Obsah článku
Víte, co a kolik máte pít, pokud máte slabé srdce nebo žaludeční vředy? A děláte to? Zeptali jsme se odborníků, jaké nápoje jsou vhodné při častých diagnózách.
DNA
Zbavujte se kyseliny
Základem léčby u nemoci dna je dieta a pitný režim, protože příjem tekutin podporuje vylučování kyseliny močové z organismu.
2-3 litry
Samozřejmostí mají být dva až tři litry tekutin denně.
Nejvhodnější jsou minerálky s nízkým obsahem minerálů, ale i čistá voda a ovocné šťávy. Vhodné jsou ovocné čaje, je v nich více vitamínu C, ale mohou být i bylinkové. Nedoporučuje se obecně černý čaj, hlavně ne silný. Nápoje střídejte, i podle ročního období a možností. V létě se zvýšeným pocením tekutiny ztrácejí víc, doplňujte si je, aby se nezvyšovala koncentrace kyseliny močové v organismu a riziko akutního dnového záchvatu nebo reaktivace dnové artritidy.
Pozor! Nesmíte pít žádný alkohol, silnou kávu, kakao a černý čaj. Tabu je i silný masový vývar.
CUKROVKA
Bez bublinek a cukru
Základem pitného režimu diabetika má být neperlivá stolní voda. U cukrovky jsou vhodné přírodní minerální vody s vyváženým obsahem minerálů a nižším obsahem sodíku, hlavně pokud máte i vysoký krevní tlak. Z přírodních minerálních vod je vhodná například Korunní.
500 – 1 000 mg / l
Nejvhodnější jsou minerální vody s celkovou mineralizací 500 – 1 000 mg / l, poměr hořčíku a vápníku 1: 2, sodíku a draslíku 2: 1.
Když hladina cukru v krvi překročí jistou hladinu, takzvaný ledvinový práh, cukr odchází močí a strhává s sebou vodu. Proto nezapomínejte na tekutiny, snižují riziko močových infekcí. Každý den vypijte 2,5-3 litry tekutin, podle počasí, kompenzace a fyzické aktivity.
Pro obsah antioxidantů je dobrou volbou zelený čaj, můžete ho střídat se šípkovým, s bylinkovým nebo s čajem pro diabetiky. Oslaďte ho náhradními nekalorickými sladidly – sacharinem, aspartamem nebo přírodní stévií. Ledový čaj není pro diabetiky vhodný právě pro to, že bývá slazený cukrem. Obměnou jsou nápoje s umělými sladidly, citronová voda nebo sodovka.
Sponzorováno
Pozor! Pro diabetika nejsou dobré nápoje slazené sacharózou – řepným cukrem, glukózou – hroznovým cukrem, nebo glukózovým sirupem, mohou rychle a výrazně zvyšovat hladinu cukru v krvi. Jsou vhodné, pouze pokud poklesne glykémie pod spodní hranici.
Nepijte ani džusy a ovocné šťávy, obsahují nejen fruktózu – ovocný cukr, ale často i přidaný cukr. Alkohol si dopřejte příležitostně, maximálně dva decilitry vína, nebo půl litru piva denně.
VYSOKÝ TLAK A ONEMOCNĚNÍ SRDCE
Vyhýbejte se soli
S vysokým krevním tlakem se vyhýbejte zejména minerálním vodám s vyšším obsahem soli. Základem pitného režimu je obyčejná voda z vodovodu, pokud vám vadí příchuť chlóru, nechte ji odstát nebo ji nalijte do mixéru. Chutnější alternativou jsou neslazené stolní a nízko mineralizované vody.
Kromě lidí s nízkým tlakem jsou minerální vody s nízkou mineralizací vhodné pro každého. Normu splňují stolní, kojenecké vody a minerálky s nízkým obsahem chloridu sodného NaCl. Vhodná je i filtrovaná voda.
Součástí pitného režimu mohou být čaje, u bylinkových si však všímejte, zda jsou v nich močopudné bylinky, které mohou odvodňovat. Před spaním nepijte silný zelený nebo černý čaj, mají stimulační účinky, raději bylinkové čaje s uklidňujícím efektem.
70 kg / 2,5 l
Dospělý 70kg vážící člověk má denně vypít 2,5 litru tekutin.
Pozor! Do pitného režimu se nepočítá mléko ani polévka a pozor na kávu.
Kofein má močopudný účinek, podle počtu káv, které vypijete, si množství tekutin musíte zvýšit, na jednu kávu alespoň dva decilitry vody. Alkohol pijte pouze příležitostně, není vhodný především pro lidi s nadváhou nebo s obezitou. Prázdné kalorie z něj zvyšují chuť k jídlu.
Pokud máte obvod pasu menší než polovinu své výšky, klidně si občas dejte vinný střik nebo pivo. Pokud dbáte na pitný režim a přesto máte nízký tlak, upřednostněte minerální vody s vyšším obsahem soli. Mnohdy za něj může právě nedostatek tekutin.
Sponzorováno
Na pitný režim si musí dávat pozor i pacienti s chronickým srdečním selháním a všichni kardiaci, kteří užívají léky. Tělo neumí fungovat bez vody a ani léky se na místo svého účinku v organismu nevědí dostat, pokud nejste dobře zavodnění. Zapíjejte je vodou nebo čajem, ne mlékem ani grapefruitovým džusem.
Jaké jsou druhy minerálních vod?
- nízko mineralizované: s obsahem rozpustných látek nad 50 do 500 mg / l
- středně mineralizované: s obsahem rozpustných látek 500 do 1 500 mg / l
- vysoce mineralizované: s obsahem rozpustných látek 1 500 do 5 000 mg / l
- velmi vysoce mineralizované: s obsahem rozpustných látek 5 000 do 15 000 mg / l (Fatra extra, sulinka, Vincentka) solanky: s obsahem rozpustných látek nad 15 000 mg / l
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé nápoje
Přečtěte si také naše další články