Obsah článku
Více než 300 milionů lidí ročně absolvuje minimálně jeden dálkový let, ať už pro zábavu, nebo kvůli práci. Pro mnohé jsou let či cesta vzrušující, pro jiné únavné. Možná nevíte, že vám hrozí žilní trombóza! Hodiny sezení v letadle, autě nebo jiném dopravním prostředku jsou rizikem pro vznik žilní trombózy, odhaduje se na 3 – 12%, která může být život ohrožující. Skutečný výskyt tohoto problému se dá jen těžko zhodnotit, protože neexistuje konsensus mezi diagnostickými testy a omezením času po příletu v souvislosti s komplikacemi.
Proč nám hrozí trombóza?
Sezení během delší doby v těsném prostoru způsobuje venózní stázi (stání krve). Další hrozbou během dlouhé cesty představuje hypoxie (nedostatek kyslíku v organismu) v kabině letadla a dehydratace.
Kdo je rizikovou skupinou?
Ohroženi jsou lidé ve věku nad 40 let, zvláště ženy, které užívají antikoncepci. Stejně rizikoví jsou lidé s křečovými žilami na dolních končetinách trpící obezitou a genetickou poruchou, zvanou trombofilie.
Sponzorováno
Jak si nepokazit dovolenou?
Chcete-li se vyvarovat možným zdravotním komplikacím, omezte dlouhodobé sezení a zabraňte tomu, abyste byli dehydratovaní. Nezapomeňte dodržovat pitný režim nejen před letem, ale i během něj. Pro rizikové jedince jsou dalšími vhodnými kroky stahovací elastické punčochy a užití látek na ředění krve. Ze všech dostupných prostředků je však nejlevnějším a nejefektivnějším dobrá hydratace.
Plánujete (nejen) během letních veder leteckou přepravu? Raději si vezměte na palubu váš oblíbený nápoj, který si však z bezpečnostních důvodů budete muset koupit v kontrolovaných prostorách letiště.
Příznaky trombózy
Při zánětu povrchových žil postižené místo a jeho okolí zarudne a bývá na dotek bolestivé. Změna barvy kůže a případná zatvrdlina často přetrvávají dlouho po vyléčení zánětu.
Při hluboké žilní trombóze se objevuje otok, který je hlavním příznakem tohoto onemocnění. Při postižení povrchových cév otok nebývá! Mění se barva a zvyšuje se teplota končetiny pod postiženým místem. Tato také velmi bolí.
Příčiny vzniku trombózy
– zvýšená srážlivost krve
– poškození stěny žil
– zpomalení průtoku krve v žilách
Zvýšenou krevní srážlivostí můžeme trpět vlivem dědičných faktorů, nebo ji můžeme získat v průběhu života.
Žilní stěnu můžeme mít poškozenou z různých důvodů – následkem operace, či vpichů jehly, zaváděním katetrů, nebo po úrazu. Dalším zhoubným faktorem pro žilní stěnu jsou například látky obsažené v cigaretovém kouři.
V neposlední řadě je důležitou příčinou vzniku trombózy také zpomalení průtoku krve žílami v důsledku dlouhodobého sezení (například v letadle), stání a ležení (po operacích, úrazech). Další příčinou může být otok okolní tkáně, nebo vznikající nádor, který žílu utlačuje.
VIDEO: Jak vzniká žilní trombóza?
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Žilní systém
Přečtěte si také naše další články