Obsah článku
1. Sledujte svůj krevní tlak
Vysoký krevní tlak, nazývaný také hypertenze, je tichý zabiják, protože ho vůbec nemusíte zpozorovat. Nepozorovaně však přináší problémy vnitřních systémů a orgánů. Zvýšený tlak způsobuje kouření, málo pohybu, nadměrné solení, stres, ale mohou za něj i dědičné geny. Čím vyšší je, tím větší je riziko infarktu.
A jaký je náš tip? Pořiďte si kvalitní tlakoměr a pravidelně si tlak měřte a sledujte ho. Zabere vám to jen chvíli, a pokud se bude stávat příliš často, že je vyšší, i když jste v klidu doma, určitě vyhledejte lékaře. Pokud máte vyšší tlak pouze v ambulanci, když vám ho měří doktor, může to být způsobeno nervozitou z prostředí. Tedy takzvaným syndromem bílého pláště.
2. Pozor na zvýšený cholesterol
Zvýšený cholesterol zvětšuje nebezpečí infarktu a problémem je, že ho nijak nepociťujete. Vaše zdraví je ve vážném ohrožení. Opět za to může kouření, ale zejména strava – například mastná, tučná a přesolená jídla. Zvyšte příjem vlákniny, ovoce a zeleniny. Správná strava bohatá na ovoce a zeleninu je totiž prvním krokem ke snížení hladiny cholesterolu.
A jaký je náš tip? Zaprvé upravte svůj jídelníček tak, aby byl zdravý. Pak také navštěvujte pravidelně svého lékaře. Ze zákona máte právo na preventivní prohlídky každé dva roky, nepropásněte je. Nechte si vzít krev a změřit krevní tlak, abyste si mohli být jisti, že je vše v pořádku.
3. Skoncujte s kouřením a alkoholem
Kouření riziko infarktu násobí. A i když si denně zapálíte jen jednu dvě cigaretky, stále si velmi škodíte. Rovněž se vyhýbejte zakouřeným místům. Nejen cigarety, ale i alkohol ve větších množstvích tělu neprospívá. Ideální je ho omezit. Pamatujte i na nebezpečí pasivního kouření. Proto je rovněž třeba se vyhýbat delšímu pobytu v zakouřených místnostech. Vdechování cigaretového kouře, tedy tzv. pasivní kouření, je stejně nebezpečné a škodlivé jako kouření aktivní. Jsou na to studie.
A jaký je náš tip? Pokud s kouřením nezvládnete skoncovat sami, zkuste vyhledat odbornou pomoc. Pokuste se skoncovat s kouřením a alkoholem ve dvojici. Ve dvou se to lépe táhne.
Sponzorováno
4. Méně stresu je klíčem ke zdraví
V dnešní době žijeme pod velkým tlakem a se stresem se setkáváme každý den. No ale je na čase si uvědomit, že naše vlastní zdraví a život je to nejcennější, co máme. Stres je spouštěčem různých onemocnění, včetně infarktu. Škodí nám fyzicky – zdraví, pleti, vlasům, ale také psychicky. Často stojí i za rozpadem vztahů.
A jaký je náš tip? Dlouhodobý stres nepodceňujte a skoncujte s ním jednou provždy. Ventilujte se například sportem či procházkami v přírodě. Vhodné jsou i dechová cvičení. Dělejte prostě vše proto, abyste byli více psychicky v pohodě – ať už na vás působí cokoliv.
5. Zázračné koření? Možná ano.
Mnoho studií potvrdilo pozitivní účinky kapsaicinu, který obsahují chilli papričky, na lidské zdraví – mimo jiné na optimální výšku tlaku. Přidávají se k nim i čínští experti z Third Military Medical University, kteří potvrzují, že dlouhodobé jedení chilli papriček může snižovat krevní tlak.
A jaký je náš tip? Pokud si naměříte vysoký tlak, posypte mletým Chilli svůj pokrm – a je jedno zda jde o chléb s klobásou nebo vařené jídlo. Účinek by měl poměrně brzy dostavit.
Prvotní příznaky a signály infarktu. Jak infarkt zaznamenáte včas?
Mezi první příznaky infarktu se řadí:
- tlak v hrudi
- bolest za hrudní kostí
- závratě
- nevolnost
- nadměrné pocení
- dušnost
Zajímavost – problém s erekcí u mužů může být předzvěst infarktu.
Pánové, pamatujte, že dlouhodobé nebo nějaké opakované problémy s dosažením erekce při sexu mohou být prvním znamením zužování cév, kornatění tepen (aterosklerózy) a případné nebezpečí infarktu.
Co dělat v případě infarktu?
Pokud tyto signály zaznamenáte na sobě (případně někom jiném), posaďte se na zem a opřete si hlavu o zeď nebo stůl. Nepijte, nejezte a nekuřte. Okamžitě přivolejte záchranku, nebo pokud je to možné, poproste někoho, aby to udělal za vás.
Máte nějaké zkušenosti s infarktem? Napište je ostatním čtenářům do diskuse pod článkem. Budeme moc rádi.
Co dále si o infarktu přečíst?
- Krátký odpolední spánek je prevencí infarktu
- Kolik kroků denně od vás odežene infarkt?
- Rehabilitace po infarktu – jak na to?
VIDEO: Srdeční infarkt
Sponzorováno
Zdroje článku a studie
- Primární prevence kardiovaskulárních onemocnění: Přehled současného poradenství a literatury Autor: JRSM Cardiovasc Dis
- European Cardiovascular Disease Statistics. European Cardiovascular Disease Statistics 2012 edition, Brussels, Belgium: European Heart Network AISBL, 2012. Autor: Nichols M, Townsend N, Luengo-Fernandez R, et al.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidské srdce
Přečtěte si také naše další články