Sponzorováno

Cushingův syndrom (Cushingova choroba, hyperkortizolismus) – příčiny, příznaky a léčba 4.71/5 (34)

  • Cushingova choroba, známá také jako hyperkortizolismus, je endokrinní onemocnění způsobené příliš vysokou hladinou kortizolu (hormonu stresu) v těle. Nejčastěji je důsledkem nadměrné produkce kortizolu nadledvinkami. Může být způsobena adenomem (benigním nádorem) v hypofýze, který stimuluje nadledvinky k produkování více kortizolu.
  • Mezi hlavní příznaky Cushingovy choroby patří obezita, zejména v oblasti trupu a obličeje (tzv. "měsíčkovitý obličej"), tenké a křehké kůže, modřiny a rozšíření krevních cév, svalová slabost, zvýšený krevní tlak, poruchy spánku a duševní potíže.
  • Léčba Cushingovy choroby závisí na příčině a závažnosti onemocnění. Pokud je příčinou nádor v hypofýze, může být léčba chirurgická odstraněním nádoru. U jiných příčin může být léčba zaměřena na potlačení nadměrné produkce kortizolu, například léky nebo ozařování.
  • V některých případech může být nutná dlouhodobá léčba kortikosteroidy, aby se nahradil nedostatek kortizolu po chirurgickém odstranění nádoru. Léčbu Cushingovy choroby by měl vždy pečlivě sledovat odborník a přizpůsobit ji individuálním potřebám pacienta.

Častou příčinou Cushingova syndromu je nadměrné užívání léků s kortikosteroidy.

Častou příčinou Cushingova syndromu je nadměrné užívání léků s kortikosteroidy.

Cushingův syndrom (hyperkortisolismus) je stav vysoké produkce hormonu kůry nadledvinkortizolu, kortikosteronu. Cushingův syndrom se vyskytuje tedy kvůli abnormálně vysokým hladinám hormonu kortizolu. A to se může stát z různých důvodů. Nejčastější příčinou je nadměrné užívání léků s kortikosteroidy. Ale jsou i jiné příčiny. Přečtěte si náš článek.

Primární a sekundární forma Cushingova syndromu

Známe primární (periferní) formu a sekundární (centrální) formu. Primární forma je způsobena nadprodukcí kortizolu v kůře nadledvin. Sekundární forma vzniká nadprodukcí adrenokortikotropního hormonu, který je produktem podvěsku mozkového, který ovlivňuje tvorbu kortizolu v nadledvinách. Více postihuje ženskou populaci než mužskou. Ženy mají třikrát vyšší pravděpodobnost vývoje syndromu než muži.

Kortikosteroidy a Cushingův syndrom

Kortikosteroidy jsou nezbytnou součástí lidského těla. Léky, které jsou jim podobné (kotrikoidy, steroidy) jsou jejich napodobeninou, avšak jejich účinky jsou totožné s účinky přirozených hormonů. Léčba kortikosteroidy je osvědčená v situacích kdy je třeba potlačit aktivitu imunitního systému (kožní alergie, astma, po transplantacích orgánů a podobně). Jejich přirozenou vlastností je schopnost potlačit zánět. Vždy je nutné, aby lékař zvážil nutnost podávání kortikosteroidů. Upřednostňuje se spíše lokálně podávání ve formě krémů či sprejů, protože vnitřní podání v nevhodné dávce nebo dlouhodobější může způsobit pacientovi více škody než užitku. Nežádoucí účinky léčení kortikosteroidy se objevují proto, že jsou podávány delší dobu a ve vyšších dávkách, než si tělo samo dokáže vytvořit. Tyto příznaky se podobají Cushingově nemoci, při které nadledvinky produkují příliš vysoké množství steroidních hormonů. Cushingova nemoc tedy vzniká i při onemocněních, kdy je nutná léčba kortikosteroidy.

Speciální formou je paraneoplastický Cushingův syndrom vzniklý na základě produkce ACTH hormonu nádorovými buňkami v tkáni hypofýzy (podvěsku mozkového). Hormonální aktivní nádory vyplavují adrenokortikotropní hormon. Při jeho vyšší koncentraci v krvi tvoří kůra nadledvinek více kortizolu. Důsledkem je obezita obličeje a trupu a současně se oslabují svaly končetin, které se stávají tenčími. Kůže je jemnější, snadno se poraní a v důsledku popraskání podkožního vaziva se v ní vytvářejí tenké strie. Každý nádor kromě produkce svého hormonu může také tlačit na zbytek hypofýzy a bránit jí v normální činnosti. Ostatní hormony hypofýzy se tak tvoří v menším množství než je nutné. Takový stav organismu je vážný, protože pokud přestanou nadledvinky správně fungovat, může to vést i ke smrti.

Sponzorováno

Jaké jsou příčiny vzniku Cushingova syndromu?

  • nádor kůry nadledvin
  • nádor hypofýzy
  • nádorové buňky produkující kortizol uložené mimo těchto oblastí; nejčastěji jde o adenom nebo karcinom

Příznaky Cushingova syndromu

  • měsíčkovitá tvář
  • akné, strie
  • zvýšený krevní tlak
  • obezita
  • poruchy tolerance glukózy
  • nepřítomnost menstruace u žen
  • impotence
  • svalová slabost
  • psychické poruchy
  • otoky dolních končetin nadměrné ochlupení
  • osteoporóza
  • častější infekce
Příznaky Cushingova syndromu

Příznaky Cushingova syndromu

 

TIP: Znáte Treacher Collins syndrom?

Cushingův syndrom může také způsobit ztrátu kostní hmoty a někdy i diabetes 2. typu.

Jak se tato nemoc diagnostikuje?

Diagnóza se stanoví na základě anamnézy, klinických příznaků, klinického vyšetření, vyšetření kortizolu v moči, ACTH hormonu v krvi, realizuje se Dexametazonový test, metopirónový test, ultrasonografie, CT nadledvin, CT mozku.

Cushingův syndrom a léčba

Léčbou je chirurgické odstranění nádoru, pokud je nádor jeho příčinou. Váš lékař může v této souvislosti také doporučit radiační terapii nebo chemoterapii. Používáte-li kortikosteroidy, může být nutná změna léku nebo dávkování. Nepokoušejte se sami změnit dávku. Měli byste to udělat pod důkladným lékařským dozorem.

Léčba Cushingova syndromu závisí na jeho příčině. Cushingův syndrom je širší termín, který zahrnuje všechny příčiny nadměrného výskytu kortizolu v těle, včetně Cushingovy choroby, která je způsobena nadměrnou produkcí kortizolu hypofýzou.

Cushingova choroba (příčina v hypofýze):

Primární léčba je často chirurgická odstranění adenomu (nádoru) hypofýzy, pokud je to možné. Pokud chirurgie není možná nebo účinná, může se použít léčba léky, které potlačují produkci kortizolu (např. mifepriston, ketoconazol).

Adenomy nebo nádory nadledvinek:
V případě adenomu nadledvin se často volí chirurgický zákrok k odstranění nádoru nebo celé nadledviny. Pokud je nádor zhoubný nebo chirurgie není možná, používají se léky, které snižují hladinu kortizolu (např. ketoconazol, mitotan).

Příjem kortikosteroidů z vnějších zdrojů:
Pokud je Cushingův syndrom způsoben dlouhodobým užíváním kortikosteroidů, lékař může postupně snižovat dávky těchto léků, aby minimalizoval nadměrnou expoziční kortizolu.

Léčba Cushingova syndromu může být složitá a vyžaduje spolupráci endokrinologa a dalších specialistů. Cílem léčby je normalizovat hladiny kortizolu v těle a zmírnit příznaky a komplikace spojené s nadměrným kortizolem. Je důležité, aby každý pacient s Cushingovým syndromem měl individuálně přizpůsobený léčebný plán a pečlivě sledovaného lékaře.

Sponzorováno

Máte nějaké zkušenosti s Cushingovou chorobou? Budeme rádi za komentáře.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva