Obsah článku
Optimální hladina cholesterolu v krvi
Cholesterol se do těla dostává ze stravy, ale je zde též vytvářen – zejména v játrech. Určité množství je pro organizmus nezbytné, jelikož je užíván k výstavbě nervů, hormonů, je nezbytnou součástí veškerých buněčných membrán a je potřebný též k syntéze vitamínu D. Jeho nadbytek nám však již ku prospěchu není.
Hladinu cholesterolu lze snadno zjistit při rozboru krve, který může zařídit praktický lékař. U dospělých by měla být celková hladina cholesterolu v krvi nižší než 5mmol/l, u dětí méně než 4,4 mmol/l. Pokud je hodnota vyšší než 8 mmol/l obvykle se již přistupuje k farmakologické léčbě. Rizikovým faktorem je zde zejména rodinná dispozice k ukládání cholesterolu v cévách, cukrovka, nadváha, vysoký krevní tlak, stres a věk nad 40 let. Nenechte se ale mýlit, že by vyšší hladinu cholesterolu nemohlo mít i dítě.
Cholesterol – není všechen jen na škodu
Můžeme zaslechnout označení „hodný“ (HDL – high density lipoprotein) a „zlý“ (LDL – low density lipoprotein) cholesterol. Druhý z nich se při nadbytku ukládá ve stěnách cév, kde tvoří tzv. sklerotické pláty. Tím postupně ubírá na jejich pružnosti a způsobuje jejich zužování (tzv. aterosklerózu). Následkem může být srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. Cílem toho prospěšnějšího je naopak dopravit cholesterol z krve do jater, čímž zabrání jeho nežádoucímu usazování v cévách.
Co z toho vyplývá? Cílem by tedy mělo být zvýšení hladiny HDL cholesterolu, který snižuje riziko cévních a srdečních příhod, a zároveň snížit hladinu LDL cholesterolu – ta by měla být nižší než 3 mmol/l.
Sponzorováno
Prevence vysoké hladiny cholesterolu
I když to nemusí znít příliš optimisticky, hladinu cholesterolu v těle je možné korigovat nejvíce správným jídelníčkem. Bohužel zde není jiná pohodlná varianta, která by nám dovolila dopřávat si nezřízeně všeho, po čem naše chuťové buňky momentálně touží, bez nepříjemných zdravotních následků.
1. Omezte živočišné tuky
V potravě je důležité zejména omezit živočišné tuky (tučné maso, uzeniny, sádlo). Místo nich je třeba dát přednost těm, které mají rostlinný původ a tělu dodají omega 6 a omega 3 polynenasycené mastné kyseliny. V jídelníčku by měly být pravidelně zastoupeny ryby a dostatek vlákniny.
2. Dejte si ovoce a zeleninu
Doporučuje se konzumace ovoce, zeleniny nebo třeba celozrnného pečiva.
3. Zaměřte se na správný pitný režim
Součástí je též adekvátní pitný režim tvořený zejména vodou, naopak nutné je omezit příjem slazených nápojů, kávy a alkoholu.
4. Zapojte do svého života fyzickou aktivitu
Na snížení cholesterolu působí příznivě též pravidelná fyzická aktivita. Optimální je, pokud se věnujete některému sportu nebo každý den trávíte dostatek času alespoň procházkou na čerstvém vzduchu.
5. Omezte stres na minimum
Hladinu cholesterolu negativně ovlivňuje též přemíra stresových situací v každodenním životě. Snahou by tedy též mělo být naučit se působící stres zvládat, umět odpočívat, relaxovat a dodržovat pravidelný spánkový režim.
TIP: Jednoduché tipy na vyřešení cholesterolu
6. Choďte na pravidelné lékařské prohlídky
Neopomenutelnou součástí prevence by mělo být též absolvování lékařských prohlídek a odběrů krve. Tu je nutné odebrat nalačno – injekční stříkačkou či vpichem do prstu. Výsledky se obvykle dozvíte během několika málo dnů a můžete s lékařem probrat, zda je nutné upravit vaši životosprávu. I pokud je hladina cholesterolu v normě, je vhodné si ji nechávat opakovaně zjistit během následujících několika let (ideálně jednou za dva roky). Přibližnou hodnotu hladiny cholesterolu v krvi je možné zjistit i běžně dostupnými testy pro domácí použití. Berte však v potaz, že zjištěné hodnoty budou spíše orientační.
Co si o cholesterolu dále přečíst?
- O cholesterolu na wikipedii
- Potraviny snižující cholesterol
- Více informací o cholesterolu
- Jak snížit vysoký cholesterol? Nejlepší tipy.
VIDEO: Strašák cholesterol
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Cholesterol
Přečtěte si také naše další články