Sponzorováno

Co jsou funkční potraviny a superpotraviny? Znáte mezi nimi rozdíl? 4.8/5 (15)

Co jsou funkční potraviny a superpotraviny?Potraviny mohou být nejen zdravé nebo nezdravé, ale dokonce i superzdravé (tzv. Superfood) nebo funkční (tzv. Functional food). Tyto produkty se liší od běžných produktů hlavně tím, že velmi příznivě působí na naše zdraví. Pravdou je, že jsou takové výrobky dražší, než běžný sortiment, ale na druhou stranu máte jistotu, že svému tělu dopřejete maximum. Tyto potraviny nejsou léky, a proto je nutné jíst je delší dobu, aby se jejich pozitivní efekt mohl projevit. Superpotraviny jsou v podstatě přírodní produkty, které jsou nezvykle bohaté na vitamíny, minerální látky, vlákninu, antioxidanty, proteiny, enzymy či jiné látky. Většinou pocházejí z exotických míst a jsou známé tisíce let.

Právě díky tomu, že podmínky, v nichž se superpotraviny daří, jsou drsné a nehostinné, jsou tyto plodiny nuceny uchovávat si abnormální množství výživných látek, aby vůbec přežily.

Jasně superpotraviny známe

Dnes je můžeme snadno najít i v našich supermarketech nebo prodejnách se zdravou výživou. Mezi nejznámější z nich patří kustovnice čínská, která vyniká obsahem proteinů a antioxidantů a je k dostání i v běžných supermarketech, dále chia semínka – semínka šalvěje hispánské, které umí skvěle hydratovat organismus a mají ohromný obsah omega 3 mastných kyselin, dále například nepražené kakaové boby, sloužící jako skvělá náhrada čokolády, plné vitamínů a minerálů, konopná semínka bez omamného efektu, zato se spoustou vlákniny, vápníku, železa, hořčíku, mědi, manganu i zinku a mnoho dalších plodin, jako je mladý ječmen, řasa spirulina, bobule Acai, quinoa a podobně. Superpotravin je hodně, cca několik desítek.

Dejte pozor při zpracovávání superpotravin

Aby si superpotraviny zachovaly co nejvíce živin, je důležité myslet i na jejich šetrné zpracování. Zapomeňte na dlouhé vaření – všechny tyto zázraky patří totiž do kategorie „Raw food“, tzv. živé stravy, a je tedy vhodné konzumovat jejich v co nejpřirozenějším stravě.

Sponzorováno

Co jsou funkční potraviny?

Kvůli tomu, že se drtivá většina běžných potravin průmyslově zpracovává, se v nich zároveň ničí výživné látky. Ty plodiny, které neprojdou továrnami, jsou zase pěstované v půdě, na kterou jsou kladeny obrovské nároky, a tak jim nemůže poskytnout dostatečnou výživu.

Aby byla půda schopna plodit, používá se genetická modifikace, ale nikdo neví, jaké může mít nežádoucí účinky na zdraví člověka i prostředí. Aby se obsah biologicky aktivních látek v potravinách opět zvýšil, začali výrobci potraviny o takové látky obohacovat, nebo je naopak zbavovat látek antinutričních (ty snižují využitelnost živin), a tak vznikly funkční potraviny.

Mezi nejznámější z nich patří mléčné výrobky, obohacené o bakterie, cereálie s přidanými vitamíny, ovocné džusy s extra vlákninou, mléko bez laktózy, potraviny s přidanými antioxidanty, margaríny s omega 3 kyselinami a podobně. A přesně toto jsou funkční potraviny. Takto obohacené potraviny. Funkční potraviny většinou vypadají, voní a chutnají stejně jako jejich běžné protějšky. Evropští spotřebitelé se v současnosti s těmito inovovanými potravinami teprve seznamují, naproti tomu v Japonsku si mohou lidé obdobné potraviny vybírat již po několik desetiletí a mohou tak sami vhodně ovlivňovat své zdraví.

Funkční potraviny nelze považovat za zázračný prostředek na odstranění a vyléčení zdravotních problémů, ale za pozitivní, zdraví podporující součást vyvážené stravy a aktivního životního stylu. Takže rekapitulace: Funkční potraviny jsou běžné potraviny vyrobené tak, aby mimo tradičních a běžných složek výživy obsahovaly i složky s významnými zdravotními účinky. Pokud je váš jídelníček málo pestrý a nevyvážený, bohužel vás superpotraviny ani funkční potraviny nezachrání.

Nebojte se ale některé z nich vyzkoušet a utvořte si názor sami. Je pravděpodobné, že se jejich účinek nedostaví bezprostředně, ale při dlouhodobější konzumaci se budete cítit lépe. Základem však zůstává pravidelná, pestrá strava a dostatek pohybu i odpočinku. To je základ pro zdravý a spokojený život.

A co vy? Dbáte v jídelníčku na dostatek zdravých potravin? Napište nám do komentářů.

Kde dále hledat informace o funkčních potravinách?

VIDEO: Funkční potraviny

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva