Sponzorováno

Proč vzniká kopřivka a jak si s ní poradit? 4.83/5 (18)

Proč vzniká kopřivkaKopřivka patří mezi velmi často se objevující kožní obtíže, se kterými se v průběhu života setká většina populace. Existuje mnoho různých důvodů jejího vzniku a liší se též způsoby, jak se dá řešit. Pokud se objeví jednorázově a rychle odezní, zřejmě nebudeme výrazně pátrat po důvodu jejího vzniku. Problematičtější je však stav, kdy člověka obtěžuje dlouhodobě a léčba pouze mírní její projevy. Pak je nejvhodnější nalézt a odstranit faktory, které ji vyvolávají.

Co stojí za vznikem kopřivky?

Podstatou vzniku kopřivky (neboli odborně urticy) je alergická reakce organizmu na určitou látku nebo nějaké okolnosti. Pro jiné lidi může být tato věc zcela neškodnou, ale u někoho vyvolá setkání s daným podnětem přehnanou reakci, která se může kromě jiného projevit i vyrážkou na kůži.

Samotné podráždění kůže je způsobené uvolněním histaminu z buněk do jejich okolí. Dojde ke zvýšení propustnosti cév, tekutina z krve se dostane do podkoží a vytvoří se zde pupeny uskupené do celých různě rozsáhlých ložisek.

Velmi často se kopřivka objevuje jako následek konzumace určitých potravin (např. ořechů, jahod, rajčat, citrusů, ryb) nebo i léků. Může se vyskytnout i po vystavení těla nepříjemným fyzikálním vlivům nebo při používání některých kosmetických přípravků. Velmi často se kopřivka vyskytuje u dětí.

Dle čeho se pozná?

Kopřivku lze charakterizovat jako červenou vyrážku – výsev pupenů v určitém místě těla. V jednotlivých pupenech může být přítomná čirá nebo krví zbarvená tekutina, která jim dodává vzhled malých puchýřků. Ložiska bývají ostře ohraničena od okolní kůže, mohou mít zcela různou velikost.

Její výskyt doprovází pocity úporného svědění. To je obvykle pro pacienty to nejobtížnější. V místě může být patrné i pálení, otok, celkové začervenání. Tyto projevy se mohou zhoršovat v určitém období roku nebo při působení stresu. Kopřivka však nemusí člověka obtěžovat jen na povrchu těla. Pokud je působení alergenu opravdu silné (nebo je spíše reakce těla výjimečně silná), může se u jedince objevit též celková nevolnost, pocity slabosti, teplota nebo ztížené dýchání.

Sponzorováno

Vyrážka se po podnětu může objevit zcela nečekaně a při vhodné léčbě rychle odezní. Jindy se však může jednat o problém, který člověka provází opravdu dlouhodobě, nereaguje na léčbu a jen se mění intenzita jeho projevu.

Jak je možné kopřivku nějak léčit?

Ideální léčbou a zároveň prevencí vzniku kopřivky je vyvarování se podnětu, který ji způsobil. Bohužel velmi často není příčina jejího vzniku zřejmá. Během léčby, zvláště pokud se jedná o chronicky se vyskytující kopřivku, je nutná konzultace s dermatologem, který pomůže určit adekvátní léčbu. Ta může obnášet i podávání léků – antihistaminik, kortikoidů, imunosupresiv. Lze provést rozbor krve s cílem nalézt vyvolávající činitel.

Uplatňují se též režimová opatření – eliminace stresu, alkoholu. Na místo, kde se kopřivka objeví, by dále neměly působit žádné nepříjemné fyzikální vlivy (přílišný chlad nebo teplo). Je třeba zvolit vzdušný a volný oděv, který nebude kůži v postiženém místě ještě více dráždit. Na místo výsevu se dají aplikovat krémy, mléka a různé roztoky, které dokážou zmírnit obtěžující svědění.

Může jít i o život

Sponzorováno

Pokud kopřivku provází obtížné dýchání a další celkové projevy, je na místě zajistit rychlou lékařskou pomoc. Mohlo by zde jít o součást anafylaktického šoku, který je třeba neprodleně řešit. Pokud je léčba zacílena správně a nepůsobí již vyvolávající činitel, projevy kopřivky odeznívají velmi rychle – obvykle do 24 hodin. Vzhled pokožky se plně obnovuje a nebývá na ní patrné žádné poškození dlouhodobějšího rázu.

Co si o kopřivce ještě doporučujeme přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva