Sponzorováno

Jak se vyhnout vzniku opruzenin u dítěte (intertrigo)? 4.71/5 (7)

Jak se vyhnout vzniku opruzenin u malých dětí?

Jak se vyhnout vzniku opruzenin u malých dětí?

Zvláště v případě, kdy něco trápí naše nejmenší, pociťujeme zoufalství z toho, že nevíme, jak jejich problém vyřešit. Mezi obtíže, které se u miminek a menších dětí poměrně často vyskytují, patří právě opruzeniny. Jak jim co nejúčinněji předcházet a jak je řešit, když už se tedy u naší ratolesti objeví?

Nejohroženější místa pro tvorbu opruzenin

Opruzeniny se odborně označují jako intertrigo. U dětí se nejčastěji objevují v kojeneckém, případně ještě v batolecím období. Vznikají zejména na místech, kde je větší tření vrstev kůže o sebe či o oděv, je zde vlhko, teplo a snadno tak dochází k podráždění jemné dětské pokožky. Původcem však mohou být i bakterie nebo kvasinky, které se právě ve vlhkém prostředí namnoží.

Nejčastěji je možné je nalézt v oblasti genitálií, konečníku, vnitřní strany stehen, v podpaží nebo v jiných kožních záhybech. V těchto místech dochází k rozkládání potu, moči nebo stolice. Na pohled je zde patrné začervenání, dítě může pociťovat svědění nebo pálení. Na zarudlé pokožce se mohou objevit i drobné puchýřky, které mokvají.

Jak na opruzeniny? Přebalovat a přebalovat

U opruzenin je ideální variantou, pokud se vůbec nevytvoří. Nejohroženějším místem u kojenců je zejména oblast pod plenkou. Jako prevence je tedy nezbytné dítě často přebalovat, nenechávat jej v mokru. Nezbytné je dokonalé očištění genitálu a konečníku od zbytků stolice a moči. Toho nejlépe docílíte pod tekoucí vodou. Jemně osušenou pokožku je třeba nechat chvilku proschnout a poté namazat ochranným krémem. Je možné též změnit značku plen nebo vyzkoušet používat látkové. Některým dětem mohou vadit i látky, které jsou obsaženy ve vlhčených ubrouscích. Zkuste proto provést drobné změny, zda po nich nebudete sledovat zlepšení dosavadního stavu.

Sponzorováno

Adekvátní míra každodenní hygieny

Podrážděním může pokožka reagovat i na používání nevhodných kosmetických přípravků. Volte takové, které jsou speciálně určené pro dětskou pokožku. Při jejich výběru se neřiďte pouze cenou, ale i zkušeností ostatních rodičů. Svrchní vrstva kůže je právě u těch nejmenších velmi náchylná. U novorozenců dochází k jejímu olupování, je tedy nutné ji promašťovat – stačí olivový olej nebo oleje určené pro děti. Nápomocné je každodenní masírování tělíčka dítěte vhodným přípravkem.

Pozor na přehnanou hygienu u dětí

Problematická je na jedné straně nedostatečná, na straně druhé ale i přehnaná osobní hygiena. Při nadměrném používání kosmetických přípravků dojde akorát ke snížení běžné obranné funkce pokožky a snáze se zde pak šíří opruzeniny. Malá miminka není nezbytné koupat celá každý den. Stačí trochu opláchnout obličej, ruce, zadeček, podpaží a záhyby na krku.

Pohodlný oděv je také důležitý

Vzniku opruzenin může nahrávat i nevhodný oděv – příliš těsné prádlo (zejména v parném létě) zhotovené z umělých materiálů. Dobré je tedy volit oblečení volnější bez utažených gumiček. Plenku též používejte v přiměřené velikosti, aby se dítěti nezařezávala kolem nožiček. Prádlo perte v prášku určeném pro citlivou dětskou pokožku.

Pokud je to možné, nechávejte dítě bez plenky a vysvlečené. Pokožka tak může větrat a děti to zvláště v parném létě ocení. Můžete je nechat hrát si chvíli bez plenky doma nebo v ještě lepším případě – nechat je pobíhat, lézt nebo jen ležet na dece nahé na zahradě. To je pro děti i na opruzeniny opravdu super.

Dodržujte rady, přijde rychlé zlepšení

Pokud jsou dodržovány dříve zmíněné rady, nemělo by dojít ke vzniku výraznějších opruzenin a v případě léčby již vzniklých by se mělo během pár dní dostavit zlepšení. V lékárně je k dostání více druhů mastí, zásypů, pudrů i koupelí určených speciálně pro léčbu opruzenin. Pokud by se potíže u dítěte nezlepšovaly, je na místě navštívit dětského lékaře, který může doporučit další léčbu.

Co si také o opruzeninách přečíst?

VIDEO: Opruzení či zapaření zadečku: jak mu předejít a jak jej léčit

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva