Obsah článku
Je osvěžující, s nezaměnitelnou nahořklou chutí a alespoň jednou do měsíce ho konzumuje přibližně 80 procent dospělých Čechů. Málokdo ale ví, že pivo je také plné vitamínů a látek prospěšných pro lidský organismus a řeči o tom, že z něj roste břicho se vůbec nezakládají na pravdě.
Konzumaci piva zkoumali vědci v Německu, Dánsku ale i v sousední České republice. Na základě pozorování dospěli k závěru, že pití piva nezpůsobuje obezitu v oblasti břicha. Vědci z Kodaně zkoumali rozdíly mezi celkovou obezitou a abdominální obezitou (definovanou podle obvodu pasu) a na základě zjištěných údajů potvrdili, že pivo není příčinou tuku nahromaděného v oblasti břicha. Ke stejnému závěru přišli i angličtí specialisté, kteří dělali test na vzorku 2000 Čechů, v níž byly tak abstinenti, tak milovníci piva. Po vyhodnocení všech údajů prohlásili, že se nepotvrdilo, že ti, co pijí pivo mají větší břicho, než abstinenti.
Pivo jako zdroj vitamínů a minerálů
Kromě toho, pivo je zdrojem i mnoha vitamínů a dalších látek, které mají pozitivní vliv na lidský organismus. U mužů, kteří vypijí dvě sklenice piva denně, se podle některých studií, snižuje riziko kardiovaskulárního onemocnění až o 31%. Pivo obsahuje množství minerálů (draslík, sodík, chloridy, vápník, fosfor, hořčík a křemík).
Z vitamínů jsou nejvýznamnější vitaminy skupiny B a kyselina listová. Jejich vysoký podíl příznivě podporuje metabolismus a regeneraci kůže. „Co se kalorií týče, pivo je má sice stejný počet jako ovocná šťáva, zároveň má ale třikrát méně cukru a neobsahuje žádné tuky. Je to tedy nejméně kalorický alkoholický nápoj“ uvedla vedoucí oddělení biochemické technologie STU Bratislava Doc. Ing. Daniela Šmogrovičová, PhD.
„Výživová hodnota čtvrt litru piva odpovídá například 150 gramům brambor, 50 gramům chleba, 15 gramům másla či 90 gramům masa“ uvádí k porovnání.
Sponzorováno
Fáma o pivním břichu se nepotvrdila
Kde pak vznikla fáma o pivním břichu? Podle vědců ji způsobil životní styl některých pivařů. Problémem je, že zdatný pivař si dá k oblíbené moku nezřídka talíř uzenin a problémy nejen s váhou narůstají. Je však mnohem více lidí, sice pivo pijí, ale zdravě se stravují, cvičí a nemají žádné pivní břicho.
Pivo v rozumném množství je zdravé
Výsledný nápoj, tedy pivo, jak jej známe, je nutričně vyvážený zdroj polyfenolů, vitamínů B, kyseliny listové, křemíku, zinku a měkké vlákniny, který má oproti jiným izotonickým nápojům ideální poměr sodíku a draslíku a tudíž nezatěžuje ledviny. Energetická hodnota výčepního piva se pohybuje okolo 1500 kJ/l, u ležáku je to okolo 1800 kJ/l. Příznivě stimuluje trávení a výzkumy nepotvrdily, že by konzumace piva vedla k obezitě. Problematickou bude v této věci častá spojitost pití piva s konzumací tučných jídel, přemíry masa, přejídáním a sedavou zábavou.
Pivo snižuje tlak
Za to může alkohol v pivě obsažený. Ten totiž rozšiřuje cévy, a tělo tak se mnohem lépe prokrvuje. Studie dokazují, že mírní pijani alkoholu, pivařů nevyjímaje, mají v průměru nižší tlak než abstinenti. Nutno podotknout, že lidé, kteří alkoholu holdují poněkud více než by bylo zdrávo, mají podobný krevní tlak právě jako abstinenti.
Pivo posiluje kosti
Řídnutí kostí neboli osteoporóza nejčastěji postihuje ženy po přechodu. Účinně se jí lze bránit přijímáním dostatečného množství křemíku v potravě. To ovšem není tak snadné. Křemíku je v dobře vstřebatelné formě dost například v celozrnných cereáliích, málokdo však takto dostane do těla optimální množství křemíku. Doplnit křemík se však dá i pivem. To totiž obsahuje dostatek této pro tělo nezbytné látky.
VIDEO: Nejdražší pivo světa │ Pivo – 15 faktů
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidské srdce
Přečtěte si také naše další články