováno

Nakrmila jsem ho vždy, když bylo potřeba, nemusela jsem zbytečně vstávat a chodit. Tím, že byl u mne, tak i minimálně plakal a ani problémy s bolavým bříškem, na které si mnozí rodiče tak stěžují, jsme neměli. Když se narodila Klárka, začal spát Péťa ve svém pokoji a ji jsme zkusili dávat na noc do postýlky. Jenže ona naopak problémy s bříškem měla. Večer jsme ji nosili dvě tři hodiny, než usnula, pak opatrně položili do postýlky, jenže mrška to vždycky nějak poznala, probudila se znovu a spustila… Nakonec jsem kapitulovala a nastěhovala ji k sobě… Naštěstí jen na rok, pak už spala s bráškou v pokoji. No a nejmladší Samuel už spal u mne tak nějak automaticky. Přišlo mi to i nespravedlivé, aby jako jediný byl ‚odstrčený‘ a spal sám.“ Paní Uhlířová měla štěstí, že se děti poměrně brzy naučily spát ve svém pokoji a hlavně, že její manžel byl natolik tolerantní, že se na pár let vzdal svého manželského lože a přespával v pracovně…

Správná postýlka je důležitá

Sponzorováno

Postýlka pro miminko by měla být z přírodního materiálu, natřená zdravotně nezávadným nátěrem. Příčky ohraničující postýlku nemají mít mezi sebou vzdálenost větší než 75 mm a menší než 45 mm. Není správná příliš měkká matrace, polštář je zbytečný. Není vhodný pro správný vývoj páteře a také by mohl způsobit dušení dítěte, zvláště u starších kojenců, kteří někdy spí na bříšku nebo opřeni na kolínkách a ručičkách. Důležité je umístění postýlky v bytě – na klidné místo, světlo má dopadat z boku. Dávejte pozor na nevhodné předměty v postýlce – šňůrky, knoflíky…

Několik tipů, jak naučit dítě usínat v postýlce

  • Dejte dítě do postýlky, dokud je vzhůru. Uklidněte jej svým hlasem nebo hudbou a jemným hlazením, ale nechte jej v postýlce a ukolébejte jej ke spánku. Děti, které se nenaučí usínat samy, budou plakat a vyžadovat v noci vaši pozornost – nenaučí se metodě, jak utišit sebe sama. Miminko, které usne samo, bez problémů usne znovu i poté, co se probudí ze spánku v noci. Naučíme-li dítě usínat při houpání, chování či za zvuku pračky nebo dokonce během jízdy autem, bude vyžadovat totéž i v případě probuzení během noci.
  • Někteří odborníci doporučují, že pokud chcete, aby dítě rychle usnulo a dobře spalo, neměli byste ho krmit těsně před spaním. Zkuste miminko také udržet vzhůru po dobu krmení, protože pokud si jednou zvykne na usínání u prsu nebo s láhví, bude to vyžadovat i v případě, že se v noci probudí. Ideální je krmit 20–30 minut před spaním, nejlépe v jiné místnosti, než kde bude dítě spát.
  • Pro děti je velice důležitá pravidelnost, takže se snažte, aby denní spánek i večerní ukládání do postele (stejně tak jako krmení a koupání) proběhlo ve stejnou dobu.
  • Některé děti rády usínají v zavinovačce, výhodný může být i spací pytel. Nehrozí, že se v noci probudí chladem.
  • Pomohou i předměty, které má dítě vždy nablízku – plyšáček či závěsná hračka, kterou může fixovat pohledem.
  • Vytvořte si nějaký rituál předcházející ukládání ke spánku; několik minut, které budou každý den stejné – koupání, masáž, převléknutí do pyžamka, mazlení, zpívání ukolébavky, vyprávění pohádky…
  • Při nočním krmení si s dítětem nehrajte, používejte pouze tlumené světlo a mluvte co nejtišším hlasem. Dítě musí pochopit rozdíl mezi dnem a nocí.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva