Sponzorováno

Kataplexie (svalová ztuhlost) – příčiny, příznaky a léčba 4.67/5 (15)

Příznakem kataplexie je náhlá ztráta svalového tonu, vedoucí někdy až k pádu

Příznakem kataplexie je náhlá ztráta svalového tonu, vedoucí někdy až k pádu…

Kataplexie znamená náhlou poruchu svalového napětí s rozvojem svalové slabosti. Nejde o vážný stav, na druhé straně jsou její důsledky značně nepříjemné. Jaké jsou přesně příčiny této poruchy svalového napětí, jak ji diagnostikovat a léčit? To si povíme v tomto dnešním článku na webu Rehabilitace.info.

Kataplexie je svalová ztuhlost způsobena náhlým citovým poryvem (návalem emocí, nejčastěji smíchem) nebo překvapením (šokem). Příznakem je náhlá ztráta svalového tonu, vedoucí někdy až k pádu. Nedochází při tom ale ke ztrátě vědomí. Kataplexie je jedním z hlavních příznaků narkolepsie. S tou se velmi často spojuje.

Příčiny kataplexie

Kataplexie se může vyskytovat samostatně, ale to je spíše vzácné. Mnohem častěji doprovází narkolepsii, což je porucha bdění a spánku. Příčinou kataplexie je zjednodušeně řečeno narušení funkce některých neurotransmitérů (sloučeniny přenášející vzruchy v nervové soustavě).

Sponzorováno

Záchvat kataplexie může vzniknout bez jasné spouštěcí příčiny, nebo je vyvolán změnami emocí, smíchem, nebo strachem. Kromě narkolepsie byla kataplexie pozorována vzácně u roztroušené sklerózy, po úrazech hlavy, po zánětech mozku a mrtvici.

Projevy kataplexie

Záchvat kataplexie začíná náhle a projevuje se nekontrolovatelnou svalovou slabostí. Postiženy mohou být různé svalové skupiny. Poměrně často se jedná o svaly obličeje, krku a dolních končetin.

Slabost dolních končetin může až způsobit pád na zem. Vědomí je však plně zachovány, i když řeč může být kvůli slabosti svalstva nesrozumitelná a postižený může trpět dvojitým viděním. Záchvat trvá obvykle krátce, většinou jen sekundy nebo několik minut.

Jak probíhá diagnostika?

Diagnostika vychází z neurologického vyšetření, jeho součástí je obvykle EEG a vyšetření mozku nějakou zobrazovací metodou (CT vyšetření, magnetická rezonance). Vždy je vhodné pátrat po nějakých známkách narkolepsie.

Léčba kataplexie

Sponzorováno

Podávají se některé léky s uspokojivým efektem, účinek mají například sloučeniny ze skupiny antidepresiv.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    5 Komentářů u článku “Kataplexie (svalová ztuhlost) – příčiny, příznaky a léčba”

    1. Hana Lachmanová napsal:

      Dobrý den,
      je možné, že by tuto chorobu mohlo mít 4 leté dítě ,které neprodělalo nic z uvedených úrazů prostě nic? A jak do budoucna? Odezní? Hloupý lékaři ji označovali za hysterku což jsem je velice rychle usadila tvrzením, že rozhodně, když padala „hubou“ do šípkových keřů tak to bylo určitě schválně…instinktivně každý si brání obličej rukama tak zmlkli tento „záchvat“ vždy probíhal nečekaně .. z úleku když ze zadu dostala na prd…že neposlechla…učinila 2-3 kroky a skácela se.. ale kdybych jí řekla, budeš bita…tak byla připravená a nic…prostě z úleku. dnes má sama 2 letou holčičku tak se ptám může to být dědičné? děkuji za odpověď Hanka

      • Ano, je to možné. Vyskytuje se i u dětí.

        Kataplexie je náhlá a nekontrolovatelná svalová slabost nebo ochrnutí, která se objevuje během dne a často je vyvolává silná emoce, jako je vzrušení (dostání na zadek) nebo smích. Bez nějakého varování člověk ztrácí svalový tonus a může mít příznaky na tváři, pažích, nohách a trupu, slabá kolena nebo úplnou slabost. Člověk trpící totální kataplexií zůstává vzhůru a je si vědom toho, co se děje, ale nemůže se pohybovat. Tyto epizody trvají až minutu nebo dvě a někteří lidé pak mohou usnout. Někteří jedinci se vyhýbají emocím, které mohou vyvolat kataplexii.

        Kataplexie může být i dědičná. Pěkně o tom píše tento dokument https://jnnp.bmj.com/content/jnnp/30/5/455.full.pdf.

      • Markéta napsal:

        Dobrý den,podívejte se na stránky usínám.cz ,jsou na nich info..o narkolepsii a kataplexii a odkazy na spánkový centra.

    2. Radek Havlík napsal:

      Ahojte zdraví lidi.Mám narkolepsii s kataplexií a povím vám, že nejraději bych byl mrtvý. Moji nejbližší mě mají za lenocha a spáče. Zřejmě nechtejí pochopit moji chorobu. Mám to skoro denně na talíři. Nechápou jaké mívám krásné sny plné černých můr a halucinacích a ráno, když jdu pracovat, jsem nevyspaný, roztěkaný, slabý atd. Inv. důchod mám bídný, nestačí ani na podnájem::tak bydlím v noře v lese, protože stát na mně se.e. Krásný život… Radec

      • Ludvíková napsal:

        uplně si to dovedu představit, je to obr. zatěž, mluví se jen o viru,….ale lidi trpí jinak, s dg. Narkolepsie, nejsou vůbec léky, asi 3 měsíce už v tom lítam 43 let, žiji sama, jinak to nejde, bydlení dotují děti, Jasně že rozvedená, udržuji si svojí úroveň. Díky chorobě jsem spadla socialně a ekonomicky mezi lemply, Jinak vědomostně si držim úroveň,jediny, kdo mně drží, je Praha, Kateřinská 30, řekněte SPánek. P: as. Tolarová . Nebyt jich, už bych nežila…….Držim palce, hledam , kdo může za to, že nejsou léky asi 4 měs.. Neboť ja musim mit nejdřive léky na dg. Narkolepsie, až potom mohu řešit vše pro mně podřadné.Takže žiji v karanteně, již 43 let….. Nemam dluhy, nekouřim, jsem abstinent, zdrav. prac. v dúchodu.Chudá. Bez léků,Dosud byly léky a dalo se živořit, teď s Covidem lidi trpělivě trpí, s jinejma DG, na ktere nejsou leky….A fakt, Covid je pro mně dosud nevyznamny, neboť každou sek. řešim daleko hroznější Narkolepsii, autoimunitní. Jsem dosud negativní. V tej Vaší noře se jistě Covidem taky nenakazíte. Zdravim, Ludvikova

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva