Obsah článku
- Osteopenie je stav, který nastává, když hustota kostí těla je nižší než je obvyklé, ale ještě není dostatečně nízká na to, aby byla klasifikována jako osteoporóza. Osteoporóza je stav charakterizovaný extrémním oslabením kostí, což zvyšuje riziko zlomenin.
- Osteopenie je jakýmsi předstupněm osteoporózy. I když může být také považována za snížení hustoty kostí, není to tak závažné jako osteoporóza. Přestože osteopenie zvyšuje riziko vzniku osteoporózy a zlomenin, mnoho lidí s osteopenií nemá žádné příznaky.
- Hlavním důvodem vzniku osteopenie je nerovnováha mezi procesy tvorby kostí a jejich rozkladem v těle. Některé faktory, jako jsou genetika, věk, hormonální nerovnováha, nedostatek vápníku a vitamínu D, nedostatečná fyzická aktivita a užívání některých léků, mohou přispět k rozvoji osteopenie.
- Diagnóza osteopenie se obvykle provádí pomocí vyšetření hustoty kostí, známého jako densitometrie. Pokud se zjistí osteopenie, lékař může doporučit změny životního stylu, jako je zvýšení příjmu vápníku a vitamínu D, pravidelná fyzická aktivita a případně léčba léky, aby se zabránilo progresi onemocnění.
- Prevence osteopenie zahrnuje zdravé stravovací návyky s dostatkem vápníku a vitamínu D, pravidelnou fyzickou aktivitu, zejména cvičení, která posilují kosti, a omezení rizikových faktorů, jako je nadměrná konzumace alkoholu nebo kouření. Je také důležité sledovat zdraví kostí pravidelnými screeningy, zejména u jedinců ve vyšším věku nebo s vysokým rizikem osteoporózy.
Pokud máte osteopenii, máte nižší hustotu kostí než je tomu normálně. Obecně hustota kostí vrcholí, když máte asi 35 let.
Hustota minerálů v kosti (Bone mineral density – BMD) je měřítkem toho, kolik minerálů je ve vašich kostech. Hustota minerálů v kosti je vyhodnocována především na základě množstvím kalcia v kostech. Většina metod je rychlá, neinvazivní, bezbolestná a realizovaná zvnějšku těla. Na základě jejího vyšetření se dá odhadnout riziko zlomení kostí.
S osteopenií se zvyšuje pravděpodobnost vzniku osteoporózy. Toto kostní onemocnění způsobuje zlomeniny, skloněné držení těla a může výjimečně způsobit i silnou bolest. Dají se také přijmout některá opatření k prevenci osteopenie. Správná cvičení a výběr jídla pomohou udržet vaše kosti silné. Pokud máte osteopenii, zeptejte se svého lékaře, co máte dělat, abyste předešli osteoporóze.
Příznaky osteopenie
Osteopenie zpravidla nezpůsobuje žádné extra příznaky. Ztráta kostní hustoty nezpůsobuje žádnou bolest (až na výjimky).
Příčiny osteopenie a rizikové faktory pro toto onemocnění
Stárnutí je nejčastějším rizikovým faktorem osteopenie. Po dosažení vrcholu co se týče kostní hmoty, tedy ve starším věku, vaše kosti se rozpadají rychleji, než jakou rychlostí se budují nové tkáně. To znamená, že ztratíte kostní hustotu. Ženy ztrácejí kostní hustotu rychleji v menopauze. Pokud ztrácíte kostní hustotu rychle, její hodnota může klesnout natolik, že bude považována za osteopenii.
Asi polovina Evropanů starších než 50 let má osteopenii (větší či menší).
Čím více následujících rizikových faktorů máte, tím vyšší je vaše riziko osteopenie:
- jste žena, přičemž ženy asijského a kavkazského původu mají nejvyšší riziko
- v rodinné anamnéze máte nízkou hustotu minerálů v kosti
- jste starší než 50 let
- menopauza u vás byla před věkem 45 let
- před menopauzou vám byly odstraněny vaječníky
- neprovádíte dostatek cvičení
- špatná strava, zejména jedna bez kalcia (vápníku) a vitaminu D
- kouření nebo používání jiných forem tabáku
- pijete příliš mnoho alkoholu nebo kofeinu
- užíváte prednison nebo fenytoin
A také některé další zdravotní podmínky mohou zvýšit riziko vývoje osteopenie:
Diagnostika osteopenie – jak probíhá?
Nyní si povíme něco o diagnostice osteopenie.
Kdo by měl být testován na osteopenií?
Obecně se doporučuje, abyste se nechali testovat na hustotu minerálů v kosti, pokud jste:
- žena ve věku 65 let nebo starší
- mladší než 65 let, ale po menopauze a máte jeden nebo více rizikových faktorů zmíněných výše
- jste po po menopauze a někdy se vám zlomila kost během relativně normální aktivity, jako když jste se chtěli postavit nebo podobně
Asi jeden ze tří (zejména bílých či asijských) mužů starších 50 let má nízkou kostní hustotu.
Vyšetření DEXA
Vyšetření nazývané DEXA nebo DXA, je nejběžnějším způsobem měření hustoty minerálů v kosti. Je také znám jako test kostní minerální hustoty. Používá rentgenové záření, které má nižší sílu záření než typický rentgen. Test je bezbolestný. DEXA obvykle měří hladiny hustoty kostní hmoty ve vaší páteři, bedrech, zápěstí, prstech, holeni nebo v patě. DEXA porovnává hustotu vaší kosti s hustotou 30 letých mužů stejného pohlaví a rasy. Výsledek testu DEXA je tzv. T-skóre – osteopenie je definována jako předstupeň osteoporózy s hladinou kostní denzity v rozmezí −1 až −2,5.
Sponzorováno
T-score | Diagnostika |
od +1.0 do –1.0 | normální kostní hustota |
od –1 do –2.5 | nízká kostní hustota nebo osteopenie |
–2.5 či více | osteoporóza |
Léčba osteopenie
Cílem léčby je udržet osteopenii tak, aby nepokračoval progres do osteoporózy.
První část léčby zahrnuje dietní a cvičební metody léčby. Riziko zlomení kosti, když máte osteopenii, je poměrně malá, takže lékaři většinou nepředepisují lék, pokud vaše minerální kostní hustota není velmi blízko úrovni osteoporózy. Lékař s vámi může následně mluvit o užívání doplňků vápníku nebo vitamínu D, i když je obecně lepší dostat tyto látky do těla z kvalitní stravy.
Jídelníček a dieta při osteopenii
Chcete-li do těla vápník a vitamin D, konzumujte mléčné výrobky – kvalitní mléčné výrobky, jako je sýr, mléko a jogurt. Některé druhy pomerančového džusu, chleba a obiloviny jsou obohaceny o vápník a vitamin D. Ostatní potraviny s vápníkem jsou:
- sušené fazole
- brokolice
- růžový losos (z volného oceánu ideálně)
- špenát
Chcete-li zjistit, zda získáte správné množství těchto živin pro vaše kosti, můžete použít kalciovou kalkulačku. Cílem lidí s osteoporózou je 1200 miligramů vápníku denně a 800 mezinárodních jednotek (IU) vitamínu D.
Osteopenie a cvičení
Pokud trpíte osteopenií, jste mladí dospělí, a nebo jste předmenopauzální ženou, chůze, skákání nebo běh nejméně 30 minut ve většině dnů v týdnu supově posílí vaše kosti. Zatímco plavání a cyklistika mohou pomoci vašemu srdci a budování svalů, nevytvářejí silné kosti. Silné kosti vytvářejí sporty, kde se dotýkáte nohama země. Dokonce i malé zvýšení minerální hustoty kostí může výrazně snížit riziko vzniku zlomenin později v životě. To si pamatujte.
Nicméně, pokud jste starší, je mnohem těžší budovat silné kosti. S věkem by se vaše cvičení mělo měnit. Místo výše zmíněných cvičení musíte později v životě zdůrazňovat posilování a rovnováhu svalů. Chůze je stále skvělá, ale teď se počítají také plavání a cyklistika. Tato cvičení mohou pomoci snížit vaše šance na pád a zranění. Vždy je dobré si promluvit s lékařem o nejlepších a nejbezpečnějších cvičeních, která pro vás budou ta pravá.
Léky na osteopenii
Léky na předpis se také někdy používají k léčbě osteopenie. Zejména, pokud se stav vašich kostí začíná zhoršovat. Mohou být předepsány také léky užívané k léčbě osteoporózy. To jsou například:
- alendronát, kyselina alendronová (lék Fosamax)
- ibandronát, kyselina ibandronová (Boniva)
- raloxifen (Evista)
- risedronát (Actonel, Atelvia)
- kyselina zoledronová (Reclast, Zometa)
Někdy se u užívání těchto léků objevují vedlejší účinky, jako jsou potíže s trávením a bolesti kostí a kloubů. Můžete se také cítit unaveni.
Prevence osteopenie
Nejlepší způsob, jak zabránit osteopenii, je zabránit jakémukoliv chování, které ji způsobuje. Pokud už kouříte nebo pijete hodně alkoholu nebo kofeinu, zastavte – zvláště pokud jste mladší 35 let, kdy ještě můžete kosti docela dobře budovat.
Pokud jste starší než 65 let, váš lékař pravděpodobně navrhne vyšetření DEXA alespoň jednou za čas, aby se podíval na ztrátu vaší kostní hmoty.
Lidé prakticky všech věkových kategorií mohou svým kostem pomáhat, aby zůstaly silné tím, že udržují zdravou výživu a zajistí, aby do těla dostali dostatek vápníku a vitamínu D. Kromě jídla je další způsob, jak získat vitamín D, menší množství slunečního záření. Poraďte se s lékařem o bezpečné expozici slunce na základě vašich dalších zdravotních podmínek.
Může se již nastalá osteopenie ještě zvrátit?
Obecně platí, že minerální hustota kostí i nadále postupuje v průběhu času. Tato studie se zaměřila na minerální kostní hustotu v průběhu času a zjistila, jak rychle postupuje osteopenie, závisí na tom, jak těžká byla osteopenie, když byla poprvé lékařem objevena. Trvalo 16 let u 10% lidí s normální kostní minerální hustotou nebo s mírnou osteopenií, než se u nich rozvinula osteoporóza. Čím horší je osteopenie v době jejího objevení, tím kratší je pak doba vývoje. Takže u pacientů s těžkou osteopenií trvalo jen 8-10 let, než došlo k rozvoji osteoporózy.
Pár informací o osteopenii na závěr
- Osteopenie je stav, když vaše kosti jsou slabší než normálně, ale ne tak daleko, že se snadno rozpadají, což je charakteristický znak osteoporózy.
- Vaše kosti jsou většinou nejhustší, když máte kolem 30 let. Osteopenie, pokud nastane, tak se obvykle objeví po 50 letech věku. Přesný věk, kde vás potrápí osteopenie, závisí na tom, jak silné jsou vaše kosti, když jste mladí. Jsou-li odolné, možná vás vůbec osteopenie nepotrápí. Pokud vaše kosti nejsou přirozeně husté, můžete ji dostat i dříve.
- Dieta, cvičení a někdy léky mohou pomoci udržet vaše kosti husté a silné po celá desetiletí.
- Někteří lidé jsou geneticky náchylní k tomuto stavu (díky rodinné anamnéze).
- Pokud jste žena, máte větší pravděpodobnost, že osteopenii získáte.
- Vápník je klíčem k udržení zdravých kostí. Změny hormonů, ke kterým dochází při menopauze, zvyšují šanci na osteopenii u žen. Muži s nižšími hladinami testosteronu mají také vyšší pravděpodobnost, že ji dostanou.
- Poruchy příjmu potravy, jako jsou třeba anorexie a bulimie, mohou z vašeho těla doslova vysát živiny potřebné k udržení silných kostí. Na to pozor.
Sponzorováno
Máte nějaké zkušenosti s osteopenií? Budeme rádi za vaše rady a zkušenosti v komentářích.
Studie a zdroje článku
- Osteopenia Autoři: Matthew Varacallo; Travis J. Seaman; Jagmohan S. Jandu
- Zdroj obrázku: edesignua / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé kosti a jejich problémy
Přečtěte si také naše další články