Obsah článku
Potrava, ale i různé doplňky stravy mohou být bohaté na celou řadu různorodých látek. Nejsou to jenom klasické vitamíny a minerály, ale se jedná také o látky, které označujeme jako antioxidanty. I ty mohou být pro lidské tělo velmi důležité. A proč vyhledávat právě stravu, která jich má dostatek? Na to se podíváme společně. Důvodů může být hned několik.
Vyčištění lidského těla
Začneme tím nejznámějším. I vy jistě víte, že když budete konzumovat stravu bohatou na antioxidanty, jednoduše tím dokážete vyčistit lidské tělo od řady nežádoucích látek. Velmi výrazně se v poslední době hovoří o takzvaných volných radikálech, které se do lidského těla dostávají, jaké jsou hlavní příčiny? Možná překvapí, že se může jednat o něco, co je spojeno s běžným životem:
- Cigaretový kouř
- Nečisté prostředí pro život
- Alkohol
- Nekvalitní zpracované jídlo
Volné radikály v lidském těle způsobují hlavně to, že ho mohou výrazně poškozovat v tom smyslu, že se organismus cítí přetížený. Díky antioxidantům jsou dané látky navázány a poté jsou přirozenou cestou vyloučeny z těla.
Lepší fungování vnitřních orgánů
Lehce to souvisí s výše uvedeným. A to tak, že když z těla odstraníte nežádoucí látky, může opět dokonale fungovat, bez jakýchkoliv známek únavy. Antioxidanty tak mají pozitivní vliv hlavně na fungování vnitřních orgánů. A nejenom proto, že je vyčistí od špatných nežádoucích látek. Je to také z toho důvodu, že antioxidantem může být třeba i vitamín, nebo minerál. Přesně takový, který daný orgán potřebuje. V podstatě dochází k situaci, že daný orgán vyživujete a on tak může pracovat správně, a naplno. Jelikož je každý vnitřní orgán jiný, nedoporučujeme se zaměřovat výhradně jenom jedním směrem. Ideální je různorodá kombinace antioxidantů. Můžeme sem zařadit třeba:
- Zinek
- Selen
- Vitamíny A, B6, C a E
Obnovujte buňky ve svém těle
Pídili jste se někdy po tom, jak vaše tělo vlastně přesně funguje? Pokud ne, je třeba začít tím, že obsahuje mnoho buněk. Ty mají různou životnost a tak je zcela přirozeným procesem, že některé odumírají a jiné naopak vznikají. Pokud tělo nemá vše, co potřebuje, může být tento koloběh narušení. Antioxidanty se v tomto případě starají o to, aby k tomu nedocházelo. Hlavně v tom smyslu, že dokážou podporovat právě tvorbu nových buněk. A kde přesně? V celém vašem těle, a to ať už se jedná o vnitřní orgány, nebo se jedná například o buňky ve vaší kůži. Ano, tím chceme opravdu říci, že strava bohatá na antioxidanty dokáže zlepšit také kvalitu vaší pleti. A tím logicky i vaši krásu.
Podpoříte lepší trávení
I na toto mají antioxidanty vliv. Jestliže vás zajímá to, jaký konkrétně, tak se jedná o antioxidant nesoucí název astaxanthin. Ten je skutečně nejsilnější. Díky jeho účinkům tak můžete výrazně podpořit funkci celého vašeho trávicího systému. A to se zcela pochopitelně opět pozitivně podepíše na řadě oblastí, které jsou spojené s vaším zdravím.
Sponzorováno
Dobře fungující trávicí systém totiž zajistí, že bude moci tělo čerpat veškeré živiny, které jsou ve stravě obsaženy. Znamená to vlastně i to, že si z jídla vezme i mnohem více antioxidantů a tak vaše tělo bude i s malým množstvím těch správných potravin fungovat výrazně lépe.
Vyhnete se různým nemocem
Jeden z hlavních důvodů, proč potraviny bohaté na antioxidanty jíst. Jelikož jsme zmínili třeba vitamín C, tak musíme v souvislosti s tím říci, že díky němu můžete posilovat svou imunitu, což se následně projeví v tom, že v době chřipkových epidemií hravě odoláte jakémukoliv nachlazení. Stejně tak nezapomínejme ano na to, že antioxidanty mohou pomoci bojovat i proti mnohem zákeřnějším nemocem. Třeba proti těm, které jsou spojeny se srdcem, nebo cévami. Prokázáno a potvrzeno je dokonce i to, že mají výrazné pozitivní účinky ve spojení se zpomalením růstu nádorů, které jsou dnes označovány jako za civilizační chorobu, na kterou má vliv jak životní styl, tak i prostředí.
A odkud antioxidanty čerpat?
Jak je vidět, pozitiv mají tyto konkrétní látky více než dost. Jaké to mohou být, to již víme. Doplnit náš přehled ale můžeme i řadou dalších. Jedná se třeba o látky, jako je koenzym Q10, pycnogenol, bioflavonoidy, alfa-lipoová kyselina, fenoly, beta-karoten a další.
Mnoho lidí dnes využívá různé doplňky stravy. Na jednu stranu mohou být dobrou volbou, jelikož víte, které antioxidanty získáváte a můžete také hlídat, v jakém množství. Negativem těchto doplňků je ale často i řada různých chemických látek, které jsou do nich přidány. V tom případě do těla dostáváte zároveň nežádoucí věci, které potom antioxidanty musí odstraňovat.
Proto je lepší zaměřit se na přírodní stravu. Zde platí jedno důležité pravidlo. Čím sytější je barva konkrétní potraviny, ovoce a zeleniny, tím více antioxidantů bude mít. A jelikož chceme být i konkrétní, dáme vám několik příkladů, se kterými rozhodně vedle nešlápnete. Jedná se určitě o lesní ovoce, jako třeba borůvky, ostružiny, brusinky a maliny. Stejně tak to může být i brokolice, špenát nebo kapusta. Opomíjet nelze také exotické ovoce, jako je třeba Acai.
Vše doplňte také různými mořskými, ale i sladkovodními řasami, nebo houbami. Ideální zástupci jsou hlíva ústřičná a shiitake – i když právě ony nesplňují ono pravidlo o výrazné barvě. Hodně antioxidantů najdete i v hřebíčku.
Sponzorováno
Dbáte na příjem antioxidantů v jídelníčku? Budeme rádi za komentáře.
A co si o antioxidantech ještě přečíst?
- Co přesně si pod pojmem antioxidanty vlastně můžeme představit?
- Zdroje antioxidantů ve výživě
- Antioxidanty mohou snižovat riziko druhého srdečního záchvatu či mrtvice
- Káva a antioxidanty – jak to je? Co říkají studie
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Antioxidanty, Zdravé látky
Přečtěte si také naše další články