Sponzorováno

Všestranný zázvor pomůže při nevolnosti i chřipce 4.72/5 (18)

Všestranný zázvor pomůže při nevolnosti i chřipceZdraví prospěšné látky v zázvoru využívali Indové i Číňané už před tisíci let. Tak proč ne i vy? Zázvor byl po celá staletí právem považován za univerzální lék. I pro současnou generaci je důležité stále připomínat, že skutečně obsahuje celou lékárnu plnou rozmanitých látek s mnoha zdraví prospěšnými účinky.

Opice? Cestovní nevolnost? Mořská nemoc? Řešením je zázvor!

Zázvor se proslavil hlavně pro svou schopnost uklidnit podrážděný žaludek a zmírnit nevolnost. Stimuluje vylučování slin, a proto může pomoci při trávení. V jednom z výzkumů měl dokonce zázvor lepší účinky proti mořské nemoci než léky. Látka zodpovědná za štiplavou a chuť zázvoru – gingerol je vynikající volbou při prevenci zvracení a nevolnosti.

Ocení ho i těhotné ženy

Výzkumy z Dánska dokazují, že téměř 75 procent těhotných žen, které konzumovaly zázvor, pocítilo úlevu od svých ranních nevolností bez vedlejších účinků. Protože mnohé léky jsou pro obavy z ohrožení plodu pro těhotné ženy zakázané, zázvor je ideálním a zdravým řešením.

A to je jen začátek

Účinnými látkami v zázvoru jsou Gingeroly, sogaoly, gingerdiony a zingerony, přičemž všechny patří mezi antioxidanty. Zingeron a Soga mají i protizánětlivé účinky a mohou být účinné při artritidě či fibromyalgii, což je onemocnění, které je charakteristické dlouhotrvajícími bolestmi v oblasti šlach a svalů.

Sponzorováno

Podle nedávného výzkumu může být gingerol účinným pomocníkem při rakovině tlustého střeva. u myší výtažek ze zázvoru snižoval hladinu cholesterolu a zpomalil i rozvoj aterosklerózy.

Zázvor kromě toho všeho posiluje imunitní systém. Navíc je účinným antibakteriálním a antivirovým činitelem, takže je ideální i v chřipkovém období nebo při nachlazení. Další výzkumy opakovaně prokazují pozitivní účinky zázvoru na trávicí soustavu, kardiovaskulární systém, na bolest i horečku.

Dalším účinkem zázvoru, který je ověřený tisíci let, je jeho schopnost zlepšovat prokrvení. Čínští a indičtí lékaři celé věky podávali lidem se studenými rukama a nohama odvar ze zázvoru, tak proč ne i my?

Mějte ho vždy po ruce

Mít doma vždy po ruce čerstvý, kandovaný či nakládaný zázvor pro výše uvedené důvody nemůže být na škodu. Vynikající léčivý čaj si připravíte tak, že očistíte a nastrouháme kořen a zalijte ho horkou vodu. Když trochu vychladne, dochuťte citronem a medem.

Zázvor však výborně dochutí maso i omáčky. Zkuste s ním trochu experimentovat při vaření. Kromě toho, že tak učiníte něco pro své zdraví, odměníte tím své chuťové pohárky.

TIP: Podívejte se na recepty se zázvorem

VIDEO: Zázvor jako domácí lék

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva