Sponzorováno

Chyby, které dělají lidé posedlí zdravým životním stylem 4.86/5 (14)

Chyby, které dělají lidé posedlí zdravým životním stylemNěkteré zdánlivě zdravé návyky ve skutečnosti nadělají více škody než užitku. Myslíte si, že žijete zdravě? Zamyslete se nad tím, zda ve skutečnosti některé z vašich návyků nejsou pro zdraví spíše škodlivé. I v tomto směru totiž platí – všeho s mírou.

1. Nakupování biopotravin

V některých případech má nakupování organických potravin své opodstatnění, například pokud hledáte maso či ovoce bez škodlivých látek. Je třeba si však uvědomit, že ani potraviny s nálepkou bio automaticky neznamenají rozumnou kalorickou a výživnou hodnotu. Čokoláda, různé tyčinky ze zrníček či sušenky z bioobchodoch tedy vůbec nemají méně kalorií a pokud je nekonzumujete v minimální míře, vašemu zdraví neprospějí.

2. Zanedbávání spánku

Přehnaně aktivní lidé jsou schopni vstát dřív, aby si ráno ještě stihli zacvičit doma nebo dokonce v posilovně. Pokud však z tohoto důvodu nespavý alespoň sedm hodin, problémy se projeví jinde. Očekávat lze klasické příznaky nevyspalostí jako je podrážděnost a nedostatek energie, případně i vážné problémy jako vysoký krevní tlak, deprese, cukrovka či problémy s imunitou.

3. Nadměrné množství vitamínů

I u vitamínů a různých výživových doplňků platí, že je třeba znát tu správnou míru. Neboť i příliš mnoho „zdravého“ může ve skutečnosti zdraví uškodit. Americký lékař Gary Rogg vysvětluje, že žádné dlouhodobé studie zatím jednoznačně neprokázaly, zda vitamíny a minerály, které si kupujete v lékárně, opravdu pomáhají zdraví. „Pokud chcete užívat výživové doplňky, dělejte to s mírou a dodržujte doporučené denní množství“ upozorňuje.

4. Zbytečné užívání léků

Lidé, kteří přehnaně pečují o své zdraví, si někdy od lékařů ptají léky iv případě, že je nepotřebují. Nejhorší je, pokud zbytečně užívají antibiotika, které zničí i ty ‚dobré‘ bakterie v lidském těle. Proto je rozhodně třeba užívat léky jen tehdy, když je to nezbytné.

Sponzorováno

5. Strach z bakterií

Patříte mezi ty, kteří se bez dezinfekčního gelu na ruce v kabelce nehnou z domu a každou chvíli ho používají? Opět je třeba si připomenout – nic netřeba přehánět. Přehnaná hygiena zdraví škodí a pokud se bakteriím příliš důsledně vyhýbáte a žijete v postatě sterilním prostředí, můžete si tím oslabit imunitní systém. A především pokožka, trávicí trakt a vagina ty ‚dobré‘ bakterie potřebují.

6. Nesprávný přístup k hubnutí

Pokud si myslíte, že můžete jíst, co chcete, pokud vše i tak spálíte cvičením, měli byste se zamyslet nad svým životním stylem. Nezdravé potraviny jsou jednoduše nezdravé, i kdybyste cvičili od rána do včera, škodlivé látky ve vašem těle zůstanou. Pokud navíc přijímáte příliš kalorií a konzumujete nadměrně velké porce, při hubnutí vás cvičení i tak nevykoupí. V rámci shazování nadbytečných kil je to sice mimořádně důležité, ale samo o sobě nestačí.

7. Nedbání na obsah soli

Lidé, kteří si dávají pozor na to, co jedí, si zvyknou všímat především obsahu kalorií, cukrů a tuků, ale často přehlížejí množství soli. To přitom rozhodně netřeba zanedbávat, protože přehnané solení souvisí mj. se zvýšeným krevním tlakem a také zadržuje v těle vodu. Je třeba si proto dát pozor především na polotovary.

8. Pití nízkokalorických bublinkových nápojů

Přesto, že by se z nich pro nízký obsah kalorií nemělo přibírat, výzkum, který v roce 2011 realizovala Americká společnost pro diabetes, ukázal pravý opak. U starších lidí, kteří tyto nápoje pili, vědci pozorovali pětkrát rychleji přibírání v oblasi pasu než u jejich vrstevníků, kteří bublinkové nápoje s umělými sladidly nepili.

9. Nadřazování se nad lékaře

Lidé, kteří si pomocí internetu sami hledají svou diagnózu, jsou noční můrou každého lékaře. Přestože online informace často dokáží pomoci, nejsou náhradou prohlídky u doktora, který se na váš zdravotní stav dokáže podívat objektivně a komplexně.

10. Přehnané cvičení

Sponzorováno

Pokud máte silnou vůli a dokážete se přinutit ke cvičení, i když se vám vůbec nechce, je to skvělé, ale tělo potřebuje i odpočinek. Kdy to přeháníte? Pokud jste extrémně vyčerpaní, nedaří se vám usnout, máte problémy s imunitou a neustále vás bolí svaly. Proto je třeba cviky střídat a dopřát si zaslouženou přestávku.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost




    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva