Sponzorováno

Vápník a jeho důležitost ve vašem těle 4.88/5 (16)

  • Vápník je hlavní složkou kostí a zubů. Přibližně 99 % vápníku v těle se nachází právě v kostech a zubech, kde poskytuje strukturální podporu a pevnost. Udržování dostatečného příjmu vápníku je zásadní pro růst, vývoj a udržení zdravých kostí a zubů.
  • Vápník je nezbytný pro správnou funkci svalů. Při kontrakci svalů vápník uvolňuje proces, který umožňuje svalovým vláknům se zkracovat a relaxovat. Bez dostatečného vápníku by svaly nemohly správně fungovat.
  • Vápník hraje klíčovou roli v procesu srážení krve. Aktivuje různé faktory srážení, které jsou nezbytné pro zastavení krvácení po poranění. Tato funkce je nezbytná pro udržení homeostázy a prevenci nadměrného krvácení.
  • Vápník je důležitý pro přenos nervových impulzů. Pomáhá při uvolňování neurotransmiterů, což jsou chemikálie, které umožňují komunikaci mezi nervovými buňkami. Bez vápníku by nervové impulzy nemohly správně přecházet mezi buňkami.

Mléčné výrobky jsou bohaté na vápník.

Mléčné výrobky jsou bohaté na vápník.

Tělo a jeho fungování je poměrně složité, s čímž pochopitelně souvisí i nutnost dodávat mu řadu velmi důležitých a doslova nezbytných látek. Pokud jich je v lidském organismu málo, může to způsobovat poměrně mnoho problémů. Na jednu z velmi důležitých látek se podíváme společně. O jakou se jedná? Je to vápník. Proč je důležitý i pro vás a co může způsobovat jeho nedostatek? To všechno jsou fakta, která získáte právě z našeho článku.

Vápník je jedním z nejdůležitějších minerálů v těle. Je základem zubů a kostí. Je nepostradatelný pro funkci buněk, svalové stahy, přenos nervových impulsů a srážení krve. Spolu s hořčíkem a fosforem je základním stavebním prvkem kostry a zubů.

Vápník je hodně důležitý pro řadu tělesných funkcí

Aniž byste si to možná jakkoliv reálně a výrazně uvědomovali, jde o látku, která je téměř nezbytná pro zajištění různých tělesných funkcí. Bez vápníku totiž nemůže docházet k tvorbě různých enzymů, ale stejně tak i různých hormonů, které mají následně velký vliv hlavně na několik lidských funkcí, jako je třeba:

  • Trávení
  • Metabolismus
  • Hojení ran

Tím ale stále ještě ani zdaleka nekončíme, jelikož nesmíme opomíjet ani to, že souvisí i s lidskými svaly. I zde je jeho existence velmi důležitá, protože u něho musíme jasně říci také to, že se podepisuje na správné činnosti veškerého svalstva v lidském těle. Ani na to by se tedy nemělo zapomínat.

Základní stavební materiál

S vápníkem jasně souvisí i to, že ho můžeme označit za základní stavební materiál, kde se jeho nedostatek může výrazně podepsat na kvalitě vašeho zdraví. Kde je doslova nezbytný? Jedná se zejména o oblast vašich kostí, stejně jako se jedná o oblast vašich zubů. Všude tam je nutné přihlédnout k tomu, aby byl vápníku skutečný dostatek. Pokud ho vaše tělo má málo, může se u vašeho těla objevit osteoporóza, stejně jako paradentóza. Právě zde tedy celkem brzy a také celkem rychle zjistíte, že máte vápníku skutečně nedostatek a je třeba ho do těla získat více.

Na co dále je vápník super? Uklidňuje nervy, chrání před nespavostí, nervozitou, necitlivostí horních a dolních končetin, před ztrátou paměti, depresemi, podrážděností a jinými duševními poruchami.

Testy jako základní zjištění

Pokud chcete zjistit, jak na tom s ohledem na množství vápníku ve vašem těle jste, je ideální zajít si na testy. A to ke svému obvodnímu lékaři, kterému sdělíte tento požadavek. Nutno ale říci, že testy jsou spíše orientační a pokud neukážou výrazně alarmující hodnoty, přesná hladina se příliš poznat nedá. Na druhou stranu to může být i dobrá zpráva, jelikož když testy vyjdou víceméně v normě, malým množstvím určitě netrpíte.

Proto se jako doplňkové metody zjišťování stavu vápníku v těle používají i různé další metody. Ty jsou spojeny s kontrolou vašich kostí a svalů. I podle nich by měl lékař celkem dobře odhadnout to, zde je vápník ve vašem těle v normě, nebo ho máte málo. Souvisí to s tím, že právě tyto části jsou na něm poměrně závislé.

Sponzorováno

Co když máte vápníku málo?

Jeho důležitost v lidském těle jsme již zmínili. Podívejme se také na to, co může být spojeno s jeho nedostatkem. Pár věcí, které souvisí s lidskými zuby a také s lidskými kostmi, jsme už zmínili. Nyní se podívejme také na další rizika, které může nedostatek vápníku přinášet. Pokud ho máte skutečně velmi málo, je dobré počítat s tím, že se mohou objevit i problémy, jako jsou:

  • Průjmy
  • Svalové křeče
  • Roztroušená skleróza

Na pozoru byste ale měli být i v případě, kdy vám začnou výrazněji odpadávat nehty, nebo vám začnou padat také vlasy. I toto je jasná známka situace, která souvisí s tím, že můžete mít ve svém těle opravdu poměrně výrazný nedostatek vápníku. Doplnit ho ale nemusí být zase až tak složité. I na toto se pochopitelně společně zaměříme.

Kde vápník získat? Jaké jsou jeho zdroje?

Nejprve se podívejme na klasické možnosti jeho doplnění. Zde je více než jasné, že správnou volbou je jeho získávání primárně ze stravy. A kde je ho dostatečné množství? Jasně dominují mléčné výrobky, a to od klasického mléka, přes jogurty, až například po sýry. Stejně tak je dobrým zdrojem vápníku třeba i čočka, a to ve svých různých variantách. Když nechcete jeho příděl zanedbávat, potom se soustřeďte také na to, abyste měli dostatek ovesných vloček, nebo i na to, abyste do svého jídelníčku čas od času přidala i tofu.

Zdroje vápníku:
pohanka, hrášek, brokolice, špenát, kapusta, dýně, citróny, sezamová a slunečnicová semínka, mák, mléko, sýry (zejména sýr parmezán a tvrdé sýry), sardinky a ryby (losos), vaječný žloutek, sója, mandle, růžičkovou kapustu, brokolice, zelí, ořechy, luštěniny, ovesné vločky. Podívejte se na zdroje vápníku v potravinách.

Druhá možnost, jak vápník získat, je pochopitelně spojená s doplňky stravy. Těch je na trhu poměrně široké množství a tak není problémem využívat třeba různé tablety, nebo i šumivé a jiné nápoje. Výhodou doplňků stravy s vápníkem je určitě to, že máte možnost si lépe hlídat jeho denní dávku, díky čemuž nemusí dojít k předávkování. Opomíjet nesmíme ale i možné riziko. To může být spojeno s různou chemií, která může být s danými přípravky spojena. Když se vydáte právě touto cestou, doporučujeme vybírat opravdu dobře a obezřetně. Dejte prostě přednost jídlu bohatému na vápník.

Dbejte i na jeho správné využití

Jak vápník do těla dostat tedy víme. S tím souvisí i nutnost jeho co možná nejlepšího využití. I to je oblast, na kterou byste se měli zaměřit. Jsou dvě důležité látky, které dnes mohou zajistit správné vstřebání a také využití vápníku. Tou první je vitamín D. Druhá látka je také poměrně známá, protože se jedná o poměrně výrazně doporučovanou vlákninu. Jak je vidět, nemá vliv jenom na správnou funkci trávení, ale souvisí také s tím, aby tělo dokázalo využít vápník opravdu naplno.

Kdy vzniká nedostatek vápníku

Průměrná denní dávka vápníku dospělého člověka je jeden gram vápníku. Toto množství hravě dosáhneme – stravou. Jak tedy vznikne nedostatek vápníku? Zaprvé, přes žaludek absorbujeme asi jen 30 procent vápníku. Tělo však potřebuje i vitamín D3, aby vůbec minerál dokázalo přijmout. Koho tedy trápí nedostatek vitaminu D3, trápí ho i nedostatek vápníku. Kromě toho, potraviny a nápoje (proteiny, sůl, káva a alkohol) podporují vylučování vápníku, chronický nedostatek vápníku mohou způsobit i hormonální poruchy a diuretika.

Nadbytek poškozuje tělo

Sponzorováno

Ani nadbytek vápníku není pro tělo žádnou výhrou. Za normálních okolností se přebytečný minerál vyloučí močí, stolicí a potem. Avšak v případě problémů s ledvinami může tělo signalizovat únavu, trápit nás mohou zažívací problémy, i problémy svalů, ledvinové kameny či dokonce deprese.

Co si dále o vápníku přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Vápník a jeho důležitost ve vašem těle”

    1. ludmila raskova napsal:

      Dekuji moc, hodne jsem si obnovila muj jidelnicek, moc jsem to
      potrebovala jsem si obnovit co jsem zapomela, jsem byvala aktivni sportovkyne a zavodnice v US nyni mam 84 a dostala jsem roztrousenou sklerozu, prujmy a svalove krece.Dekuji moc, vsechno jsem si ujasnila znovu.Hned zacinam s velkou novou chuti do zivota.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva