Sponzorováno

Bílé skvrny na zubech – co to je a jak na ně? 4.5/5 (22)

Jak na bílé skvrny na zubech?

Jak na bílé skvrny na zubech?

I vy mate na zubech bílé křídové skvrny, fleky a suchou odvápněnou sklovinu? Většinou výrazně viditelné ráno? Takže během dne byste neměli ignorovat pitný režim – stejně to platí u dětí i dospělých. Voda je zázračná tekutina, dostatek tekutin v organismu zajistí řidší sliny, takže plak na zubech má menší šanci tvořit se. Plak je vlastně vrstva bakterií, zbytků jídla slepeného slinami, které se lepí na sklovinu.

Skvrny na trvalých zubech mohou vzniknout dlouhodobým působením plaku na jejich povrch. Především u těch pacientů, kteří ještě nikdy neabsolvovali dentální hygienu, nemají správnou techniku ​​čištění, neumí rozeznat jak vypadá povlak na zubech a netuší, že obsahuje velké množství bakterií odpovědných za odvápnění na zubech.
 
Skvrny na zubech se tvoří z více příčin. Zuby barví například potrava. Nadbytek fluoru se také projeví skvrnami. U dětí jsou časným příznakem zubního kazu. Špatná hygiena a nadbytek povlaku bývá na příčině těchto skvrn.

Bílé skvrny na zubech jsou pro mnoho lidí poměrně velkým překvapením a vyskytují se tak u dětí i u dospělých. Ve většině případů nemusí být bílá skvrna na zubu žádným vážným příznakem. Rozhodně, tento symptom není dobré podcenit a třeba pátrat po možných příčinách.

Proč se na zubech objevují bílé skvrny?

Podívejte se na možné příčiny bílých skvrn na zubech:

1. Potraviny a nápoje jako příčina zbarvení

Obecně potraviny i nápoje zabarvují zuby, přičemž je známo, že například čaj a káva zhoršují barvu zubů do tmava. Je to kvůli tomu, že tyto nápoje obsahují přírodní barviva.

Jsou i nápoje a potraviny, jako například rýže, které zuby zesvětlují. Bílé skvrny se tvoří i jako následek zvýšeného příjmu kyselých nápojů. Vznikají i při poruchách příjmu potravy.

2. Demineralizace

Kromě toho jsou bílé skvrny i znakem demineralizace zubní skloviny. Od ní už není příliš daleko ke vzniku zubního kazu. Vznká i jako důsledek nedostatku minerálů a vitamínů.

U dětí je znakem časného stadia zubního kazu. U dospělých se vyskytují tyto skvrny i na základě problémů z dětství. Při vrozeném odvápnění zubní skloviny se také vyskytují skvrny.

3. Fluoróza

V případě skvrn na zubech se však dá s největší pravděpodobností vyloučit, že by se jednalo o tento jev. Ve většině případů jde spíše o reakci na přítomnost fluoridu v organismu, což se odborně nazývá fluoróza.

U dětí je to velmi častý jev. V případě, že v rozvíjející se zubní sklovině je příliš mnoho fluoridu. To může být například způsobeno používáním zubních past s vysokou hodnotou fluoridu, případně pitím vody s přísadou fluoridu, protože tato látka se do pitné vody kvůli její dezinfekci běžně přidává.

Sponzorováno

Většinou k fluoróze dochází u dětí ve věku do 8 let a v době, kdy mají ještě mléčné zuby. Proto třeba udělat opatření, aby tyto skvrny nepřešly i na trvalý chrup. Sklovina zubu je fluoridem poškozena a jeho nadměrná koncentrace někdy vyvolá nejen bílé fleky na zubu, ale i světle hnědé fleky, což je už jakési vyšší stadium přesycení organismu a zubů fluoridem.

Fluoróza je obvykle neškodná, ale existují závažné případy, při kterých se v zubech rozvinou hlubší díry a zhnědnou. Bílé skvrny jsou znakem demineralizace skloviny, což je první fáze zubního kazu.

4. Špatná zubní hygiena

Důležité je pravidelné čištění zubů. Mnohdy může být příčinou špatná zubní hygiena. A samozřejmě i u dospělých platí, že pokud pijí příliš mnoho fluorizované vody, objeví se dříve či později tyto skvrny i u nich. Na zubech je vidět bílé skvrny i při nadbytečném povlaku.

5. Reflux

Příčina může být i za refluxní chorobou jícnu či žaludku, kdy kyselina ze žaludku dráždí sklovinu zubů.

Co pomáhá na bílé skvrny na zubech?

Řešení spočívá jednak v tom, aby se změnil přísun fluoridu, čili ve změně zubní pasty nebo v pití jiné vody a jednak v odstranění fluoridu ze zubní skloviny. Odstranění není tak jednoduché a jde o postupný a dlouhodobější proces, při kterém pomáhá zejména změna životosprávy. To znamená jíst potraviny podporující pevnost a lepší zbarvení zubů, například jablko.

Pomoci může například žvýkání včelího vosku, případně čištění zubů s práškem do pečiva. Jde však o přirozené metody a pokud ty selžou, pomoci může ještě bělící zubní pasta. Ale i při ní pozor, abyste to s ní nepřeháněli, protože může obsahovat různé jiné látky. V případě dlouhotrvajícího stavu je už lepší navštívit zubaře.

1. Zkuste jebalko

Těm, co si čistí zuby i třikrát denně, nakupují speciální kartáčky, a náprava zubů nepřichází, těm je snadné vysvětlit, že takto to nepůjde. Musí přistoupit k radikálnější metody bělení. Například pomocí bělících past, ale ani to nemusí stačit. Mezi nejčastější zmiňovaným účinným prostředkem patří obyčejné jablíčko. Jablka odstraňují ze zubů a mezi zuby zbytky potravy, mají čistící funkci.

2. Několik babských tipů a rad na závěr

Zuby si také můžete čistit i zubním kartáčkem posypaným práškem do pečiva. Pomáhá i čištění práškem z přesličky rolní a následný výplach úst propolisovou vodou. Od přírody nemáme zuby čistě bílé. Mají spíše barvu do žluta. Můžeme se snažit jak chceme, ale zářivě bílý chrup je většinou „vyroben“ uměle.

3. Žvýkání včelího vosku

Chytrým způsobem jak si vybělit chrup je údajně žvýkání včelího vosku. Ten zuby čistí a podporuje tvorbu slin a žaludečních šťáv.

Sponzorováno

TIP: A víte, jak na bílé skvrny na nehtech?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva