Obsah článku
Spánkové poruchy dýchání, jejichž projevem je i chrápání, způsobují celodenní únavu a ospalost. Projevem únavy je často mikrospánek. Dobrou zprávou pro řidiče je, že současná medicína si umí s tímto problémem poradit.
Na internetu se nachází plno „zaručených“ rad, jak se vyhnout mikrospánku. Energetické nápoje, káva, žvýkání žvýkačky, poslech hudby, vyprávění se se spolujezdcem, hluboký nádech a výdech a podobně. Tyto rady však mohou vyřešit jen dočasné odsunutí problémů s usínáním za volantem a ne vždy jsou efektivní. Neřeší problémy s mikrospánkem z dlouhodobého hlediska.
Co je to mikrospánek?
Mikrospánek je úplná ztráta vědomí na jednu a více sekund, kdy člověk ztratí kontrolu nad svým okolím a usne. Vzniká při monotónní činnosti, např. jízdě autem. Při jízdě motorovým vozidlem je tento stav velmi nebezpečný, protože řidič přestane kontrolovat své vozidlo a také okolí – cestu, jiná auta, různé překážky a může ohrožovat sebe a ostatní účastníky silničního provozu. Člověk sedící za volantem může a nemusí pociťovat únavu. Mikrospánek se dostaví ve zlomku sekundy, říkáme mu imperativní spánek (rozkazovačný). Člověk ztrácí kontrolu a není schopen jednat. Jednoduše se mu oči zavřou a usne.
Sponzorováno
Co je příčinou mikrospánku?
Příčinou mikrospánku může být spánkové apnoe, chrápání, dlouhodobý deficit spánku. Pokud jde o spánkové apnoe, tito lidé kromě chrápání mají apnoické pauzy, což jsou přestávky v dýchání během noci. Takový člověk v důsledku nedostatečného dýchání nemá dostatek vzduchu, a tedy ani kyslíku. Protože se tyto stavy opakují každou noc, organismus je dlouhodobě nedostatečně okysličený a trpí tím hlavně nervová soustava, naše kognitivní schopnosti. I když člověk spí sedm, osm nebo i devět hodi , druhý den ráno nemá pocit dostatečného odpočinku a osvěžení po spánku. V důsledku nedostatečného okysličení se spící člověk vystavuje zvýšenému riziku srdečně-cévních chorob, hlavně vysokému krevnímu tlaku, arytmii, a také cukrovce.
Jak řešit problémy s mikrospánkem?
Pokud máte ve svém okolí člověka , který je unavený, mívá stavy mikrospánku a přitom chrápe, je třeba vyšetření ve spánkové laboratoři. Polysomnografie je vyšetření, které snímá základní životní funkce u člověka během 6-8 hodin spánku a to zejména dýchání, srdečně-cévní systém, okysličení krve, chrápání, činnost svalů, činnost nervové soustavy a kvalitu spánku. Zpracováním získaných parametrů ve spánkové laboratoři se určí závažnost stavu a doporučí další řešení tohoto problému.
Sponzorováno
V případě závažného spánkové apnoe je efektivní léčba pomocí přetlakové terapie, kterou organismus získá dostatečný přísun vzduchu, a tedy i kyslíku, stabilizují se zdravotní problémy a únava během dne zmizí. Taková léčba zajišťuje lidem zlepšení kvality života.
Studie a zdroje článku
- The Relationship between Simple Snoring and Sleep Bruxism: A Polysomnographic Study Autor: Monika Michalek-Zrabkowska
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Kvalitní spánek a nespavost
Přečtěte si také naše další články