Obsah článku
Horké dny či dovolené mohou přinést nejen příjemné zážitky, ale i infekce a onemocnění různými mikroorganismy. V létě to jsou nejčastější střevní infekce vyvolané bakteriemi jako salmonela či Shigella, agenturu SITA o tom informovala mluvčí Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košicích Jaroslava Oravcová. Častou příčinou hlavně cestovatelských průjmů jsou i bakterie označované jako enterotoxické E. coli.
„V letním období se šíří snadněji i virové infekce, zejména enterovirové. Tyto mohou být příčinou horečnatých onemocnění dýchacích cest, střevních onemocnění, ale i virových zánětů nervového systému, hlavně zánětů mozkových blan“ přiblížil přednosta Kliniky infektologové a cestovní medicíny Lékařské fakulty UPJŠ v Košicích Ivan Schréter. V přímořských zemích podle jeho slov číhají na turisty suvenýry, jako je tyfus, vzteklina, malárie, leishmanióza nebo schistosomóza.
Pozor na to, co jíte
Před odjezdem do zahraničí by se měli rekreanti informovat o epidemiologické situaci v dané zemi a také se včas, pokud je to nutné, nechat se očkovat. Jde o očkování, které jsou doporučena pro danou lokalitu. Rovněž je vhodné si s sebou vzít léky, jako je například lék na prevenci před malárií. „Některé očkování jsou dokonce povinné, například proti žluté zimnici při cestě do některých zemí Afriky či Jižní Ameriky“ poznamenal Schréter.
Nejčastější komplikací během dovolené nebo krátce po návratu domů bývají střevní infekce. Pokud je příčinou salmonelóza, pacient zvrací, je mu nevolno, má horečky, křečovité bolesti břicha či prudké vodnaté stolice zelenkavé barvy. Bakterie, které toto onemocnění spouštějí, se nacházejí v potravinách živočišného původu, zejména v mase a ve vejcích. „Lidé se nejčastěji nakazí, když snědí masné výrobky, které nebyly dostatečně tepelně upravené nebo výrobky z vajec, jako jsou například krémové zákusky, zmrzlina či majonéza“ uvedl přednosta Kliniky infektologové a cestovní medicíny Ivan Schréter. Její projevy se ukáží šest až 72 hodin od konzumace kontaminovaných potravin.
Sponzorováno
Průběh onemocnění při velké ztrátě tekutin může být hlavně u dětí a starších lidí velmi vážný. „Prevencí je konzumace jídel, které jsou dostatečně tepelně upravovány“ doplnil.
Nemoc špinavých rukou
Další střevní infekcí, která číhá na lidi, je tzv. shigellóza. Jde o infekci bakteriálního původu, je to typické onemocnění špinavých rukou. Původce se podle Schrétera vylučuje stolicí infikované osoby a přenáší se špinavýma rukama nebo přes špinavou potravu. Ke kontaminaci potravy přispívají mnohdy i mouchy.
Onemocnění se projevuje vysokými teplotami, bolestmi břicha a bolestivým nucením na stolici, ale zejména průjmy s příměsí krve a hlenu. Prevencí je dodržování osobní hygieny a vyhýbání se konzumaci jídla v zařízeních, kde je nízká úroveň hygieny.
Lidé se mohou na dovolených nakazit také infekcí enterotoxického kmene E. coli. Typické pro toto onemocnění jsou vodnaté průjmy. Člověk se nakazí pitím kontaminované vody, proto by měl pít průmyslově balenou vodu a nepít nápoje s ledem.
Nezapomeňte na očkování
Dovolené podle Ivana Schrétera přinášejí také riziko nákazy virovými hepatitidami. Možnosti nákazy jsou různé. Viry hepatitidy typu A se z těla vylučují infikovanou stolicí. „Je to také typické onemocnění špinavých rukou. Nejspolehlivější prevencí je očkování, které je dostupné a doporučené při cestách do různých částí světa“ vysvětlil pro agenturu SITA přednosta Kliniky infektologové a cestovní medicíny Lékařské fakulty UPJŠ. Rekreanti mohou nakazit i hepatitidou B různými způsoby.
Jde například o sexuální styk, ale i piercing, tetování či stomatologické ošetření. Očkovat se dá i proti tomuto typu žloutenky, měli by ho podstoupit hlavně ti, kteří nechodí na pravidelné očkování. Ivan Schréter varuje i před rizikem přenosu virové hepatitidy typu C, která hrozí při zákrocích spojených s porušením kůže nebo sliznic.
Paraziti
V teplejších oblastech se mohou výletníci nakazit i parazitárními onemocněními, které se u nás nevyskytují a jejich původcem mohou být mikroskopické živočichy, jako jsou například parazitické prvoky. Ty mohou vyvolat například malárii po poštípání bodavým hmyzem.
„Malárii přenášené komáry se dá předejít užíváním antimalarik. Proto by měly rekreanti před cestou do exotických zemí navštívit ambulanci pro cizokrajné choroby“ uzavřel pro agenturu SITA přednosta Kliniky infektologové a cestovní medicíny Lékařské fakulty UPJŠ v Košicích Ivan Schréter.
Na závěr dodal, že na člověka však číhají i jiní paraziti jako například schistosomóza. Ta číhá na lidi při koupání nebo při brodění se ve stojatých sladkých vodách, proto by se lidé měli takovéto aktivitě vyhnout.
VIDEO: Nepodceňujte očkování před cestou do zahraničí
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Exotické a tropické nemoci
Přečtěte si také naše další články