Obsah článku
Příjem cukru na osobu vzrostl za posledních třicet let o 20%. Strava s vysokým obsahem cukru znamená zvýšené riziko zdravotních problémů. Bohužel, snižování příjmu této škodlivé látky pro zdraví může být obtížné, protože ji nalezneme téměř v každém zpracovaném produktu. Podle odborníků na výživu by dospělé ženy neměly sníst denně více než 6 lžiček přidaného cukru denně, což je kolem 25 gramů, zatímco muži by měli zůstat pod 9 lžičkami, což je cca 35 gramů. To odpovídá asi 100 kaloriím za den u žen a 150 u mužů.
Pokud chcete zůstat v rámci těchto limitů, zapomeňte na sladkosti, dezerty, kokakolou a zpracované jídlo. Pokud se přejíte cukrem, stále dbejte na to, že byste ho neměli sníst denně více než 90 gramů, což je horní hranice!
Normální příjem cukru
Navzdory doporučením týkajícím se zdravé spotřeby cukru, průměrný Čech zkonzumuje kolem 20 lžiček cukru denně. Díky široké škále slazených potravin v regálech obchodů s potravinami. Je to zásah nejen do naší peněženky, ale i do zdraví.
Čtěte také: Co dělá cukr v našem těle?
Kořenky plné cukru
Většina přidaného cukru, který konzumujeme přichází ve formě nealkoholických nápojů, sladkostí, pamlsků a baleného občerstvení. Dokonce i do koření se již začíná přidávat cukr.
Důsledky pro zdraví
Příliš mnoho cukru v pravidelných intervalech zvyšuje riziko inzulínové rezistence, což by mohlo vést k rozvoji cukrovky. Pokud již cukrovku máte, musíte dodržovat přísný jídelníček. Vzhledem k tomu, že cukr obsahuje prázdné kalorie, jíst sladké potraviny způsobuje pouze zvýšení tělesné hmotnosti a vznik obezity.
Strava s vysokým obsahem cukru také zvyšuje vaše šance na problémy se zuby, včetně zánětu dutiny ústní a zubního kazu. Vysoké hladiny cukru v krvi jsou spojeny se zvýšením hladiny cholesterolu a tuků v krvi, což znamená riziko srdečních onemocnění.
Tipy, jak se zbavit cukru ve stravě
Snížení příjmu cukru chrání vaše zdraví, ale dostat se do normálního příjmu je námaha. Zde je několik návrhů, které vám pomohou snížit spotřebu cukru a snížit riziko zdravotních komplikací.
Začněte pomalu, abyste zabránili abstinenčním příznakům. Pak zvolte sladké dobroty, bez kterých byste to nemohli vydržet, ale ostatní přeskočte.
Dívejte se zejména se po výrobcích, které neobsahují přidaný cukr a zkuste náhražky cukru. Přečtěte si pozorně popisky skrytých zdrojů cukru, které obsahují ovocný cukr, kukuřičný sirup, dextrózu, glukózu, laktózu, maltózu, melasu a nic z toho nekonzumujte.
Sponzorováno
Co je to glykemie a glykemický index?
GLYKEMIE
Pro organismus je významným, přímo nezbytným zdrojem glukóza. Je zdrojem paliva pro organismus. Je neustále přítomna v krvi a nezbytná pro fungování mozku! Její přítomnost se zajišťuje právě mírou glykemie, která normálně činí nalačno 1 g glukózy (cukru) na 1 litr krve.
Pokud se míra sníží pod tuto hranici, vyloučí slinivka hormon glykogen, který ustálí míru do normálu. Požijeme-li nějaký glycid, pozření odpovídajícího množství glukózy se projeví zvýšenou glykemií. Glykemie se tedy nejprve zvýší a dosáhne vrcholu a poté slinivka břišní (hlavní orgán regulace metabolických procesů) vyloučí hormon inzulin, který přebytečnou glukózu vypudí z krve do orgánů (játra, svaly), kde je glukóza uskladněna tak, že je podle potřeb organismu možno ji použít. Ve druhé fázi tak působením inzulinu míra glykemie klesne a ve třetí fázi se vrátí k normálu. Pokud se nad tím zamyslíme, je to jednoduché, náš organismus není nic jiného než jedna velká chemická továrna, ale pokud do dění příliš zasahujeme neuváženým stravováním, nemůže fungovat dobře věčně.
GLYKEMICKÝ INDEX
Jde vlastně o schopnost zvyšování hladiny cukru u každého glycidu, měří se právě glykemickým indexem, vytvořeným v roce 1976. Složitostmi okolo výpočtů a celého fungování glykemického indexu asi není potřeba se zabývat, ale v postatě je glykemický index tím vyšší, čím silnější je glycid, který zvýší hladinu cukru.
Velký vliv na to má právě průmyslové zpracování, způsob přípravy a tepelného opracování glycidů a tady se dostáváme k jádru problému (pro příklad brambory vařené na loupačku mají glykemický index 65, loupané vařené brambory 70, bramborová kaše 90, brambory pečené 95, smažené hranolky 95). Takže normální potravina po nevhodné úpravě stává se pro nás už nevhodnou, tedy pokud ji nekonzumujeme jen velmi zřídka.
Z toho všeho vyplývá, že bychom měli sledovat glykemický index potravin, pokud chceme něco udělat s naší váhou a zdravím a kromě toho brát v potaz i to, že glykemický index závisí i na množství konzumovaných proteinů a vlákniny, velmi také na kvalitě a pestrosti stravy.
Pro zjednodušení je dobré si glycidy rozdělit do dvou kategorií:
- GLYCIDY DOBRÉ (s nízkým glykemickým indexem – celozrnné obiloviny a rýže celozrnná, luštěniny, ovoce a zelenina, zejména ty s vysokým obsahem vlákniny, byliny, koření)
- GLYCIDY ŠPATNÉ (s vysokým glykemickým indexem – rafinovaný cukr a vše, co jej obsahuje, rafinovaný cukr v podobě bílé mouky, bílé rýže, brambory, kukuřice)
Tabulky glykemických indexů potravin už jsou běžně k sehnání. Jeden si může po předchozích řádcích říci, no to je ale věda, kdo se v tom má vyznat. Ale když člověk chce, vezme celou věc selským rozumem a opráší školní znalosti o těle a jeho funkci, o trávení, najednou zjistí, jak to vše do sebe dobře zapadá, nic není náhodné, vše má naopak svůj řád a tak není na co se vymlouvat.
Sponzorováno
Každý normálně uvažující tvor ví, že stroj začne vypovídat službu, pokud se nějaký článek v systému pokazí, a když to nenapravíme a dokonce jedeme takzvaně nadoraz, pak se to ucho jednou utrhne. Přesto stále věřím, že nikdy není pozdě.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Sladidla a zdraví
Přečtěte si také naše další články
[…] ukázaly, že lidé, kteří jedli večeři s nízkým glykemickým indexem byli schopni lépe regulovat hladinu cukru v krvi po snídani na druhý den ráno. Optimalizace […]