Sponzorováno

Fibrocystická nemoc prsu – příznaky, příčiny a léčba 4.79/5 (19)

Fibrocystická nemoc prsu - příznaky, příčiny a léčbaFibrocystické onemocnění prsu, běžně nazývané jako fibrocystická prsa, je benigní (nezhoubný) stav, ve kterém jsou bulky, cysty či hrudky v prsu.

Fibrocystické prsy nejsou škodlivé ani nebezpečné, ale mohou být pro některé ženy hodně obtěžující a mohou způsobovat nepohodlí. Podle některých studií více než polovina žen má (nebo bude mít) v určitém bodě svého života fibrocystické onemocnění prsu. Mnoho žen s fibrocystickými prsy nemá žádné příznaky.

Ačkoli samo o sobě tento problém není nebezpečný, tento stav může zhoršovat detekci rakoviny prsu.

Co vlastně způsobuje fibrocystické onemocnění prsu?

Vaše prsní tkáň se mění v reakci na hormony vyvolané vaječníky. Pokud máte fibrocystická prsa, můžete mít výraznější změny v reakci na tyto hormony. To může vést k otokům a malým i bolestivým hrudkám. Symptomy jsou nejčastější právě před nebo během vašeho období..

Kdo má riziko fibrocystického onemocnění prsu?

Každá žena může mít problémy s fibrocystickým onemocněním prsu, ale nejčastěji se tento problém vyskytuje u žen ve věku od 30 do 50 let.

Antikoncepční pilulky narození mohou snížit vaše příznaky a hormonální terapie je může naopak zvýšit. Symptomy se obvykle po menopauze zlepšují nebo se dokonce úplně vyřeší.

Fibrocystické onemocnění prsu a rakovina

Fibroscystické onemocnění prsů nezvyšuje vaše riziko vzniku rakoviny, ale různé změny v prsou mohou způsobit, že je pro vás nebo vašeho lékaře složitější identifikovat potenciálně rakovinové buňky při vyšetřeních prsu a na mamografii.

Obecně se doporučuje, aby ženy mezi 50 a 74 lety chodily na mamografii každé dva roky. Pravidelné vyšetření prsu je jednoduše v těchto letech velmi vhodné. Je důležité, aby se každá žena seznámila s tím, jak její prsa vypadají (a jak se cítí) v normálu, a aby každá žena sledovala, kdy nastanou změny. Prostě by měla dávat pozor na to, kdy se jí něco v souvislosti s jejím ňadry nezdá.

Jaké jsou příznaky fibrocystického onemocnění prsu?

Pokud máte fibrocystické onemocnění prsu, mohou se objevit následující příznaky:

  • otoky
  • citlivost
  • bolest
  • zahušťování tkáně

To vše v jednom nebo obou prsou.

Porovnání normální a fibrocystická tkáň

Porovnání normální a fibrocystická tkáň

Můžete mít více otoků nebo hrudek v jednom prsu než v druhém. Vaše symptomy budou pravděpodobně horší před vaším obdobím kvůli hormonálním změnám, ale i během měsíce se mohou projevit příznaky (i když třeba v menší míře).

Sponzorováno

Hrudky v fibrocystických ňadrech mají tendenci kolísat v průběhu měsíce a obvykle jsou pohyblivé. Ale někdy v místech, kde je více hustší tkáně, mohou být hrudky pevněji upevněny na jednom místě. Můžete také cítit bolest pod paží. Některé ženy mají zelenkavý nebo tmavě hnědý výtok z bradavek. Okamžitě se obraťte na svého lékaře, pokud z bradavky vyteče čirá, červeně krvavá tekutina, protože to může být příznakem rakoviny prsu.

Jak se diagnostikuje fibrocystická onemocnění prsu?

Lékař může diagnostikovat fibrocystické onemocnění prsu provedením fyzického vyšetření prsou.

Lékař vás může také objednat na mamografii, ultrazvuk nebo MRI, abyste si lépe prohlédl změny v prsou. Lékaři obecně hodně doporučují digitální mamograf pro ženy s fibrocystickými prsy, protože tato technologie umožňuje přesnější zobrazení struktur prsu. V některých případech může ultrazvuk pomoci odlišit normální prsní tkáň od abnormalit. Pokud je lékař znepokojen výskytem cysty nebo jiného nálezu v prsou, může si objednat biopsii (odběr tkáně), aby zjistil, zda je rakovinový. Taková biopsie se obvykle provádí jemnou aspirační jehlou, chirurgickým postupem k odebrání tekutiny nebo tkáně pomocí malé jehly.

Jak se léčí fibrocystické onemocnění prsu?

U většiny žen, které trpí fibrocystickým onemocnění prsu, tento stav nevyžaduje invazivní léčbu. Domácí léčba je obvykle dostačující k úlevě od bolesti a nepohodlí.

Přípravky na zmírnění bolesti, jako je ibuprofen a paracetamol, může obvykle účinně zmírnit bolesti a nepohodlí. Můžete také vyzkoušet nosit vhodnou podpůrnou podprsenku, abyste snížili bolesti a citlivost prsou. Některé ženy také zjistily, že použití teplých nebo studených obkladů zmírňuje jejich příznaky.

Změny ve stravě

Některé ženy zjistili, že omezení jejich příjmu kofeinu, konzumace stravy s nízkým obsahem tuku nebo užívání esenciálních doplňků mastných kyselin snižuje příznaky fibrocystického onemocnění prsu. Neexistují však žádné studie, které by ukázaly, že tyto nebo jakékoliv dietní změny jsou účinné při zmírnění příznaků.

Dlouhodobý výhled pacientů s tímto problémem

Sponzorováno

Konkrétní a specifická příčina fibrocystického onemocnění prsu není doposud plně pochopena. Nicméně lékaři mají podezření, že hlavní roli hrají estrogen a další reprodukční hormony. V důsledku toho vaše symptomy pravděpodobně zmizí, jakmile dosáhnete menopauzy, protože kolísání a produkce těchto hormonů se snižují a stabilizují.

Co si přečíst o dalších problémech ňader?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva