Sponzorováno

Škrkavka dětská – jak se projeví napadení těla škrkavkou? 4.87/5 (15)

Škrkavka dětská - jak se projeví napadení těla škrkavkou?Jedním z parazitů, kteří se mohou objevit zejména u dětí a svému nositeli způsobují mnoho nepříjemných příznaků, je i škrkavka dětská. Možná vás napadne, že v dnešní době se již přece jistě vyskytuje pouze zcela výjimečně, ale není tomu tak. Stále se jedná o velmi časté onemocnění, zvláště v některých oblastech může být nositelem škrkavky každý druhý člověk.

Představujeme škrkavku dětskou

Škrkavka je vzhledem podobná delšímu červu nebo žížale. Může být dlouhá až přes 20 centimetrů a obvykle má nažloutlou barvu. Přesně řečeno ji lze zařadit do rodu hlístic. Je možné u nich vysledovat oddělenost pohlaví. Jeden takovýto parazit žije zhruba jeden až dva roky. V těle způsobuje parazitární nemoc označovanou jako askaridóza. Je vlastně jedním z nejběžnějších parazitů člověka vůbec, celosvětově je infikováno kolem 1,4 miliardy lidí.

Ponejvíc se vyskytuje v tropických oblastech, kde jsou horší hygienické podmínky. Je běžná zejména v dětském kolektivu, kdy se ne vždy daří uhlídat, aby si děti nedávaly do pusy špinavé ruce, případně se pokaždé umyly před konzumací jídla. Přečtěte si o škrkavce dětské více na ikipedii.

Životní cyklus škrkavky

Hlavním působištěm škrkavky v těle je oblast tenkého střeva. Zde dochází k jejímu rozmnožování, samičky kladou velké množství vajíček, která se vylučují spolu se stolicí. Uvádí se, že za jediný den je samička schopná vyprodukovat až 200 000 vajíček. Pokud pak při nesprávné hygieně dojde k jejich zkonzumování, z vajíček se během pár dnů vyvinou larvy, které v těle pronikají do krevního a lymfatického řečiště. Postupně se cestou přes plíce, dýchací a trávicí soustavu dostávají až do střeva, kde se opět množí. Tímto způsobem dochází k přenosu škrkavky z jednoho člověka na druhého, ale klidně i ze zvířete na člověka.

Příznaky toho, že máte škrkavku jsou opravu rozmanité

Příznaky se liší dle toho, kde v těle se škrkavka konkrétně nachází, v jakém je zde množství a v jaké fázi svého života je. Pokud je zrovna lokalizována v plicích, projeví se horečkou, úporným kašlem, může být patrné vykašlávání hlenu s příměsí krve nebo bolest za hrudní kostí.

Larvy mohou při svém putování po těle napadat i jiné orgány – nejčastěji ledviny, oči nebo míchu. Nejvážnější komplikací je poškození centrálního nervového systému. Mohou se objevit záněty žlučových cest nebo žlučníku, slepého střeva, slinivky. Při masivní infekci může dojít až k obstrukci střeva a zánětu pobřišnice.

Sponzorováno

Častým příznakem u dětí je to, že děti bezdůvodně a často bolí bříško a to je navíc spojeno i s průjmy, protože červíci se zdržují zejména v tenkém střevě.

V době, kdy je škrkavka lokalizována ve střevech, se u nemocného objevují trávicí obtíže, průjem, zvracení, bolest břicha, nadýmání, pocit nafouklého břicha a horečka. Tyto příznaky nemizí ani při dodržování zásad zdravého stravování, zhoršují se v době, kdy člověk přijímá jídla méně.

Škrkavka – léčebné postupy a prevence

V plicích je askaridóza patrná při provedení rentgenového snímku, z krevního obrazu lze zjistit nárůst určitého typu bílých krvinek, vajíčka jsou zřejmá při mikroskopickém rozboru stolice. Další možností je provedení ultrazvuku, počítačové tomografie nebo magnetické rezonance.

Při léčbě se užívají zejména léky, které tyto parazity usmrtí. Je zde však třeba přeléčit veškeré nakažené osoby v dané lokalitě a zajistit zamezení dalšího šíření nemoci. V některých případech je nutné provedení chirurgického zákroku – zejména při rozvoji zánětu pobřišnice nebo náhlé břišní příhody.

  • Lékař provede vyšetření stolice. V stolici lze nalézt při mikrobiologickém vyšetření vajíčka či samotné parazity.
  • Onemocnění se léčí léky účinnými na škrkavky a má většinou dobrou prognózu. I když léčba může být dlouhodobá,
    vyhlídky jsou dobré.
  • Jen výjimečně může dojít k střevním komplikacím (např. Prasknutí střeva, postižení slinivky nebo žlučových cest).

Jak na prevenci?

Nejzásadnější úlohu v prevenci má dostatečná hygiena. Jelikož škrkavka se může dostat do těla díky kontaminovaným potravinám, je nutné s nimi vhodně nakládat. Před jídlem je potřeba si mýt ruce, dbát na hygienické požadavky při přípravě nápojů a jídel. Škrkavka se do těla dostane nejčastěji z důvodu konzumace neumytého ovoce či zeleniny, které byly hnojeny trusem s obsahem vajíček škrkavky. Dále je na místě i adekvátní tepelná úprava konzumovaných potravin a v případě vlastnictví domácích zvířat dbát na jejich pravidelné „odčervování“.

Používají se přípravky mebendazol, thiabendazol. Je třeba přeléčit celou rodinu. Důležitá je i zvýšená hygiena (mytí rukou, ovoce a zeleniny) a pravidelné čištění dětských pískovišť.

Čtěte také: Jak na detoxikaci proti parazitům?

VIDEO: Iva Smolíková – Paraziti v lidském těle

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva