Sponzorováno

Bezové květy a zdraví + několik zdravých receptů 4.8/5 (15)

Co takhle zkusit sirup z bezových květů?

Co takhle zkusit sirup z bezových květů?

Černý bez je keř, z něhož se na kulinářské a léčebné účely nejčastěji využívají květiny a to nejen na přípravu čaje, ale i dalších sladkých dobrot. Nicméně si pamatujte, že upotřebitelné jsou i plody, kůra a listy černého bezu. Pokud jste ještě z bezu nic nepřipravovali, je právě ten správný čas, protože květy se sbírají od května do července.

Jak správně sbírat a používat květy černého bezu?

Květy se sbírají za suchého počasí a je důležité je dobře vysušit. Ideální je umístit je v tenké vrstvě na dobře větrané místo bez přístupu přímého slunečního světla.

Při používání květů a plodů v bylinkářství či v kuchyni třeba vždy myslet na to, že se nesmí konzumovat syrové. Je to kvůli obsahu mírně jedovatého sambunigrínu (ten je kyanogenní glykosid), který ve větších dávkách způsobuje nevolnost, průjem či bolest hlavy.

Pamatujte: Květy bezu jsou vhodné pro vnitřní i venkovní použití.

Jaká jsou pozitiva květů bezu?

  • Jsou užitečnými pomocníky při rýmě a nachlazení – podporují vykašlávání.
  • Přinesou úlevu při plynatosti, žaludečních a žlučníkových potížích.
  • Eliminují bolest hlavy a migrény.
  • Pomáhají při nespavosti.
  • Úlevu přinesou i při menstruačních potížích.
  • Přispívají k posílení obranyschopnosti organismu.
  • Při použití zvenku jsou výborné na kožní problémy, jako například ekzémy, ale i na urychlení hojení ran, popáleniny i bolesti kloubů.

Několik receptů z bezových květů

Nyní si ukážeme, jak se bezový květ dá využít v receptech:

1. Zápar (čaj) z bezových květů

Zápar využijete při bolestech hlavy, zažívacích potížích, nachlazení
Nálev se obvykle připravuje z 2 čajových lžiček sušených kvítků, které se zalijí 250 ml vroucí vody a nechají louhovat 5 minut. Pije se dvakrát denně.

2. Účinný je také odvar z bezových květů

Kromě zápary můžete bezové kytičky využít i pro přípravu odvaru. Potřebujete něj čajovou lžičku sušených květů bezu a půl litru vody. Jak na to? Bezové květy dejte do vody a přiveďte k varu. Následně nechte ještě 15 minut louhovat pod pokličkou.

3. Bezinkový ocet jako obklad na bolavé končetiny

Kromě kila sušených bezových květů budete potřebovat litr octa – květy zalijte octem a nechte odpočívat na teplém místě 14 dní. Potom ocet přeceďte a můžete jej používat na příjemné chladivé obklady na bolavá místa, popřípadě využít i v kuchyni.

Sponzorováno

4. Bezová mast na ekzémy a kožní problémy

Připravuje se podobně jako většina bylinkových mastí – 250 g vepřového sádla se zpění a přidají se 3 polévkové lžíce sušené bezu. Nechá se odstát alespoň 12 hodin, mírně se zahřeje, přecedí a dá do čisté nádoby.

5. Bezová tinktura na imunitu

150 g usušených květů bezu dáme do láhve, zalijeme pálenkou a zavřeme. Po 30 dnech macerace přecedíme a preventivně si dopřejeme 1 čajovou lžičku denně na posílení imunity.

6. Výborný bezový sirup

Ingredience na přípravu bezového sirupu jsou – 30 ks květů bezu, 60 g kyseliny citrónové, 3 kg třtinového cukru, 3 litry vody a 1 citron. Jak na to? Nejdříve svaříme kyselinu citrónovou ve dvou litrech vody. Po vychladnutí do ní přidáme bezové kytičky a nakrájený citron. Následně necháme zakryté poklicí odpočívat celý den, nezapomínáme občas promíchat. Po uplynutí doby louhování přecedíme a přidáme do zbytku vody (1 litr), ve které jsme rozpustili třtinový cukr. Necháme sevřít a ještě horké plníme do skleněných lahví.

7. Za vyzkoušení stojí i bezová limonáda

Na 8 litrů limonády budeme potřebovat 20 květů bezu, 6 citronů a 1 kilo třtinového cukru. Do nádoby dáme bezové květy a na kolečka nakrájené citrony, zalijeme vychladlou vodou, kterou jsme vařili s cukrem, uzavřeme celofánem a utěsníme gumičkou. Nádobu dáme na teplejší místo a necháme 7 dní odpočívat. Potom limonádu přecedíme, dáme do uzavíratelných lahví a skladujeme na chladném místě.

Na co všechno využíváte květiny bezu vy? Budeme rádi, pokud napíšete svoje tipy ostatním čtenářům do diskuse pod článkem.

A co si o černém bezu můžete ještě přečíst?

VIDEO: Bezinkový sirup z květů

VIDEO: Domácí víno z květů černého bezu

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Bezové květy a zdraví + několik zdravých receptů”

    1. Michal napsal:

      Jednou jsem náhodou ochutnal představte si obalované (jako řízek) čerstvé bez. květy.Myslíte že jsem snad spadl z bezinky?Díky článku jsem si to připomel,Díííky,páč to byla exkluzivní bezinková senzace!!kdo nezkusí,toho je mi moc líto… ;) a přátelé,já jdu na to…

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva