Sponzorováno

Kustovnice čínská (Goji) a její vliv na zdraví – jaké má účinky? 4.78/5 (9)

Jak Goji (neboli Kustovnice Čínská) může pomoci vašemu zdraví?

Jak Goji (neboli Kustovnice Čínská) může pomoci vašemu zdraví?

Jeden náš zmáný si denně dává večer k televizi misku plnou Goji (vyslovuje se godži), nebo pokud chcete kustovnice čínské. A benefity tohoto exotického ovoce si opravdu nemůže vynachválit. Je to opravdu velmi zdravé ovoce a stačí z toho sníst trochu denně. Přečtěte si náš článek o tom, jak může kustovnice prospět i vašemu zdraví. Benefitů nabízí opravdu hodně.

Jak kustovnice vypadá a jak chutná?

Jsou to jakoby takové malé scvrklé šipky, s jemně nahořklou chutí. Mnoho lidí si kustovnici dává jen tak při práci, u televize, v autobuse – něco jako když chroupete dýňová nebo slunečnicová jadérka. U práce má mnoho lidí takový zvyk stále něco žvýkat, louskat, kousat apod. Takže Goji přijde v tomto případě více než vhod. Je ale jasné také to, že ne každému bude chuť tohoto, údajně nejzdravějšího ovoce na světě, vyhovovat. Je svou chutí tak trochu unikátní. Buď Goji milujete nebo nemůžete vystát.

Kustovnici můžete jíst na mnoho různých způsobů – jen tak samotnou, ale vhodné bude spíše s nějakým jogurtem, müsli, je možné z goji připravit i čaj a nebo salátů. Způsobů bude určitě dost, každý si jistě najde ten svůj.

Ideální k počítači

Ještě uvedeme jedno praktické plus. Pro někoho nepodstatné, ale uvedeme ho. Jsou to vlastně sušené kousky, které již nemusíte loupat, nevzniká z nich nepořádek jako u oříšků, pomaračíchch, ohryzky jako u jabka a jiném ovoci. Je to tedy ideální zakousnutí pro „ajťáky“, programátory nebo grafiky, ponořené do své práce, kterým se nechce zdlouhavě loupat pomeranč nebo kiwi. Nebo vyhazovat plechovky od energeťáků.

Jak pomáhá Kustovnice čínská našemu zdraví?

Kladných účinků a výhod konzumace Goji můžeme bez problémů najít opravdu hodně. Podívejte se jen na některé z benefitů, které kustovnice čínská nabízí:

1. Uměle se nedosušuje

První věc, která zaujme je fakt, že se uměle nedosušuje a nehrozí žádné přidávání konzervačních prostředků a podobného sajtrajtu.

2. Obsahuje mnoho minerálů, vitamínů a stopových prvků

Tato vitamínová bomba, která pochází z Himalájí, pěstuje se v Číně a Tibetu, obsahuje:

  • 18 aminokyselin
  • vlákninu
  • 21 stopových prvků (vápník, selen, železo, fosfor, …)
  • karotenoidy
  • více vitamínu C než pomeranč
  • vitamíny B1, B2, E
  • antioxidanty (zabraňují vzniku rakovinných buněk a stárnutí organismu)

3. Pozitivní vliv na bílé a červené krvinky i trávení

Podle dostupných informačních zdrojů Goji stimuluje tvorbu červených a bílých krvinek, blahodárně působí i na střeva a játra, zlepšuje metabolizmus tuků a posiluje celkový imunitní systém, chrání nás před cukrovkou a kardiovaskulárními chorobami. Je toho dost.

4. Kustovnice a hubnutí

A další super zpráva – kustovnice pomáhá i při hubnutí. Zejména díky vysokému obsahu vlákniny, která nás příjemně zasytí a pomáhá zlepšovat trávení. Snižuje hladinu krevního cukru, čímž pomáhá zmírňovat chuť na sladké. Navíc chrom obsažený v goji je potřebný k udržení svalové hmoty během hubnutí.

Sponzorováno

5. Pozitivní vliv na pokožku

Goji také zlepšuje pokožku a zabraňuje vzniku různých kožních chorob.

Je toho opravdu hodně. Zmíníme ještě několik málo benefitů kustovnice na naše zdraví:

  • Posiluje obranyschopnost – za co vděčí svému vysokému obsahu různých minerálů a vitamínů
  • Pomáhá při bolestech hlavy
  • Upravuje poruchy spánku
  • Pomáhá snižovat vysoký cholesterol a hladinu krevního cukru
  • Posiluje kardiovaskulární systém
  • Posiluje ledviny a játra tím, že chrání jaterní buňky proti chemickým látkám
  • Zpomaluje stárnutí – zejména díky vysokému obsahu antioxidantů, které eliminují poškození buněk volnými radikály
  • Podporuje plodnost
  • Pomáhá zlepšovat zrak

Kolik goji třeba vlastně sníst?

Přesné dávkování goji nebylo nikdy vědecky podložené zejména proto, že každý jsme jiný a každý potřebujeme odlišné množství daných vitamínů a minerálů. Důležité je také to, jakým způsobem goji užíváte, čerstvé nebo sušené ovoce, šťávu, kapsle nebo prášek. Mezi lidmi je, zejména kvůli ceně a jednoduché konzumaci, nejoblíbenější variantou právě čerstvé nebo sušené goji.

Děti mladší 18 měsíců by se kustovnici však měli vyhnout, dětem od 18 měsíců do 10 let se doporučuje asi jedna hrst denně. Osoby starší 10 let mohou kustovnici konzumovat neomezeně, ale nedoporučuje se více než 3 hrsti denně. Vyšší konzumace může vést k zažívacím potížím. Odborníci se také shodují na tom, že konzumace goji těsně před spaním může způsobovat potíže s nespavostí.

Goji v těhotenství

Názory odborníků na konzumaci goji v těhotenství se liší. Průběh těhotenství je u každé ženy jiný, proto je velmi obtížné goji v těhotenství doporučit nebo nedoporučit. Plody goji sice obsahují vysoké množství potřebných vitamínů a minerálů, ale na druhé straně obsahují antioxidant betain, který je v těhotenství nevhodný.

Podle některých výzkumů je, totiž, betain schopen vyvolat předčasné kontrakce dělohy, které mohou mít za následek předčasný porod. Pokud jste těhotná určitě se o konzumaci kustovnice čínské poraďte se svým lékařem. Více na toto téma si také přečtěte ve článku, které je o užívání goji v těhotenství.

Sponzorováno

A co vy? Dáváte ji občas goji? Já je mám v práci na stol v misce :)

A co více si o kustovnici přečíst?

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva