Sponzorováno

Jakou vodu pro miminko? 4.82/5 (11)

Jakou vodu pro miminko?Se zaváděním příkrmů třeba je do jídelníčku dítěte zařadit i vodu. Kdy dítěti nabídnout vodu k uhašení žízně, to závisí na jeho věku a na tom, zda ho kojíte. „Děti kojené mateřským mlékem minimálně do věku půl roku rozhodně nepotřebují žádné jiné tekutiny ani tuhou stravu. Mateřské mléko obsahuje všechny potřebné živiny a až 87 procent vody, kojení proto dítě nejen zasytí, ale uhasí i jeho žízeň“ říká dětská lékařka MUDr. Eva Beňová.

„Hlad a žízeň jsou přitom nejčastější příčinou novorozeneckého pláče. Pokud si tedy nejste jistá, proč děťátko naříká, zkuste mu jednoduše nabídnout mateřské mlíčko. I kdyby to znamenalo krmení každou hodinu, miminka mají v tomto ohledu velmi individuální rytmus“ pokračuje. Vodu v malém množství můžete nabídnout miminku, které krmíte umělým mlékem. „Udělejte tak tehdy, když si všimnete, že z láhve pije příliš hltavě“ radí zkušená pediatrička.

Čtěte také: Složení mateřského mléka.

S příkrmy

Úplná změna v pitném režimu přijde v momentě, kdy miminku začnete do jídelníčku kromě mateřského mléka přidávat i jinou stravu. „Tehdy mu už nabízejte i čistou vodu“ radí lékařka.

„V ideálním případě by děťátko mělo každou hodinu, kromě spánku, vypít asi 50 ml tekutin. Roční dítě potřebuje denně přijmout přibližně 100 až 120 ml tekutin na jeden kilogram své hmotnosti. Toto množství pokrývá částečně ze stravy, například z polévek a ovoce, zbytek je třeba zabezpečit pitím. Děti jsou nedostatečným pitným režimem ohroženy více než dospělí. Zatímco u dospělého tvoří voda asi 65 procent tělesné hmotnosti, u novorozence je to až 80 procent“ vysvětluje doktorka Beňová.

Převařit nestačí

Dětský organismus je na látky, které přijme prostřednictvím stravy – a tedy i z tekutin – mnohem citlivější než dospělý. Názory odborníků se v otázce vody určené miminkům sice rozcházejí, ale spoléhat byste se určitě neměli na to, že jakoukoli vodu stačí nechat přejít varem a tím z ní odstraníte všechny škodlivé látky. „Povařením odstraníte z vody oxid uhličitý a zneškodníte i mikroorganismy, které by se v ní mohli nacházet. Neplatí to však pro látky jako chlor či nebezpečné dusičnany upozorňuje lékařka.

Sponzorováno

„Chlor z vody vyprchá spíše její odstavením než převařením. Odpařováním vody při vaření se naopak jeho koncentrace zvyšuje a to samé platí i pro dusičnany či sodík. Pokud tedy převařit, dělejte tak raději s poklicí, abyste úniku vodní páry zabránili.“

Balené vody?

Nejen na pití, ale i na přípravu příkrmů pro malé děti doporučuje pediatrička balené kojenecké vody. Ty totiž musí splňovat několikanásobně přísnější limity na obsah různých škodlivých látek než voda z vodovodu a garantují tak stoprocentní zdravotní nezávadnost. A třeba při výběru vhodné vody pro kojence upřednostnit takovou, která má co nejnižší obsah minerálů?

„To je mýtus. Voda na pití by měla obsahovat alespoň minimální hodnoty zdraví prospěšných minerálů, například vápníku a hořčíku, ideálně v poměru 2:1. Dětský organismus je bezpodmínečně potřebuje. Vápník pomáhá při zdravém vývoji zubů a kostí, hořčík působí příznivě na nervovou soustavu“ říká MUDr. Beňová. Při výběru vhodné kojenecké vody sledujte i údaj o celkovém obsahu látek rozpuštěných ve vodě, který by se měl pohybovat v rozmezí 150 až 500 mg / l. Kromě toho je důležité, aby voda měla oproti klasické minerálce výrazně nižší obsah sodíku a mírně zásadité pH.

Když voda nechutná

Aby se vám nestalo, že vaše dítě bude později odmítat pít čistou vodu, snažte se ho co nejdéle před slazenými tekutinami chránit. Zbytečně mu nepřidávejte cukr ani med do čaje či sirup do vody.

Čím později se setká se slazenými nápoji, tím lépe. Pokud váš mrňous přece vodu tvrdohlavě odmítá, připravujte mu čerstvé ovocné nebo zeleninové šťávy, případně stoprocentní džusy, ředěné kojeneckou vodou minimálně v poměru 1:1, u menších dětí v poměru 3 díly vody a 1 díl šťávy.

Kdy pít?

Sponzorováno

Nárazové pití velkého množství vody není zdravé. S pitným režimem byste měli začít hned ráno. Sklenice vody nastartuje metabolické procesy v těle, vzpruží orgány a vyplaví z organismu škodlivé látky. Vhodné je také pít mezi hlavními jídly dne, ale ne bezprostředně před jídlem. Nečekejte, že děti si pití vyžádají. Tekutiny jim neustále podstrkávejte, protože v zápalu hry se zpravidla zapomínají napít.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva