Sponzorováno

Kokosová mouka a její zdravotní účinky – jak ji vyrobit doma? 4.83/5 (30)

Kokosová mouka a její zdravotní účinky - jak ji vyrobit doma?Kokosová mouka u nás poslední dobou hodně roste na popularitě. Více lidí objevuje její zdravotní přínosy. Navíc se kokosová mouka může chlubit mnoha způsoby využití, chuťově je moc dobrá, je bez lepku. A to není vše.

Kokosová mouka má vysoký obsah vlákniny, bílkovin a zdravých tuků, je bez pšenice a jiných zrn. Obsahuje také málo cukru, stravitelných sacharidů a kalorií, má nízký glykemický index. Je to prostě zdravá alternativa k jiným moukám. A mnoho lidí si ji proto oblíbilo.

Tyto zmíněné benefity dělají kokosovou mouku oblíbenou mezi vyznavači paleo diet, lidí na bezlepkové stravě, u celiatiků, lidí s citlivostí na lepek, ​​s nějakými trávicími problémy, u diabetiků, vegetariánů a konečně je velmi oblíbená i mezi těmi, kteří prostě chtějí nějakou zdravější mouku než naši klasickou bílou z pšenice.

Jak se kokosová mouka vyrábí?

Kokosová mouka je vyrobena z mletého a sušeného kokosového masa (ano, je to správný výraz – kokosové maso je ta vnitřní, měkká, nasládlá, lahodná část kokosu – ta, která má bílou barvu). Jakmile je odstraněn vnější obal kokosového ořechu, zůstává uvnitř právě ta bohatá vnitřní bílá část, která je nazývaná kokosovým masem.

Kokosová mouka není ve skutečnosti „mouka“ v tom tradičním slova smyslu – není vyrobena z nějakého zrna, je vyrobena z čistého kokosu. Je vyrobena právě z toho kokosového masa, o kterém byla před chvílí řeč.

Ale potřebujete, aby z něj bylo odděleno kokosové mléko, aby vznikla suchá část kokosového masa. Jakmile je maso odděleno od kokosového mléka, je pečeno při nízké teplotě, aby se vysušilo a vytvořila se prášková mouka vyrobená výhradně z kokosového ořechu.

Zdravotní a výživové benefity kokosové mouky

Existuje opravdu mnoho důvodů, proč milovat kokosovou mouku. Jsou to obzvláště skutečnosti, že má vysoký obsah živin, málo kalorií a dá se použít v receptech opravdu mnohostranně. Zdravotní přínosy toho, že se ve vašich receptech rozhodnete vyměnit klasickou mouku za kokosovou (a mrkněte i na další mouky,
kterými můžete nahradit klasickou bílou mouku
) – jsou docela působivé, mrkněte na ně:

1. Pomáhá metabolismu

Kokosová mouka obsahuje vysoké hladiny zdravých nasycených tuků ve formě mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem (MCFA). Tyto látky tělo velmi snadno využívá pro svoji energii a navíc pomáhají podporovat zdravý metabolismus + mají pozitivní vliv vyvážení hladiny cukru v krvi. A to je parádní.

2. Obsahuje hodně vlákniny

Samotné kokosové maso má impozantní obsah vlákniny! V jednom šálku najdete až 7,2 g vlákniny. A protože vláknina v podstatě nemůže být absorbována tělem, kalorie a sacharidy, které se nacházejí v kokosové mouce, tak nejsou vstřebány a používány, ale spíše se jen přeženou přes trávicí trakt. A to je také perfektní.

3. Pomáhá udržovat zdravou hladinu cukru v krvi

Kokosová mouka patří mezi potraviny s nízkým glykemickým indexem a nezvyšuje hladinu cukru v krvi. Studie ve skutečnosti ukazují, že konzumace produktů, které obsahují kokosovou mouku, může pomoci snížit celkový glykemický dopad potravy a může tak podpořit stabilní hladinu cukru v krvi. To znamená, že potraviny z kokosové mouky mají zdravotní přínosy pro osoby s diabetem i pro ty, kteří se snaží dosáhnout zdravé hmotnosti.

4. Pomáhá trávení

Kokosová mouka také pomáhá se zdravým trávením, má opravdu hodně zajímavých živin a může pomoci i v oblasti zdraví vašeho srdce. Studie ukázaly, že kokosová mouka má schopnost pomáhat snižovat hladiny „špatného“ LDL cholesterolu a triglyceridů u lidí, kteří mají zvýšené hladiny cholesterolu.

5. Bohatá na minerály

Většina obilných produktů (zejména pšenice, kukuřice a sója) je hromadně sbírána na vyčerpaných půdách průmyslových farem a je často je i geneticky modifikována. Naproti tomu kokosové ořechy nabízejí osvěžující zdroj přirozeně se vyskytujících stopových minerálů. Kokosové palmy se obecně nacházejí v prosperujících vulkanických půdách tropů a jsou přirozeně hnojeny mořskou vodou, která obsahuje kompletní směs všech stopových minerálů, které jsou potřebné pro lidské tělo. Výrobky z kokosových ořechů (jako tedy i mouka) jsou tedy účinným prostředkem, kterým lze vstřebat široké spektrum minerálů.

6. Je bezlepková

Kokosová mouka je bezlepkovou alternativou k pšeničné mouce. Gluten (lepek) je bílkovina, která se nachází v pšenici, ječmeni a žitu. Kokosová mouka umožňuje pečení některých vašich oblíbených cookies, palačinek a koláčů bez závažných nežádoucích účinků, které mohou pocházet z požití pšenice. Kokosová mouka se chová při vaření trochu jinak než je tomu u tradičních obilných muk, takže budete muset hledat recepty, které odpovídajícím způsobem upraví ostatní ingredience.

Sponzorováno

Kokosová mouka a nutriční fakta

1/4 šálku (což je asi 28 g) kokosové mouky obsahuje zhruba:

  • 120 kalorií
  • 4 gramy tuku
  • 4 gramy bílkovin
  • 10 gramů vlákniny
  • 16 gramů sacharidů
  • 2 gramy cukru

Jen 2 lžíce kokosové mouky dodávají 5 gramů vlákniny, pouze 8 gramů sacharidů a mají jen 60 kalorií. To je ideální pro ty, kteří chtějí shodit nějaké to kilo, sledují příjem sacharidů a snaží se zvýšit množství vlákniny ve svém jídelníčku.

Porovnáváme: kokosová mouka vs. mandlová mouka

Jak kokosová mouka, tak i mandlová mouka jsou milovány díky své všestrannosti v receptech, díky vysokém obsahu živin a bezlepkovým vlastnostem. Obě jsou skvělou volbou pro pečení nebo pro jiné použití mnoha způsoby, kokosová mouka však nabízí více vlákniny a méně kalorií než má mandlová mouka.

Kokosová mouka je také skvělou alternativou pro každého, kdo má alergii na ořechy a nemůže konzumovat mandle. Ořechy jsou potraviny bohaté na živiny a mandlová mouka je také skvělou volbou pro obsah vitaminů a minerálů. Pokud dáme vedle sebe pro srovnání 1/4 šálku kokosové mouky a mandlové mouky, toto zjistíme:

  • Kokosová mouka: 120 kalorií, 4 gramy tuku, 4 gramy bílkovin, 16 gramů sacharidů a 10 gramů vlákniny.
  • Mandlová mouka: 160 kalorií, 14 gramů tuku, 6 gramů bílkovin, 6 gramů sacharidů a 3 gramy vlákniny.

A která mouka je lepší? Ani jedna. Záleží vždy na tom, jak se na to díváte. Mandlová mouka je extrémně zdravá, ale má trochu více kalorií a tuku, zatímco má méně sacharidů a méně gramů vlákniny. Vyšší obsah kalorií a tuků není špatná věc, a proto je to skvělá volba pro ty, kteří třeba drží dietu s nízkým obsahem sacharidů. Takže jak můžete vidět, skutečně záleží na vašich konkrétních potřebách a preferencích.

Kokosová mouka a mandlová mouka – obě jsou silné v obsahu bílkovin, ale mají různé chování při vaření nebo pečení. Mandlová mouka má tendenci být více křupavá, ořechová, drobivá a méně měkká. Mandlová mouka má také silnější chuť a chutná jako mandle, zatímco kokosová mouka má mírnější chuť. Kokosová mouka pohlcuje více vody než mandlová mouka, je hustší a celkově vytváří měkčí produkt. Můžete dokonce použít obě mouky společně, abyste vytvořili mnoho zdravých receptů bez lepku, které jsou zcela bez jakýchkoliv zrn a mají vysoké množství živin.

Jak vařit s kokosovou moukou?

Kokosová mouka může být použita jak v sladkých, tak i ve slaných receptech. Je neslazená a má jemnou vůni a chuť kokosového ořechu, snadno se mísí s ostatními přísadami v receptech a nepřekonává jiné chutě. Je trochu náchylná k tvorbě hrudek. Před použitím tedy kokosovou mouku promíchejte vidličkou, abyste z ní dostali jakékoliv vzduchové bubliny nebo hrudkovité kousky.

Kokosová mouka má vysoký obsah vlákniny s 5 gramy na každé 2 lžíce. Co to znamená? Počítejte s tím, že při vaření s ní se pohltí hodně vody. Ve srovnání s jinými moukami myslete na to, že kokosová mouka má mnohem víc vlastností absorpční „houby“, a proto má schopnost jakoby vysychat některé tradiční recepty. Na to proto myslete.

Nejlepší je použít kokosovou mouku v kombinaci s jinými moukami nebo samovolně rostoucími přísadami, jako jsou vejce při pečení – tak dosáhnete nejlepších výsledků. Kokosová mouka může být použita i sama, třeba pro zahušťování polévek. Bez ohledu na to, jak ji používáte, nezapomeňte ji dobře promíchat před přidáním do receptů.

NÁŠ TIP: Kokosovou mouku vždy smíchejte s nějakou jinou moukou, protože je hodně hutná. Například 100g mandlové mouky a 100g kokosové mouky. Pak je pečivo pěkně vyvážené.

Jak vyrobit kokosovou mouku doma? Dá se to?

Ano dá. Stejně jako si můžete vyrobit vlastní kokosové mléko, můžete si také vyrobit vlastní domácí kokosovou mouku. Jak na to?

  1. Začněte mixováním kokosového masa a vody v nějakém kvalitním vysokorychlostním mixéru. Poté použijte velmi jemné sítko nebo nějakou látku (utěrku), abyste zachytili veškeré kokosové maso a nechali kokosové mléko procedit pryč. Nezapomeňte, že i kokosové mléko je cenné, můžete ho později použít v mnoha jiných receptech.
  2. Když máte kokosové maso odděleno, rozložte ho na plech a pečte ho na nízkou teplotu po dobu několika hodin, abyste ho pěkně a kvalitně vysušili. Mějte na paměti, že nepečete kokosové maso, spíše je potřeba ho jen pomalu dehydratovat, dokud nedosáhne konzistence práškovité mouky. Většina lidí doporučuje pečení kokosové mouky asi na 60-70 stupňů, nebo na nejnižší možné nastavení trouby a sušení cca po dobu 4-6 hodin. Tak získáte ty nejlepší výsledky. Záleží ale hodně na vaší troubě.

Co dalšího si o kokosových produktech přečíst?

Tak co, jak se vám kokosová mouka líbí a jaké s ní máte zkušenosti? Podělte se, budeme rádi.

VIDEO: Kokosová mouka a pár rad ohledně jí

VIDEO: Ovocný koláč z kokosové mouky

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva