Sponzorováno

Pýr plazivý a jeho léčivé účinky – na co je dobrý? 4.74/5 (35)

Pýr plazivý a jeho léčivé účinkyV dnešním článku si představíme bylinku, která vám může velmi efektivně pomoci při očistě (detoxikaci) organismu. Pro mnohé z nás, zejména pro milovníky zahrad, je Pýr plazivý nepříjemný plevel, protože je často všude, kam se podíváme. Avšak z druhé strany musíme uznat jeho dobré léčivé účinky. Již hodně v minulosti Pýr plazivý považovali za léčivou rostlinu.

Představme si Pýr plazivý

Pýr je rozšířen na celé severní polokouli. Roste v nížinách i ve vyšších polohách. Najdeme ho na loukách, při cestách, na neopracovaných místech, i na polích jako houževnatý plevel. Má několik metrů dlouhý, bohatě rozvětvený, článkovaný (2-3 mm tlustý), světle žlutý, hladký, lesklý a uvnitř dutý oddenek. Jednotlivé články jsou odděleny plnými kolínky, které jsou lemovány pochvou z blanitých listů. V kolínkách se oddenek rozvětvuje a zakořeňuje, čímž se rostlina vegetativně rozmnožuje. Z oddenku vyrůstají přímé holé, až přes 100 cm vysoká kolínková stébla zakončené dvouřadým klasem.

Listy vyrůstající z kolínek stébla jsou střídavé, celistvě okrajové, šedozelené, měkké a na líci řídce chlupaté. Lícní strana listu a stonek klasu jsou řídce chlupaté.
 
Z Pýru se sbírá právě oddenek. Oddenky se umyjí a očistí od kořínků, šupin, zbytků stonků otíráním ostrým kartáčem, nebo se nechají přesušit na slunci a obouchají se holí, dokud nejsou zcela čisté. Čisté oddenky se suší na slunném místě nebo při umělém teple do 40 stupňů C. Je třeba je obracet. Droga je náchylná na plesnivění, proto je ji při sušení třeba kontrolovat.

Co v sobě Pýr plazivý obsahuje?

Z přítomných cukrů je v bylině nejdůležitější polysacharid triticin (3-18% – podobný inulinu), sliz (11%), inozit, saponiny, inulin, málo silice (se složkou agropyren s baktericidními vlastnostmi). Kromě toho droga obsahuje minerální látky, vitamín A, B a jiné látky.

Pýr plazivý a jeho účinky na naše zdraví

V medicíně se využívá zejména diuretické, metabolické a laxativní působení drogy, a to nejčastěji ve formě čajovin.
 

Sponzorováno

1. Pročištění těla

V bylinkářství se pýr spojuje se zásluhou jeho značné močopudnosti a tím schopností čistit organismus. To ho předurčuje také na podpůrnou léčbu při dně a revmatismu. Aplikuje se při chorobách vylučovacích orgánů a močových cest, při kamenech v močových cestách. Dále při žlučníkových potížích, při chorobách jater a sleziny a může se přidávat i do diabetických čajů. Pýr odstraňuje z organismu solné usazeniny. Účinně čistí krev, proto jej lze používat při léčbě akné, vyrážek a jiných kožních onemocnění, při snižování hmotnosti, také při revmatismu, hemeroidech, jakož i při poruchách látkové výměny. Je to antirevmatikum, zmírňuje otoky, protože vyplavuje vodu z těla.

Pýr patří mezi léčivky, které pročišťují tělo, zvyšují vylučování škodlivých látek a zlepšují látkovou přeměnu. Pro svůj obsah inzulínu je vhodným doplňkem pro diabetiky, protože snižuje hladinu cukru v krvi.
 

2. Pro zdraví dýchacích cest

V lidovém léčitelství ho odedávna používali při chorobách dýchacích cest.

3. I zevně na pleť

Zevně ho aplikujeme při kožních chorobách, vyrážkách, revmatismu a hemoroidech.

4. Snižuje nám cholesterol

Významnou vlastností je také ovlivňování hospodaření organismu s tuky a snižování cholesterolu. Ochraňuje také játra a doporučuje se podávat ho nejen léčebně, ale i preventivně v době, kdy užíváme léky, které by mohly játra poškozovat.

5. Při zánětu močového měchýře

Už ve středověku se Pýr plazivý používal k léčbě zánětu močového měchýře, bolestivého močení a odstranění retenční vody.

Kolik si ho dát?

Maximální denní dávka drogy je 100 gramů. Při tomto dávkování je pýr bezpečnou léčivou rostlinou.

Recept: Čaj z Pýru plazivého

Tato bylina není stvořená na samostatné používání. Její širokopůsobící vlastnosti se nejlépe využijí v čajových směsích, kde většinou nemá hlavní, zato velmi důležité a potřebné druhotné postavení.

Čajová směs proti revmatismu a dně:

  • kořen (nať) pýru 5 (dílů)
  • list břízy 5
  • nať přesličky 4 (díly)
  • nať kopřivy 4
  • kořen pampelišky 5
  • nať truskavce

Sponzorováno

Dvě lžíce směsi zalijeme 1/2 1 vařící vody a přikryté necháme asi 20 minut vyluhovat. Přecedíme a pijeme třikrát denně po třetině množství.

Co si o pýru plazivém dále přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva