Sponzorováno

Nejznámější mýty a fámy o alergiích – znáte je? 4.8/5 (10)

Ano, dědičnost má skutečně u alergie vliv.

Ano, dědičnost má skutečně u alergie vliv.

Jaro začíná pomalu ale jistě ukazovat svou plnou sílu. To znamená nejenom období vyšších teplot a krásného počasí, ale jedná se také o období, které bude spojeno s tím, že kvetoucí rostliny opět pořádně zatopí alergikům. Pokud jste alergici, je nutno říci, že pyl nemusí být ani z daleka jediným spouštěčem problémů, jako jsou:

  • Zhoršené dýchání
  • Červenání očí
  • Spuštěná rýma

Jelikož kolem alergií aktuálně koluje celá řada různorodých mýtů, podívejte se společně s námi na to, jaké to jsou a jak byste se měli zachovat, pokud to má být skutečně správná cesta.

Jak je to s domácími mazlíčky?

Mnoho lidí je alergických třeba na psy, na kočky, ale i na zakrslé králíky či jiná zvířata. Pokud se jedná o drobnou alergii, rozhodně není nutné dávat domácího mazlíčka z domu. Sice mazlení s ním bude komplikovanější, ale pár minut několikrát denně nebude pro vaše tělo nijak velký problém. Proto zapomeňte na mýtus spojený s tím, že když jste alergičtí na zvířecí srst, musí jít domácí mazlíček vždy bezpodmínečně z domu.

Důležité je v první řadě zjistit, jak silná je vaše alergie. Následně je třeba zajistit odpovídající prostředí. Pokud budete používat čističku vzduchu, a svého mazlíčka nepustíte třeba do postele, nebo na vaše křeslo, může být soužití s ním zcela bezproblémové. A abyste ho snášeli ještě lépe, spektrum léků je více než široké. Na závěr tohoto bodu dodejme také to, že když budete pravidelně vystavováni menším alergickým reakcím, dokonce si posílíte svou imunitu.

Jak je to s výskytem alergie?

I zde se objevuje celá řada mýtů, které se dotýkají právě samotného výskytu alergií. Pokud budeme konkrétnější, tak se velmi často říká, že například děti alergie vůbec nemají, ale že je „chytí“ až v pozdějším věku. Nutno ale říci, že alergie není chřipka, kterou se můžeme nakazit. Buď alergičtí jste, nebo alergičtí nejste. Pokud jde o srovnání s dětmi, tak nutno říci, že ty mohou být alergické od narození. To, že se u nich alergie nijak neprojevuje, je spíše dáno tím, že nemusejí přijít do styku s konkrétním alergenem. To, že se u nich alergie objeví později, je spojeno hlavně s tím, že mohou být vystaveny dráždivým prvkům ve větší intenzitě a to je pro tělo jasným spouštěčem. Z tohoto jasně vyplývá, že alergie může propuknout kdykoliv během života a záleží na prostředí, kde se budeme nacházet. Nikoliv na našem konkrétním věku.

Jak je to s léky?

Ano, léky na alergii existují, ale pokud se na ně podíváme blíže, je bohužel třeba říci, že nejsou až tak úspěšné, jak se od nich velmi často očekává. Pokud se podíváme na hlavní léky, které můžete jako alergici používat, tak sem patří:

Sponzorováno

  • Spreje nebo kapky do nosu
  • Klasické prášky
  • Kapky do očí

Problémem daných léků je hlavně to, že nedokážou alergii jako takovou vyléčit hned. Často se uvádí, že alergie je nevyléčitelná, což je poměrně velký omyl. Vyléčit se dá, ale nutno říci, že je to běh na skutečně dlouhou trať. V praxi to tedy znamená, že může trvat až několik desítek let, než si léky s alergií poradí. To jediné, co do té doby dělají, je zmírňování příznaků. U někoho může dojít k tomu, že je alergie vyléčena třeba během pár let, u někoho se ale velké pozitivní výsledky nedostaví po celou dobu jeho života.

Jak je to s dědičností alergie?

Pokud se podíváme na názory lidí, tak mnoho lidí tvrdí to, že alergie jako taková není nijak dědičná a to, zda ji má jeden z rodičů, nebo snad oba, nemá na vznik této nemoci jakýkoliv vliv. Opak je ale pravdou. Nelze samozřejmě říci, že by se přímo dědila, ale výzkumy a statistiky uvádějí, že pokud rodiče alergičtí nejsou, je velká pravděpodobnost toho, že alergické nebude ani dítě. Pokud ale jeden z rodičů alergii má, už je pravděpodobnost vzniku na celých třiceti procentech. Pokud mají alergii oba rodiče, zvyšuje se dané číslo ještě více, a to dokonce až na šedesát procent. Je tedy jasné, že dědičnost v tomto případě hraje velkou roli. A pokud se neprojeví přímo, může se projevit ob generaci. Pokud se zajímáte o to, jak na tom bude vaše dítě, není nic jednoduššího, než se poptat u vašich příbuzných.

Jak je to s prostředím?

Některé mýty tvrdí, že vliv na alergii má rozhodně i prostředí, ve kterém žijeme. Pokud je příliš sterilní a čisté, potom platí, že se alergie může projevit celkem rapidně, a to právě ve chvíli, kdy dojde ke kontaktu s alergenem. To je určitě pravdou, ale jenom částečnou. Rozhodně to neznamená, že když jsou lidé vystaveni plně alergennímu prostředí, nebo prostředí, které je plné bakterií, že se u nich dané problémy neobjeví. Opět to souvisí s tím, že alergie může být v člověku někde skryta a projeví se až od určité dávky. Jasně to potvrzuje třeba i přítomnost psa v domácnosti. I člověk, který s ním žije po celý život, na něho může být alergický. Potom při dlouhodobém a intenzivním kontaktu dojde ke zcela jasným příznakům. Není to tedy o tom, že když člověk celý život žije se psem, nemůže na něho být alergický. Dokládají to třeba i případy alergie na jídlo.

Co ještě si o alergii přečíst?

VIDEO: O alergii

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva