Obsah článku
Strach ze zubaře pociťujeme již od dětství. Někteří se bojí bolesti, jiní už samotného zvuku zubní vrtačky. Pokud si správně čistíte zuby, je kontrola u zubního doktora (odborně stomatologa) pouze formalitou a vy vždy budete odcházet s úsměvem. Nevíte, jakým způsobem si zuby správně čistit nebo zda používáte správný kartáček?
Stačí mi pouze obyčejný kartáček?
Jednoznačně ne. Zubní kartáček je pouze jedna ze základních pomůcek, které vám pomohou odstranit zubní plak a nečistoty. Pořádná dentální hygiena se spolu se správným zubním kartáčkem neobejde také bez mezizubního kartáčku a nitě. Jak ale poznat, že kartáček, který používáte je vhodný?
Základem je malá hlavička s co nejměkčími a nejhustějšími vlákny. Hojně doporučovány jsou zubní kartáčky od společnosti Curaprox nebo TePe.
Poté přichází na řadu výběr mezizubních kartáčků. V obchodech lze zakoupit velké množství barev. A právě barva rozhoduje o velikosti kartáčku. Nevybírejte je tedy podle toho, jaký kartáček vám bude ladit s koupelnovými doplňky a raději požádejte o pomoc svého zubaře. Ten vybere jeden či více mezizubních kartáčků přesně pro vaše zoubky a poradí, jak je správně používat. Nebojte se navštívit dentálního hygienistu. Ten vám provede základní dentální hygienu, poradí, jak si zuby správně čistit, a mnoho dalšího.
Nezapomínejte ani na pravidelnou výměnu kartáčku. Optimální doba je každé tři měsíce. Pokud však vidíte, že se vám štětinky třepí, vyměňte jej dříve. Důležité je také měnit kartáček po každém nachlazení nebo chřipce.
Mám správný kartáček, takže to bude rychlovka
Pokud si koupíte auto, neznamená to automaticky, že umíte řídit. A stejně jako řídit auto, se musíte naučit i správnou techniku čištění zubů. Kartáček chytněte jako tužku. To vám znemožní příliš na zuby tlačit a zbytečně je dřít. Správně byste měli malými krouživými pohyby vyčistit každý zub ze všech stran. A kam se nedostanete normálním kartáčkem, využijte mezizubní kartáčky.
Sponzorováno
Důležitá je také doba čištění. Ta by neměla být kratší než 2 minuty. Ideální čas vám ovšem nikdo neřekne a vy musíte sami poznat, zda máte hotovo. Pomůckou vám může být vlastní jazyk. Tím poznáte, zda jsou zuby krásně hladké. Nebo můžete využít speciální tabletky, které vám po rozkousání zbarví místa, kde vám nějaký ten zubní plak zůstal.
Zuby si čistěte alespoň dvakrát denně. Ráno si vyberte sami, zda si je budete čistit před, anebo po jídle. Pokud si však vyberete druhou variantu, vyčkejte po snídani alespoň 20 minut. Některé potraviny totiž zubní sklovinu změkčují a čištěním ihned po jídle byste si ji mohli zásadně porušit.
Zuby správně čistím, ale stejně mám kaz
Káva, černý čaj, červené víno, citrusové plody, sladké bonbony, žvýkačky a limonády. Všechny tyto potraviny škodí našim zubům a přispívají k tvorbě zubního kamene. Měli bychom je omezit a některé z nich i zcela vyloučit ze svého jídelníčku.
Na druhou jsou tu i potraviny, které zubní sklovinu posilují. Mléčné výrobky jsou velmi dobrým zdrojem vápníku, který posiluje kosti i zubní sklovinu. Dále jsou pro naše zuby prospěšné potraviny s vysokým obsahem vlákniny nebo žvýkačky bez cukru. Ty napomáhají k tvorbě slin, které odplavují kyselinu, díky niž se tvoří v ústech bakterie.
Pokud si nevíte s čištěním zubů rady, navštivte svého zubního lékaře či dentálního hygienistu, který vás provede celým procesem správného čištění, odstraní zubní plak a poradí s výběrem správných pomůcek.
Co si dále o zdravých zubech přečíst?
VIDEO: Jak si správně čistit zuby
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Tooth brushing and oral health: how frequently and when should tooth brushing be performed? Autoři: T Attin, E Hornecker
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé zuby a ústní dutina
Přečtěte si také naše další články