Sponzorováno

Kdy je třeba pálení žáhy řešit s lékařem? 4.7/5 (10)

Zkusíte na pálení žáhy recept na konci článku?

Zkusíte na pálení žáhy recept na konci článku?

Pálení žáhy. S tímto nepříjemným stavem se čas od času setká téměř každý. Pokud se to stane výjimečně, není třeba se nijak znepokojovat. Obvykle se člověku během chvíle uleví nebo mu pomohou doma běžně dostupné potraviny. Výrazně nepříjemnější je však situace, kdy se pálení žáhy začne objevovat opakovaně a nic nepřináší úlevu. Co lze využít pro zmírnění obtíží, a kdy je třeba obrátit se na lékaře?

Špatné fungování jícnového svěrače, ale i nevhodné stravování

Ano, viníkem obtíží mohou být opravdu obě předchozí varianty. Nepříjemné pocity u nás vznikají v momentě, kdy dojde k návratu kyselých žaludečních šťáv do jícnu. Tomu za běžných okolností brání dolní jícnový svěrač. Následně dochází k podráždění sliznice jícnu, což právě vnímáme jako pálení.

Kdo na pálení žáhy trpí nejvíce?

Obtíže se výrazně častěji objevují u lidí, kteří mají nezdravý životní styl, nepravidelně se stravují a jednorázově konzumují velké množství jídla. Nebezpečná je zejména konzumace tučných, smažených nebo silně kořeněných jídel ve večerních hodinách po téměř celodenním hladovění. Návrat žaludečních šťáv do jícnu může podpořit i konzumace alkoholu a kofeinu. Vyšší riziko obtíží je u kuřáků, osob trpících obezitou a lidí, kteří jsou vystaveni vysokému stresu nebo dlouhodobě užívají některé léky.

Změna návyků = nejlepší prevence pálení žáhy

Z výše uvedeného je jistě zřejmé, jak se chovat, abychom pálení žáhy předešli. Nejzásadnější je pravidelná konzumace jídla v menších porcích v průběhu celého dne. Je dobré vyhnout se tomu, co má na pálení negativní vliv. Dobré je dbát na dostatek vlákniny ve stravě. Ta příznivě ovlivní střevní peristaltiku a trávení bude probíhat příjemněji.

Běžné obtíže nebo problém pro lékařské řešení

Kdy tedy zvážit návštěvu lékaře a obtíže s ním konzultovat? Záleží na tom, zda se u vás pálení žáhy objevuje často a zda trpíte i jinými problémy s trávením. Pokud pociťujete bolest žaludku, nechutenství, zvracení nebo dalšími příznaky, jistě se neváhejte obrátit na lékaře. Poradí vám i v momentě, kdy cítíte pálení žáhy často a přitom si dáváte pozor na svůj stravovací režim.

Sponzorováno

Pálení žáhy se považuje za celkem běžné u těhotných žen. Ty k těmto problémům inklinují zejména v poslední třetině gravidity. Po porodu u nich obvykle tyto nepříjemnosti samovolně vymizí.

Lékař může doporučit gastroskopii

Pokud trpíte pálením žáhy pravidelně, je třeba mít se na pozoru. Nebezpečím zde je zejména vznikající stále větší poškození sliznice jícnu. Ta je pak náchylnější k tvorbě vředu nebo i nádorovému bujení. Lékař vám může v závislosti na vašich obtížích doporučit provedení gastroskopie, pomocí které lze odhalit stav jícnového svěrače. Dále se využívá též rentgenové vyšetření.

Antacida na pálení žáhy

Na prvním místě v léčbě bývají doporučována již zmíněná režimová opatření. Pokud ta nepomáhají, jako podporu léčby je možné předepsat antacida ke snížení kyselosti žaludečních šťáv a léky snižující jejich tvorbu, případně podporující dobré fungování celého procesu trávení. Až jako poslední možnost může být voleno operační řešení, při němž dojde k zesílení dolního jícnového svěrače.

Domácí recepty pro úlevu od pálení žáhy

Můžete si říci, že je sice hezké změnit svůj jídelníček, snažit se dbát na omezení alkoholu, ale co dělat v případě, že vás právě nyní již žáha začíná pálit? Můžete vyzkoušet recepty, k nimž vám stačí jen doma běžně dostupné suroviny a mohou vám zajistit rychlou úlevu.

Podráždění sliznice zklidní vypití sklenice osolené vody, někdy bývá doporučována i voda s trochou citronové šťávy. Mnozí nedají dopustit na zázvorový čaj. Ten zmírní pálení a zklidní podráždění žaludku. Lze jej připravit nastrouháním kousku zázvoru (nebo pokrájením nadrobno) a zalitím vroucí vodou. Nechte pár minut louhovat a poté popíjejte. K dochucení můžete použít citron nebo med. Pomoci od pálení vám může i konzumace kiwi, meruněk, banánu nebo trošky nastrouhané mrkve. Pokud se k tomuto kroku odhodláte, můžete rozkousat i stroužek česneku. To prý také pomáhá.

Jeden čtenář nám také poslal svůj osvědčený recept na pálení žáhy. Budete na něj potřebovat:

  • 1 salátovou okurku
  • 3 stonky celeru
  • 3 listy brukve zelené
  • Půl zeleného jablka
  • 1 lžičku jablečného octa

Co dále si o pálení žáhy přečíst?

VIDEO: Domácí lékař – Pálení žáhy

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva