Sponzorováno

Sladidla pro diabetiky – která jsou pro ně vhodná? 4.72/5 (50)

Vhodné sladidlo pro diabetiky? Třeba stévie.

Vhodné sladidlo pro diabetiky? Třeba stévie.

Mnoho diabetiků hodně štve fakt, že se musí vzdát sladkého. Ale nemusí to být až tak úplně pravda. Po jakém sladidle sáhnout bez strachu, že glykémie vyletí do závratných výšin? Připravili jsme pro vás malý přehled.

V minulosti si lidé chuť na sladké uspokojovali především čerstvým a sušeným ovocem. To je skutečně zdravý přístup, ale při lákadlech, kterým je vystaven člověk v dnešní době, jen těžko realizovatelný. Cukr naštěstí není jediným možným zdrojem sladké chuti a umělá sladidla nejsou jeho jedinou, a už vůbec ne ideální náhradou.

Zásadní je pochopit glykemický index

Moderní diabetik by se při sestavování svého jídelníčku měl soustředit především na glykemický index potravin. To je ideální zásada i při výběru vhodného sladidla. Hodnota glykemického indexu (GI) jednotlivých jídel nám říká o jejich schopnosti zvyšovat hladinu krevního cukru. Potraviny, které mají vysoký glykemický index, obsahují cukr, který se štěpí a vstřebává rychle, výrazně zvyšuje hladinu glukózy a inzulínu v krvi a rychle vede k pocitu hladu. Náhlé výkyvy glykémie způsobují postupné poškozování cévní stěny a to vede ke komplikacím diabetu. Diabetici by proto jídlům s vysokým GI měli vyhýbat, i když z hlediska sacharidových jednotek se do jídelníčku zařadit dají.

Přehled sladidel a jejich vhodnosti / nevhodnosti pro diabetiky

Podívejte se na náš přehled sladidel:

1. Klasický „bílý“ cukr

Nejpoužívanějším sladidlem v našich kuchyních je stále klasický rafinovaný řepný cukr. Přesto je ze všech dostupných sladidel pro nás nejméně užitečný a to bez ohledu na to, zda máme diabetes nebo ne. Rafinací přišel řepný cukr o všechny výživné látky a zůstaly v něm jen prázdné kalorie. Jeho glykemický index je až 70. Při výrobě cukru se používá H2SO4, vápenné mléko, CO2 a pro samotnou rafinaci čili bělení aktivní uhlí ze zvířecích kostí. Výsledný produkt neobsahuje žádné vitamíny ani minerály původní řepy, tělo je však na jeho metabolizaci potřebuje a proto sahá na vlastní rezervy. Diabetici by se mu měli vyhýbat.

2. Hnědý cukr

Jaksi jsme se sžili s tím, že všechno hnědé a tmavé je automaticky zdravější. Najít při tom v obchodě nefalšované celozrnné pečivo či skutečný přírodní hnědý cukr je téměř nemožné. Při všem tomto „hnědém“ zboží hraje významnou roli především karamel, kterým se jejich skutečná „bělost“ zabarví. Nedejte se proto oklamat! Pravý hnědý cukr najdete většinou na pultech bioobchodoch pod označením přírodní cukr. Není rafinovaný, neprošel procesem bělení a díky tomu si zachoval cenné minerály jako hořčík, železo, vápník, selen, fosfor a zinek. Přesto se od svého bílého příbuzného příliš neliší a nepřináší příliš zdravotních benefitů. Navíc jeho GI je stejně vysoký a pro diabetiky je tedy nevhodný.

3. Přírodní třtinový cukr

Přestože ho považujeme za novinku nebo dokonce módní výstřelek posledních desetiletí, ve skutečnosti je mnohem starší než náš řepný cukr. Z Evropy prý zmizel během blokády námořních cest za napoleonských válek. Cukrovou třtinu, ze které se cukr vyrábí od nepaměti, tak nahradila cukrová řepa. V současnosti se však k původnímu třtinového cukru mnozí vracejí. Je totiž výživnější a snadněji stravitelný, protože ve srovnání s řepným má vyšší obsah jednoduchých ovocných cukrů, glukózy a fruktózy. Tělu dodává i potřebné minerály jako například železo a vápník. Ačkoli je zdravější než bílý cukr, pro diabetiky je stále nevhodný, pro svůj příliš vysoký glykemický index.

4. Hroznový cukr

Hroznový cukr je čistá glukóza, její GI je maximální, tedy rovných 100. Pro diabetiky by měl být doslova tabu. Výjimkou je stav hypoglykémie, když je okamžitým zdrojem energie. Po jeho konzumaci se glykémie okamžitě zvýší, což je samozřejmě nežádoucí, pokud nejste zrovna v hypoglykémii. Když stoupne hladina glukózy v krvi, následně se z pankreatu vyplavuje inzulín, aby tuto zvýšenou hladinu normalizoval. U 1. typu diabetu se buď vyplaví nedostatek nebo téměř žádný inzulín, čili glukóza zůstane zvýšená. Při 2. typu se sice inzulín vyplaví, ale nedokáže správně účinkovat kvůli problému s receptory, na které se musí navázat. Výsledek je tedy v obou případech podobný: vysoká hodnota glykémie. Náhle vzestupy glukózy v krvi poškozují cévní stěnu a způsobují diabetické komplikace. Hroznový cukr je vhodný zejména po náročném fyzickém výkonu, při rekonvalescenci po nemoci nebo k posílení organismu dětí a starších lidí.

5. Glukózový sirup

S glukózovým sirupem je to podobné jako s hroznovým cukrem. Je to v podstatě také čistá glukóza, GI má 100 a tudíž enormně zvyšuje hladinu krevního cukru. Najdete ho hlavně v slazených nápojích nebo některých cukrovinkách. Pro diabetiky opět tabu.

6. Ovocný cukr – fruktóza

V současnosti asi nejoblíbenější sladidlo pro diabetiky. Najdete ho ve složení téměř každé sladkosti určené pro cukrovkáře. Je sladší než řepný cukr. Stejná sladivost se dosahuje s polovinou kalorií. Má i nízký GI (20), přesto ji třeba dávkovat s mírou, neboť zvyšuje hodnoty tuků v krvi. Získává se hlavně z kukuřice a neobsahuje dodatečné vitamíny a minerály.

Sponzorováno

7. Umělá sladidla

K nejpoužívanějším patří aspartam (E951), sacharin (E954), acesulfam K (E950) a cyklamát (E952). Nejčastěji se používají v žvýkačkách, limonádách s označením „light“, nanuky, nakládané zelenině a v minulosti často i v dia výrobcích. Názory na ně se liší. Zatímco někteří tvrdí, že jsou neškodné, jiní před nimi varují. Jde o látky pro tělo cizí, protože se běžně v přírodě nevyskytují a mnohé z nich jsou navíc karcinogenní a toxické. Aspartam se skládá z fenylalaninu, kyseliny asparagové a metanolu. Při teplotě nad 30 °C je nestabilní a rozkládá se. Metanol se mění na formaldehyd a na kyselinu mravenčí. Aspartam může přispívat k rozvoji Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby, roztroušené sklerózy, epilepsie, bolesti svalů, únavy, deprese, poruch paměti, obezity, vrozených vývojových vad u dětí. Dává se do souvislosti s rozvojem poruch koncentrace a učení u dětí, v mnoha zemích byly proto ze škol odstraněny automaty s tzv. „light“ nápoji, které obsahovaly místo cukru právě aspartam. Kromě těchto rizik mají umělá sladidla i poměrně vysoký GI. Pro diabetiky existují i ​​spolehlivější a zdravější způsoby slazení.

8. Med

Až do 17. století byl hlavním sladidlem. Jelikož má vysoký GI (až 90), diabetici by se mu měli raději vyhnout. Může být rizikový i pro děti do 18 měsíců. Malé děti nemají dostatečně kyselou žaludeční šťávu. To říkají někteří výživový specialisté.

9. Sirup z agáve

Jeho glykemický index je pouze 27 a je proto mimořádně vhodným sladidlem pro diabetiky. Obsahuje zbytkový inulin – látku, která podporuje zdravou střevní mikroflóru a tím i správnou činnost střev; stopová množství minerálů a hlavně hodně železa. Díky fruktóze je sladší než řepný cukr, proto stejnou sladkost pokrmů dosáhneme s méně kaloriemi. Je běžně dostupný v obchodech se zdravou výživou. Ale opět s ním opatrně. Není zase až tak zdravý jak se propaguje.

10. Javorový sirup

Javorový sirup sice obsahuje množství rozličných živin, jako vitamíny B, vápník, železo a stopové množství dalších minerálních látek, ale jeho GI je prakticky stejný jako v případě bílého cukru. Proto pro diabetiky není vhodný.

11. Třtinová melasa

Je to hodnotný přírodní multivitamin s nízkým GI (27) a představuje mimořádně vhodné sladidlo pro diabetiky. Má nízký obsah cukru, ale velmi vysokou výživnou hodnotu. Získává se jako vedlejší produkt při výrobě třtinového cukru. Je to hustý, lepkavý, téměř černý sirup s výraznou vůní.

Organismu dodává například hořčík, fosfor, draslík, sodík a vitamíny skupiny B, ale i měď, zinek, inositol, kyselinu pantotenovou a listovou. Třtinová melasa je jedním z nejbohatších zdrojů organického železa, které má stoprocentní vstřebatelnost. Posiluje tak imunitní systém, odstraňuje únavu a čistí krev. Je vhodná i při problémech s vypadáváním vlasů. Ocení ji zejména ženy během těhotenství, menstruace a přechodu, ale i kuřáci a lidé se sníženou imunitou. Zároveň jako bohatý zdroj vápníku je vhodným potravinovým doplňkem pro děti.

12. Přírodní slady

Ječný slad (GI 50-60) je bohatým zdrojem vitaminu B6, niacinu a stopových prvků. V mírném dávkování je vhodný i pro diabetiky z důvodu přítomnosti rozpustné vlákniny z ječmene.
Rýžový slad (GI 50-60) se vyrábí z rýže použitím koji (Aspergillus oryzae), který se používá i při výrobě mísa a sójové omáčky. I diabetici jej mohou s mírou používat.
Kukuřičný sirup (GI 60-80) obsahuje množství glukózy, je sladký a chuťově blízký medu. Pro diabetiky však pro vyšší glykemický index není vhodný.

13. Stévie

Je to bylina původem z Brazílie a Paraguaye. Dlouhé století byly její listy používány místními domorodci jako skvělé přírodní sladidlo. Naše tělo nedokáže tuto bylinu strávit, což znamená, že se ze střeva vůbec nevstřebává a tedy nás nezatěžuje žádnými kaloriemi a současně nezvyšuje hladinu krevního cukru. GI stévie je nádherná 0! Sladivost má přitom 300x vyšší než řepný cukr. Nemá žádné nepříjemné chuťové dozvuky typické pro umělá sladidla. Její konzumace nepřispívá k tvorbě zubního kazu a mohou ji užívat i fenylketonurici. Stévie se běžně používá v některých zemích Jižní Ameriky a Asie (nejčastěji v podobě drcených lístků nebo extraktů), v Japonsku je dokonce nejpopulárnějším nekalorickým sladidlem, jehož tržní objem se pohybuje kolem 40%!

Jaký je tedy závěr?

Ideální trojici sladidel pro diabetiky tvoří Sirup z Agave (omezeně), Třtinová melasa a Stevia. Z času na čas můžete využít i fruktózu a ječný slad. Tyto produkty nejsou stejně přístupné, jako běžná sladidla nebo cukr, ale jejich zdravotní benefity by měly být kompenzací za námahu sehnat jejich a zvyknout si na jejich používání.

A čím jako diabetik sladíte vy? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte

VIDEO: O umělých sladidlech

Sponzorováno

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

7 Komentářů u článku “Sladidla pro diabetiky – která jsou pro ně vhodná?”

  1. Blanka kALINOVÁ napsal:

    Chtěla bych se zeptat,jaký cukr používat při cukrovce s použitím inzulínu.Může tento diabetik konzumovat hrozna a rozinky?

    • Hrozny moc dobré pro diabetiky nejsou. I ovocné džusy bohužel patří mezi to nejhorší co do sebe může diabetik dostat. Ani rozinky se moc pro diabetiky nedoporučují.

      Někteří lékaři se domnívají, že hrozny by měly být zcela vyloučeny z jídelníčku pacientů s diabetem, ostatní sem tam dovolí jíst toto ovoce v malých množstvích.

  2. Marie napsal:

    Konzultovala jsem třtinovou melasu a její vhodnost při cukrovce s lékárníkem a sdělil mi, že pro diabetiky není vhodná. Totéž jsem se dočetla i v některých článcích na internetu. Nerozumím tedy tomu, proč ji zde doporučujete jako jedno z nejlepších diabetických sladidel:

  3. Jan Ševčík napsal:

    můžete mi sdělit všechny výrobky, které jsou na trhu k dispozici a to na bázi stévie? Děkuji

    P.S. článek výborný

  4. Dominik napsal:

    Mám cukrovku 2 typu mám rád kávu zatím sladim umělým sladidlem ale neslazenou kávu si nedovedu představit tak čím sladit je tady toho moc a nevím co je vhodný

    • Pokud máte cukrovku 2. typu a chcete si sladit kávu, ale chcete se vyhnout běžným cukrům a umělým sladidlům, máte několik zdravých alternativ:

      Stevia: Stevia je přírodní sladidlo získávané z listů rostliny stevie. Nemá vliv na hladinu cukru v krvi a je bezkalorické. Můžete používat kapky nebo prášek ze stevie k slazení kávy.

      Monk fruit (luo han guo): Monk fruit je další přírodní sladidlo, které je stále populárnější. Také nemá vliv na hladinu cukru v krvi a je slazené bez kalorií. Monk fruit sladidla jsou k dispozici v kapkách nebo prášku.

      Erythritol: Erythritol je cukralkohol, který má velmi nízký glykemický index a nepřidává mnoho kalorií. Je relativně bezpečný pro lidi s cukrovkou. Dostanete ho ve formě krystalů, které se rozpouštějí ve vaší kávě.

      Kokosový cukr: Kokosový cukr je přirozeně slazený cukr získávaný z květů kokosového stromu. Má nižší glykemický index než běžný cukr, takže nemá tak dramatický vliv na hladinu cukru v krvi.

      Vanilkový extrakt: Pár kapek vanilkového extraktu může přidat příjemnou sladkou chuť do kávy.

      Mandlové nebo kokosové mléko: Mandlové nebo kokosové mléko mohou také přidat do kávy příjemnou chuť a krémovost bez přidání cukru.

      Mějte na paměti, že reakce na sladidla mohou být individuální, takže může být užitečné zkoušet různé alternativy a sledovat, jak na ně vaše tělo reaguje. Je také vždy dobré konzultovat se svým lékařem nebo dietologem ohledně vhodných sladidel pro vaši konkrétní situaci s ohledem na cukrovku a vaši stravu.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva