Sponzorováno

Jarní detoxikace organismu – jak na ni? 4.75/5 (12)

Je tady jaro, je čas na detoxikaci.

Je tady jaro, je čas na detoxikaci.

Zima je definitivně pryč a tak je nejvyšší čas začít se připravovat na lákadla, která přináší jaro. Tedy na slunečné a teplé počasí a s ním spojenou možnost trávit čas venku. Pokud chcete prospět i svému tělu, je ideální čas na takzvaný jarní detox. Pokud s ním nemáte zkušenosti, podívejte se společně s námi, jak na to. Přesvědčíte se, že se nejedná o nic těžkého.

Začněte u svých ledvin

Během zimy jistě nebylo výjimkou, že jste si dopřávali různé ovocné a sladké nápoje, včetně těch alkoholických. Jako příklad můžeme uvést známé svařené víno, nebo třeba klasický punč. I když mohou krátkodobě zahřát a skvěle chutnají, nejsou pro naše ledviny a močový měchýř ideální volbou. Na druhou stranu platí, že když daným orgánům dopřejete jarní očistu, není se čeho bát. Jak na to?

Na jeden den zcela vynechejte jakékoliv jídlo a jenom pijte. Kolik? Ideálně kolem šesti litrů. Dané orgány tak dokonale propláchnete. A co je dobré využít?

  • Čistou vodu s kohoutku, doplněnou o tu minerální
  • Kvalitní neslazené čaje – nejlépe černý a zelený
  • Bylinné čaje nebo speciální odvary k detoxikaci

Přečtěte si také článek o tom, jak nejlépe chránit vaše ledviny.

Nezapomeňte také na krev

I v té se mohlo během zimy nahromadit mnoho škodlivin, které je dobré dostat zpět. Samozřejmě je správné zapomenout na jakékoliv chemické cesty, jelikož jimi byste si do těla pustili škodliviny nové. Pokud má mít jarní detoxikace spojená s krví smysl, je ideální použít petržel. Ta nejenom že dokáže krev dobře čistit, ale dokáže také dobře snižovat krevní tlak. Podobné účinky nabídne i špenát.

Vše doplňte potravinami s vysokým obsahem vitaminu C. Nejlepší je ovoce, a to jak ve formě citrusů, tak i jablek. Dále je dobré neopomenout šípek. A jak začít? Tvořte jídla i nápoje, které začněte několik dní aktivně přidávat k vaší běžné stravě.

Pročistěte svá střeva

Zima je v souvislosti s gastronomií obdobím, během kterého se velmi často jedí hlavně těžší a hutnější jídla. Je jasné, že ta mohou dát zabrat vašim střevům. Pokud je chcete vyčistit a připravit na jarní období, je prvním krokem eliminace masa a tučných mléčných produktů. Ty na několik dní z vašeho jídelníčku plně eliminujte. Stejně tak odstraňte i vše nezdravé, jako je alkohol, polotovary, cukry, nebo uzeniny spojené s vysokým obsahem solí, nebo různých éček. Následně se snažte vytvořit si zdraví jídelníček, který k jarní detoxikaci střev patří mezi správnou volbu. A co by měl daný jídelníček obsahovat? My doporučujeme:

Sponzorováno

  • Zelené saláty a špenát
  • Brokolici a zelí
  • Řepu a celer

Jak prospět svému žaludku?

Zde platí podobné rady, jako v případě střev. To první, co byste měli udělat, je změna vašeho jídelníčku, ze kterého eliminujete vše, co můžeme označit jako nezdravé. Následně je vhodné zařadit do stravy takové potraviny, které jsou velmi bohaté na vlákninu. Ta dokáže nejenom navodit pocit sytosti a zlepšit trávení, ale hlavně dokonale vyčistí stěny vašeho žaludku.

TIP: I zelený ječmen je super na detoxikaci

Možným zdrojem vlákniny jsou luštěniny, lněná semínka, nebo jahody či kořenová zelenina. Dále to může být i celozrnní pečivo, tmavá rýže, nebo celozrnné těstoviny. Zde ale pozor na obsah sacharidů a cukrů, který je dobré při detoxikaci hlídat. Pokud na pár dní zvýšíte dávky vlákniny, žaludek tím dokonale vyčistíte.

Podpořte také látkovou výměnu

Důležitým krokem detoxikace je i podpoření přirozené látkové výměny, během které z těla komplexně odstraníte vše, co je v něm nežádoucí. Toto už není spojeno s konkrétním stravovacím režimem, ale s tím, že se snažíte vypudit vše nežádoucí přirozenou cestou. A to potem. Možnosti jsou hned dvě.

Ta jednodušší je spojena s návštěvou sauny, kdy po několika cyklech budete mít jistotu, že potem ze svého těla vyplavíte vše, co v něm nemá co dělat. Druhá cesta je spojena s pohybem. Tedy s tím, že půjdete sportovat a tím podpoříte činnost potních žláz.

V obou případech pamatujte také na to, že odstraníte z těla jak nežádoucí látky, tak výrazně prospějete své pokožce. Pocení není jenom prostředek k termoregulaci, ale je spojeno také s tím, že jde i o postup, jak detoxikovat samotnou pokožku a odstranit z ní vše, co se mohlo v jednotlivých vrstvách během zimy nahromadit.

Pozor na nežádoucí účinky

Na závěr dodejme, že i když je jarní detoxikace prospěšná, může mít několik nežádoucích účinků, které souvisí s vyplavováním toxinů z těla. Sledujte případné nežádoucí projevy, a pokud jsou intenzivního charakteru, je dobré s detoxikací přestat, nebo pokračovat v mírnější formě. Týká se to hlavně rad, které jsou spojeny například s eliminací klasického jídla, nebo rad, které jsou postavené na konzumaci zeleniny, která má minimální energetickou hodnotu. Pokud budete obezřetní, můžete si být jisti, že vám detoxikace nejenom neuškodí, ale můžete si být jista také tím, že vám výrazně pomůže.

Co dále si o jarní detoxikaci přečíst?

VIDEO: Jarní detox snadno a rychle

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Jarní detoxikace organismu – jak na ni?”

    1. Lenka Volná napsal:

      Zdravím. Poradil by mi někdo něco, co se dá zakoupit přímo na detoxikaci? V podobě prášků nebo tabletek? Snažím se zhubnout tak by mi to pomohlo.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva