Sponzorováno

Strašák jménem paradentóza! Jak na ni? 4.62/5 (13)

paradentózaNeznáme člověka, který by rád chodil k zubaři. Pro mnohé z nás je to „nutné zlo“, zvláště, když se již vyskytly zdravotní problémy: bolest, otok, krvácení, … Ano, řeč je o paradentóze! Proč a jak vzniká? Naučme se jí raději předcházet a vsaďme na prevenci!

Co to je paradentóza?

Parodontóza je po zubním kazu druhým nejčastějším problémem chrupu. Jde o nepříjemné onemocnění dásní a zubů, které v neléčeném případě může způsobit až jejich vypadnutí. Z výzkumů vyplynulo, že od 30. roku života člověka je touto chorobou postižených až 80-90% populace.

Příčina a vznik paradentózy

Jak při zubním kazu, i zde je na příčině povlak, který se tvoří na zubech. V něm se nacházejí bakterie! Ty vylučují nebezpečné látky – silné kyseliny, které rozpouštějí tvrdou vápníkovou a fosfátovou minerální matrici zubní skloviny. Dochází také k produkci metabolických enzymů rozkládajících pojivovou tkáň.

Dásně reagují zánětem, jsou oteklé a krvácejí. Při zanícených dásních je čištění zubů velmi bolestivé. Avšak nedostatečná hygiena vše nadále zhoršuje: povlak zasahuje až do dásňového žlábku, tam uvolňuje závěsný aparát zubu. To se projevuje obnaženými zubními krčky a zápachem z úst.

Neléčená gingivitida může způsobit oddělení dásní od zubů - ilustrace

Neléčená gingivitida může způsobit oddělení dásní od zubů – ilustrace

 

Zubní kámen

Dále může dojít k vápenatění a tvorbě zubního kamene. Ten bývá příčinou vzniku dalších bakterií, které umožňují prohlubování zánětu. Dochází k úbytku vaziva a kostí, které mají za úkol držet zuby pevně v dásni. Zuby jsou však důsledkem choroby citlivé, krvácejí a začínají se viklat! Je však třeba podotknout, že ne všechny citlivé zuby jsou automaticky postiženy paradentózou, stejně jako ne každé krvácení hned znamená toto onemocnění! Možná jen máte špatnou techniku ​​čištění zubů nebo používáte tvrdou kartáček. V případě takových pochybností je nejlepší navštívit svého stomatologa a dát se odborně vyšetřit.

Sponzorováno

Průběh paradentózy

Paradentóza může postihnout jeden, několik nebo hned všechny zuby najednou. Nemoc mnoho let probíhá bez bolesti, možná ani nevíte, že ji máte, takže se v počátečním stadiu neošetřuje (v případě, že nechodíte na pravidelné preventivní prohlídky ke stomatologovi, který ji samozřejmě rychle rozpozná). Prvním varovným příznakem je krvácení dásní při čištění zubů nebo při jídle. Pak následuje zarudnutí a otok dásně. V pokročilém stádiu vznikají mezi zuby mezery a uvolňují se krčky zubů.

Léčba paradentózy

Diagnózu stanovuje lékař na základě stomatologického vyšetření. Při něm se zjišťuje celkový stav dásní, pevnost ukotvení zubů, zubní plak, zubní kámen a případné stádium paradentózy. Na výsledku vyšetření pak závisí následující léčba.

Buď se speciálním přístrojem vyčistí a ošetří všechny postižená místa zánětu nebo je nutné přistoupit i k chirurgickému zákroku. Při něm se dáseň zubu odklopí skalpelem a zanesené prostory pod lokálním umrtvením vyčistí. Už na první poslech jde o velmi nepříjemnou léčbu. I vzhledem k tomu je dobré zvážit raději poctivé čištění a pravidelné návštěvy u neoblíbeného lékaře.

Prevence vzniku paradentózy

Jako při všem i zde je prevence jednodušší než léčba! Důležité je správné čištění zubů. Plak by měl odstraňovat ze zubů dvakrát denně, nejlépe však po každém jídle. Základem je důkladné večerní čištění, i s použitím dentální nitě na vyčištění mezizubních prostor, ve kterých se nám často zachycuje potrava a kartáček ji nedokáže odstranit. V rámci prevence této nemoci se v lékárnách bez lékařského receptu prodávají i různé přípravky v podobě gelů, zubního prášku či ústní vody. Stačí si jen vybrat!

Správná výživa

Významnou roli hraje i správná výživa: celozrnné pečivo, mléčné výrobky, syrová zelenina, ovoce, … Zubům škodí i kouření a pití alkoholu.

Nezapomeňte: hlavním nepřítelem zubů je cukr, který vytváří plak! V případě, že nemáte možnost si po sladkém jídle vyčistit zuby, pomáhá žvýkání žvýkačky, které alespoň částečně povlak odstraní.

A co vy? Co proti paradentóze děláte vy? Napište nám do komentářů.

VIDEO: Co se děje v ústech při paradentóze?

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: megija / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Bez komentáře u článku “Strašák jménem paradentóza! Jak na ni?”

  1. […] v ústní dutině (krvácející dásně, paradentóza, zápach z […]

  2. […] generace lidí nad 50 let má obrovské problémy se zuby a dásněmi, mnozí trpí vážnou paradontózou nebo už zuby vůbec nemají. Dentální hygiena je jedinečnou příležitostí, jak se podobnému […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva