Sponzorováno

Jak na zdravá střeva? Věnujte se svému zdraví i v oblasti střev. 4.87/5 (23)

  • Zdravá střeva jsou důležitá pro celkové zdraví organismu, protože plní několik důležitých funkcí, včetně trávení potravy, vstřebávání živin a odstraňování odpadních látek. Několik tipů, jak mít zdravá střeva najdete v tomto naše článku.
  • Konzumujte dostatek vlákniny: Vláknina pomáhá udržovat správnou rovnováhu mikroorganismů v trávicím traktu a podporuje pravidelné vyprazdňování. Zdroje vlákniny zahrnují celozrnné obiloviny, ovoce, zeleninu, ořechy a semena.
  • Pijte dostatek tekutin: Dostatečný příjem tekutin pomáhá udržovat střevní pohyb a hydrataci těla. Doporučený příjem tekutin je přibližně 2-3 litry vody denně.
  • Konzumujte probiotika: Probiotika jsou živé mikroorganismy, které jsou příznivé pro zdraví trávicího traktu a mohou pomoci udržet rovnováhu mikroflóry. Probiotika se nacházejí v fermentovaných potravinách, jako jsou jogurt, kefír a kimchi.
  • Omezte konzumaci cukru a nezdravých tuků: Nadměrná konzumace cukru a nezdravých tuků může poškodit střevní mikroflóru a vést k poruchám trávení. Je proto doporučeno omezit příjem cukru a nezdravých tuků a nahradit je zdravými alternativami, jako jsou ovoce, zelenina a zdravé tuky.
  • Vyhněte se stresu: Stres může dost negativně ovlivnit trávicí systém a způsobit problémy s trávením. Je proto důležité najít způsoby, jak snížit stres, jako je jóga, meditace, procházky nebo hledání zábavy./
  • Pravidelná fyzická aktivita: Pravidelná fyzická aktivita podporuje zdraví střev a zlepšuje trávení. Doporučuje se minimálně 30-40 minut cvičení denně.
  • Dostatek spánku: Nedostatek spánku může mít negativní vliv na trávicí systém a střevní mikroflóru. Doporučuje se spát minimálně 7-8 hodin denně.

Zdravá střevní mikroflóra má vliv na zdraví celého těla, to si pamatujte.

Zdravá střevní mikroflóra má vliv na zdraví celého těla, to si pamatujte.

Mnoho z nás oblast střev ve svém těle výrazně podceňuje. Je to chyba, protože střeva jsou důležitou součástí lidského organismu a za všech okolností musí naprosto dokonale fungovat. Jedním z důvodů je třeba i to, že správná funkčnost střev se pozitivně projevuje na vaší obranyschopnosti. A jelikož ta je teď v podzimním období poměrně důležité téma, podíváme se společně na to, jak zajistit bezproblémové fungování střev.

Pojem zvaný mikroflóra

Jistě jste ho již několikrát slyšeli. A možná až právě nyní přesně zjistíte, o co se jedná. Střevní mikroflóra může být popsána v podstatě jako prostředí, které existuje ve střevě. V něm se nacházejí primárně různorodé bakterie, které jsou hlavním pomocníkem v tom, aby tělo dokázalo správně trávit. Střevní mikroflóra je tedy vlastně soubor různých správných bakterií. A aby střevo fungovalo, musí jich být dostatek, stejně jako musí být zdravé.

Pokud k tomu nedochází, mohou se objevovat různé problémy, jako třeba:

  • Výrazné ukládání tuků
  • Nedostatečné trávení
  • Špatné zpracování živin

O svou mikroflóru tedy musíte pečovat aktivním způsobem. A to buď tím způsobem, že změníte jídelníček na takový, který bude střevům prospívat, nebo tím způsobem, že budete užívat takzvaná probatika. Ta jsou nejčastěji využívána ve formě potravinových doplňků.

Jak vybrat správná probiotika?

Rozhodnete-li se jít cestou takzvaných probiotik, aby vaše střevní mikroflóra byla co množná nejlepší, je rozhodně nutné vědět, jak je nejlépe vybrat a jaké to jsou. My doporučíme zamířit do lékárny, kde je výběr opravdu široký. Dívat se musíte primárně na hodnotu, která se nachází v jedné konkrétní dávce. Jak velká by měla být? Je to zhruba 20 miliard živých bakterií. Menší množství ani nedoporučujeme. A jak je to u dětí? Zde je hranice jedné dávky probiotika na hranici 5 – 10 miliard, podle věku vašeho potomka.

Sponzorováno

Odstraňte ze svého těla toxiny

Toxiny můžete do těla dostat různými způsoby. Může to být z prostředí, kde žijete, může to být i z jídla, ale výjimkou není třeba ani situace, kdy se toxiny tvoří vlivem vašeho stresu a nadměrné fyzické zátěže. Vaším cílem by pochopitelně mělo být jejich odstranění. Proč? Jelikož právě toxiny mohou narušovat vaši střevní mikroflóru. Pokud ji nebude nic napadat, může být mnohem lépe udržována v bezproblémovém stavu.

Detoxikujte svá střeva

Cesta, jak ze svého těla a ze svých střev odstranit toxiny, je poměrně jednoduchá. Označuje se jako detoxikace střeva. Na čem je založena? Na tom, že několik dní budete konzumovat jenom ovoce a zeleninu. Ta obsahuje minerály, vitamíny, a hlavně takzvané antioxidanty. A ty zajistí ono vyloučení toxinů z těla, přirozenými cestami. Konkrétně potom:

  • Močí
  • Potem
  • Stolicí

Naučte se jíst jenom to správné

Tento bod je důležitý. Jedině tak budou vaše střeva fungovat tak, aj fungovat mají. Sami tím předejdete různým obtížím, jako může být například zácpa, může to být i průjem, nebo nadýmání. Když se máme podívat na to, jaké potraviny jsou ty nejlepší, je třeba kouakt určitě na jejich složení. Základem je vláknina, která je pro střeva zaručeně to nejlepší. Kde ji získáte? Je primárně v ovoci a zelenině, u kterých doporučíme jíst i slupku – pokud je to možné. Dále je vláknina ve všem celozrnném. A může se jednat třeba o pečivo, stejně jako se může jednat o těstoviny, nebo jiné produkty z celozrnné mouky.

Dále určitě neopomíjejte dostatek mléčných výrobků. Je jedno, o jaké se jedné. A jejich škála je skutečně bohatá, od obyčejného mléka, přes jogurty a tvarohy, až po sýr. Zde pozor na celkové složení, jelikož je důležité, aby byl mléčný výrobek konzumován v co možná nejčistší formě. Čím více příměsí a éček, tím hůře.

Poslední skupinou potravin, které jsou ideální pro vaše střeva, jsou kvasnice. Konzumovat je nemusíte jenom klasicky, kdys je přidáte do jídel, nebo do dezertů. Lákadlem, jak je do těla dostat, je pivo. Pokud bude nepasterizované a kvasnicové, můžete si být jisti, že pro svá střeva uděláte mnoho dobrého.

Vyhněte se tomu špatnému

A na závěr pochopitelně to, co je špatné a čemu byste se měli v ideálním případě vyhnout. O co se jedná? Určitě to jsou různé druhy léků v podobě antibiotik. Pokud nemáte nemoc, na kterou nic jiného nezabírá, zvolte alternativu. Příkladem jsou obyčejné chřipky a jiná nachlazení, kde jsou antibiotika spíše na škodu. A nejenom pro vaše střeva.

Také jsme výše zmínili, že nepřítelem střev může být i stres. Nejenom z toho důvodu, že mohou vznikat různé toxiny, ale je to i z důvodu, že zpomaluje jejich celkovou funkci a činnost.

Zamiřme také k jídlu, které je třeba vynechat. Pokud znáte alespoň hlavní zásady stravování, jistě přijdete zcela sami na to, co je v jídle špatné. Určitě to jsou různé polotovary, které obsahují mnoho přídatných látek. Dále vynechejte jakýkoliv nezdravý fast-food, u kterého jsou rizika stejná. Co vaši střevům také nesvědčí, to je špatná příprava jídla. Ano, máme na mysli smažení na nekvalitním přepáleném oleji. Stejně tak byste se měla snažit omezovat také sůl, jelikož i ta je problémem. Nejenom pro oblast vašich střev, jelikož má negativní vliv i na oblast krevního tlaku ve vašem těle. A ani různé sladkosti plné cukru neudělají vašemu střevu úplně dobře.

Co si ještě o střevech přečíst?

VIDEO: Jak na zdravá střeva?

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva