Obsah článku
Chladné podzimní večery či neodvratně blížící se Vánoce podněcují v mnohých z nás chuť na jeden z nejoblíbenějších horkých nápojů vůbec – svařené víno. Ale dát si svařené víno můžete i v chladných jarních večerech. Věděli jste však, že svařené víno, lidově svařák či svařáček, má kromě lahodné chuti hned několik zdravotních benefitů?
Svařené víno – ideální zejména na dlouhé zimní předvánoční večery. Nápoj je připravován z vína (červené, bílé), z bylinek a dalších přísad, jako je dobře umytá, nejlépe chemicky neošetřená pomerančová kůra, citrónová kůra, hřebíček, skořice, nové koření a badyán.
Svařené víno – nejen když potřebujeme zahřát
To, že po vařeném víně saháme zejména tehdy, když potřebujeme zahřát, není žádná novinka. Důvodů, proč si ho během chladných večerů dopřát, a to bez výčitek, je ale mnohem více. Tak například: víno jako takové se může pochlubit antibakteriálními a antivirovými účinky, což z něj dělá vítaného pomocníka v boji proti virovým onemocněním typu chřipka.
Především červené víno – jak vařené, tak i „klasické“, má léty ověřené zdravotní účinky. Nejenže pomáhá čistit cévy, ale stejně je prevencí proti chudokrevnosti, pomáhá zlepšovat trávení a urychluje zbavování se přebytečných kilogramů.
Ačkoli mnozí odborníci tvrdí, že alkohol má negativní vliv na imunitní systém člověka, v případě střídmé konzumace vína (i toho vařeného) to rozhodně neplatí. Právě naopak. A protože chřipkové období vrcholí, nemusí být na škodu vyzkoušet pro změnu i tuto příjemnou, navíc velmi účinnou prevenci.
Jak „svařáček“ chutná nejvíce?
Svařené víno chutná nejlépe v keramických hrníčcích, ale v některých podnicích ho personál servíruje i v starožitných grogových sklenicích s kovovou obrubou, které před naléváním vína ohřejí.
Náš tip: Pokud máte raději bílé svařené víno, zkuste si ho dochutit grapefruitem, čímž získá zajímavou, nahořklou chuť.
Svařené víno a zdraví
A jaké benefity pro naše zdraví má svařené víno?
1. Svařené víno má povzbuzující účinky
Obsažené železo a vitamín B12 vám dodají energii, urychlí tvorbu červených krvinek a zlepší transport kyslíku v krvi.
Sponzorováno
2. Pro zdravou a krásnou pokožku
Pravidelné pití vína se dává do souvislosti s pěknou a zdravou pokožkou.
3. Dobré pro srdce
Je velmi dobře známo, že víno chrání srdce.
4. Na plynatost
Při plynatosti vám pomůže bílé víno, ve kterém najdete minerální soli a stopové prvky dráždící hladké svalstvo střeva a produkci trávicích šťáv.
5. Na průjem
Červené víno je díky taninu skvělou volbou proti průjmu.
6. Na unavené oči
Lehčí červená vína se mohou pochlubit vysokým obsahem draslíku, který pozitivně ovlivňuje unavené oči.
7. Prodlužuje život
Nejnovější výzkumy také potvrdily, že konzumace bílého a červeného vína významně pozitivně ovlivňuje úmrtnost lidí. Ta je v případě milovníky vína v desetiletém horizontu poloviční ve srovnání s lidmi, kteří víno nepijí. To je docela potěšující zpráva, co říkáte?
Recept na moc dobré finské svařené víno
Co budeme potřebovat?
- 1 litr červeného vína
- 50 g mandlí
- 50 g sušených rozinek
- 1 kousek skořice (3-4 cm)
- 3-4 ks voňavého hřebíčku
- 1 pomeranč (kůra)
- 100 ml vodky
- 4 PL cukru
A jak postupovat při přípravě? Víno vlijeme do nádoby na vaření, přidáme k němu podrcené mandle, rozinky, skořici, hřebíček, pomerančovou kůru a podle chuti cukr. Víno pomalu zahříváme do bodu varu, ale nevaříme. Nakonec přidáme vodku, přecedíme a servírujeme.
Co si dále o víně můžete přečíst?
- TIP: Podívejte se na zdravotní benefity červeného vína
- A jaký vliv na zdraví má japonské švestkové víno?
- Vysoký tlak a víno – zvyšuje či snižuje krevní tlak? Co říkají studie
VIDEO: Nejlepší a nejlehčí recept na svařené víno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Alkohol, Zdravé nápoje
Přečtěte si také naše další články