Obsah článku
Novou léčbu obezity zkoušejí v pražském Institutu klinické a experimentální léčby (IKEM). Pacientům s cukrovkou 2. typu, tedy dospěláckou, zavedli do tenkého střeva speciální plastikový rukáv. Čtyři cukrovkáři, mezi nimi i paní Jana, podstoupili tento zákrok jako první ve střední a východní Evropě v srpnu. Přednosta kliniky hepatogastroenterologie Julius Špičák spolu s doktorem Markem Benešem se inspirovali americkými lékaři. V USA tuto novinku představili před pěti lety.
Jak to funguje?
„Do tenkého střeva umístíme endoskopicky, tedy tenkou hadičkou přes ústa, systém Endobarrier. To je oficiální název pro 60 centimetrů dlouhou průhlednou tubu, jakýsi rukáv“ vysvětlil profesor Špičák.
„Tuto zdravotnickou pomůcku, která je z teflonu, zavedeme do horní části střeva a zachytíme při dvanácterníku“ doplnil. Zákrok trvá asi dvacet minut a provádí se bez anestézie. „Cítím se skvěle, jsem ráda, že jsem dostala šanci podstoupit tento zákrok“ říká Jana Hejlová, jedna z prvních pacientek.
shodí třetinu
S rukávem ve střevě žijí cukrovkáři půl roku. Kolik shodí? „Hmotnost dokážeme snížit až o 30 procent. Když pacient zhubne, zlepší se jeho reakce – citlivost na inzulín, která přetrvává ještě dlouho po vyjmutí rukávu. Cukrovku tak můžeme dostat pod kontrolu“ popsal účinky nové metody přednosta Špičák.
Sponzorováno
Čeští lékaři chtějí touto novou metodou pomoci zhubnout do konce příštího roku až čtyřem desítkám cukrovkářů. Dosavadní výsledky paní Jany a dalších pacientů třech jsou slibné. Výhoda je v tom, že rukáv se dá po půl roce z těla jednoduše vyjmout.
Tři tisíce euro za rukáv
Unikátní léčba však není levná. „Samotný instrument, tedy rukáv, stojí tři tisíce eur. Zákroky zatím děláme v rámci grantové studie. Budeme se však snažit prosadit, aby jejich hradili zdravotní pojišťovny“ řekl přednosta. Tento způsob hubnutí však není vhodný pro pacienty, kteří berou léky na ředění krve.
Střevo zmizí
Jak vlastně „rukáv“ funguje a co na tuto metodu hubnutí říkají naši lékaři? „Rukáv v těle účinkuje tak, jakoby vám zmizelo 60 centimetrů tenkého střeva. V tom případě organismus přijímá méně tuků“ vysvětlil gastroenterolog Habib Narwan z Bratislavy.
„A tělo zároveň přijímá i méně stopových prvků. Ovšem, rukáv je v těle pouze určitý čas a potom se vyjme“ říká. A jaký je rozdíl mezi rukávem ve střevě a známým balónkem na hubnutí, který se zavádí do žaludku? „Balón v žaludku nutí pacienta méně jíst, ale u rukávu se pacient může najíst kolik mu chutná“ ozřejmil.
Odborník: Počkejme si
Podle gastroenterologa Tibora Hlavatého z bratislavské nemocnice v Ružinově jsou výsledky z hlediska poklesu hmotnosti a úpravy cukrovky povzbudivé. „Rádi bychom i našim pacientům nabídli tento zákrok. Není technicky náročný, ale taková studie vyžaduje grant 300 tisíc eur, výzkumnou sestru a zvláštní čas na klinický výzkum. Nic z toho zatím nemáme“ přiznal.
Zároveň však tvrdí: „Zatím bych našim lidem nedoporučoval cestovat do Prahy. Přece jen jde o výzkum, ne zavedenou metodiku. Počkejte si na výsledky studií a potom zvažte, zda do léčby investovat“.
TIP: Jak na prevenci proti cukrovce?
VIDEO: Cukrovka: národní diabetologický plán
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Cukrovka, Moderní medicína
Přečtěte si také naše další články