Sponzorováno

Pica syndrom: Když děti jedí nejedlé věci 4.89/5 (36)

  • Pica syndrom je porucha příjmu potravy, která se projevuje nutkáním konzumovat nepoživatelné nebo nevýživné látky. Lidé s tímto syndromem mohou mít nutkání jíst předměty jako hlínu, křídu, papír, vlasy, mýdlo, led, barvy nebo jiné neobvyklé materiály, které nejsou určeny k jídlu.
  • Aby bylo možné diagnostikovat Pica syndrom, musí se konzumace nepoživatelných látek vyskytovat dlouhodobě, minimálně po dobu jednoho měsíce.
  • Lidé s touto poruchou mají neodolatelnou potřebu pojídat látky, které nejsou potravou.
  • Pica syndrom může být spojen s psychologickými poruchami, stresovými faktory nebo mentálními poruchami, jako je autismus nebo schizofrenie.

Pica syndromKdyž děti okusují omítku, jsou jen zvědavé nebo jim chybí minerály? Čtyřletému Nikolaji neskutečně chutná omítka, křídy i koláč z písku. Rodiče z něj nemohou spustit oči. Bojí se, že neobvyklý apetit může malému gurmánovi uškodit. Nejprve si mysleli, že mu chybí vápník, proto mu přidali do stravy mléčné výrobky. Nepomohlo to, a tak požádali lékařku, aby si posvítila na chlapce a jeho krevní obraz. „Výsledky byly v pořádku a tím to pro ni skončilo. Řekla, že z toho vyroste. Problém se však zhoršuje. Nikolaj vyjídá hlínu z květináčů už i na návštěvě. V koupelně jsem ho přichytila ​​jíst krém na opalování a stěnu kolem postýlky má rozmočenou od ustavičného lízání omítky“ vyznává se bezradná matka.

Sníme to, co nesní mě

Jí vaše dítě hlínu, písek, omítku, křídu, barvy, cigaretové nedopalky, nehty, rez, na uhel spálené jídlo či jiné bizarnosti? Máte do činění se syndromem pica, čte se pika. Název mu půjčilo latinské pojmenování straky, která si také pochutná na čemkoliv.

„Při této poruše děti jedí všechny nejedlé věci. I výkaly, pokud jim přijdou pod ruce. Je to na rodičích. Mnoho dětí opakovaně zkouší a pokud jim to rodiče i po stokrát zakážou, pochopí, co je k jídlu a co ne“ nabádá na trpělivost – MUDr. Beáta Nemčoková a dodává, že pokud přes upozornění problém přetrvává, je nutné navštívit pediatra, odebrat dítěti krev a vyšetřit, zda nemá nějakou poruchu minerálního metabolismu.

Sponzorováno

„Nejčastěji se kontroluje vápník, hořčík a železo. Ale vyplatí se vyloučit i chudokrevnost, případně parazitózu. Odběrů je mnoho a dá se s nimi pěkně pracovat“ objasňuje dětská lékařka, která z pětadvacetileté praxe ví, že pokud se děti při ochutnávání země nakazí parazity, ty je následně obírají o minerály a nutí je doplňovat si je z nejedlých věcí „Téměř vždy je za tím parazitóza. Pokud je psychický vývoj v normě“. Děti, které mají odmalička odlišnosti v psychomotorickém vývoji, posílá i na neurologické vyšetření a dlouhodobě je sleduje. Nápomocný bývá i psycholog.

Je to nebezpečné

Paraziti však nejsou zdaleka jediná hrozba, vašim dětem může jít io život! „Mohou se otrávit jedovatým látkami, ucpat si střevo nestravitelnými předměty, způsobit si zánět slepého střeva nebo si střevo i proděravět!“ varuje před okamžitou operací lékařka. Nebezpečné je i pojídání igelitu – dítě částečku vdechne a udusí se.

„Byla jsem na prezentaci případu, kdy holčička jedla vlasy. Měla obrovské zažívací potíže a žaludek plný vlasů. Samozřejmě, rodiče si nevšimli , že jejich dcera něco takového pojídá“ popisuje skutečné hrůzy lékařka, oproti kterým se taková hlína nebo cucání rampouchů v zimě jeví absolutně chutné.

Vyroste z toho?

Pica je typická pro tří – až pětileté děti. Pokud nejedlé věci chutnají dítěti staršímu než šest let, zlozvyk má obvykle psychickou příčinu. „Nejednou je za tím i touha zaujmout okolí“ objasňuje psycholožka Mgr. Mária Kubicová.

„Vím o dětech, které jedly papíry či žížaly. Zajímavé je, že jim málokdy chutnaly, když neměli diváky. Může to být i projevem vzdoru proti rodičům. Děti tehdy udělají vše, jen aby rodiče naštvali. Pokud konzumování nevhodných předmětů trvá dlouh , zahoďte zábrany a zajděte za psychologem, vždyť jde o život vašeho dítěte.“

VIDEO: O pica syndromu (anglicky)

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

  • Pica Autoři: Yasser Al Nasser; Erind Muco; Ali J. Alsaad.

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Pica syndrom: Když děti jedí nejedlé věci”

  1. […] TIP NA ČTENÍ: Když Vaše dítě ochutnává zvláštní věci […]

    • NothingInteresting napsal:

      Je mi 15 a jsem závislá na omítce přibližně od mých 11 let. Moje mamka z toho byla velmi zklamaná a i když to teď dělám o dost míň , pořád aspoň trošku a mamka si všímá. Bojím se že to nepřestane a budu to dělat i v dospělosti. Mírnit to mi pomáhá jen vlastní vůle. Máte někdo nějakou radu jak se toho konečně zbavit , nebo aspoň někdo kdo je na tom podobně jako já?

    • Zuuz napsal:

      Dobrý den, je mi 24let a v dětství jsem omitce nemohla odolat.. Pak to přešlo, ted jsem byla těhotná a behem 5-8mesice ta chut prisla znovu, krotila jsem to jen diky strachu o prcka.. Ted 30dni po porodu nemuzu projit kolem zdi aniz bych nepocitila obrovskou chuť ji snist. Hladiny vsech odberu mam v poradku.. No, mam ale strach ji jist kvuli tomu ze kojim.. Ale obcas neodolam. Taky by se mi hodila rada jak s tim bojovat.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva