Obsah článku
- Existuje hned několik bylinek, které jsou tradičně používány pro podporu ženského zdraví a řešení ženských obtíží.
- Levandule: Levandule má uklidňující účinky a může pomoci při hormonálních nerovnováhách a menstruačních křečích. Je také často používána pro podporu zdravého spánku.
- Drmek obecný: Tato bylina je oblíbená pro regulaci menstruačního cyklu a zmírnění příznaků před menstruací, jako jsou bolesti prsou, náladovost a změny nálady. Může také podporovat plodnost. V dnešní době je drmek obecný doporučován především ženám, které trpí premenstruačním syndromem, menstruačními bolestmi i nepravidelným krvácením
- Šalvěj: Šalvěj je známá pro své antiperspirační vlastnosti a může pomoci při nadměrném pocení, které může být způsobeno hormonálními změnami. Má také antiseptické vlastnosti a může pomoci při gynekologických infekcích.
- Maceška: Maceška je často používána pro podporu zdraví dělohy a při menstruačních bolestech. Může také pomoci při problémech s kůží, jako jsou akné a ekzémy.
- Jmelí: Jmelí je bylina, která je tradičně používána pro podporu plodnosti a zdravého těhotenství. Je také známo, že podporuje hormonální rovnováhu a může pomoci při příznacích menopauzy.
- Černý bez: Černý bez obsahuje vitamíny a antioxidanty, které mohou podporovat imunitní systém. Je také užitečný při boji s nachlazením a chřipkou.
- Přeslička: Přeslička je bohatá na minerály, jako je křemík, který je důležitý pro zdraví vlasů, nehtů a kůže. Může také pomoci při problémech s močovým traktem a posilování kostí.
- Každá žena může na byliny reagovat různě. Před použitím jakýchkoli bylinných přípravků pro řešení ženských obtíží je vždy vhodné se poradit s lékařem nebo odborníkem na bylinnou medicínu, zejména pokud máte nějaká specifická zdravotní omezení nebo užíváte jiné léky.
Všemocný kontryhel
Kontryhel má vysloveně ženské a mateřské poslání, lze ji využít v mnoha případech. Přispívá k posílení ženských pohlavních orgánů, podpoře plodnosti a udržení těhotenství. Příznivě ovlivňuje též menstruační cyklus, harmonizuje jej a tlumí bolesti. Je možné ji využít i k sedacím koupelím, kdy minimalizuje nepříjemné pocity (svědění, pálení) v oblasti genitálií a odstraňuje obtěžující výtoky.
Během těhotenství podporuje jeho dobré prospívání a zvládání, připravuje tělo k porodu, po něm pak pozitivně ovlivňuje stahování dělohy a sekreci mateřského mléka. Zmírňuje obtíže při menopauze.
Jakou bylinku pro jaký ženský problém?
Při kterých ženských problémech pomohou bylinky?
Menstruační cyklus
Pokud žena trpí premenstruačními obtížemi, je možné vyzkoušet pravidelné popíjení čaje připraveného z meduňky nebo dobromyslu. Stačí dvě čajové lžičky bylinky zalít 200 ml vroucí vody, nechat přiklopené pár minut louhovat, přecedit a pít teplé. Můžete čaj připravit z jednotlivých bylinek nebo z jejich směsi.
Při bolestivé menstruaci nebo jejím úplném vynechání můžete ocenit účinek maliníku nebo třezalky tečkované. Mimomenstruační krvácení pomůže řešit kokoška pastuší tobolka. Menstruační křečím pomáhá předcházet kalina.
Sponzorováno
Početí a těhotenství
Ideální přípravu těla k početí potomka může pomoci zajistit šalvěj, heřmánek, sporýš lékařský nebo pelyněk pravý. Pozitivně ovlivňují činnost dělohy a vaječníků, pomáhají též s harmonizací menstruačního cyklu a připravují tělo celkově na dobu, kdy bude schopné starat se o zajištění vývoje děťátka.
Na počátku těhotenství prožívá většina žen sice radost z brzkého příchodu potomka, avšak zároveň ji provází některé nepříjemné pocity – nevolnost, nechutenství, zvracení, únava. K jejich zvládnutí může pomoci máta, heřmánek, kopřiva a meduňka. Někdo nedá dopustit na účinky zázvoru. Jeho užívání v těhotenství je však diskutabilní, užívejte jej tedy raději jen krátkodobě.
Porod
Jako vhodná příprava k porodu bývá uváděn maliníkový čaj. Lze jej doporučit k pravidelné konzumaci zhruba od 36. týdne těhotenství. Pomáhá připravit dělohu na porod, měl by podpořit její stahy a celý průběh porodu urychlit. K jeho přípravě stačí jednu čajovou lžičku maliníkových listů přelít horkou vodou, nechat chvíli louhovat a po přecezení teplý popíjet. S vyvoláním porodu může pomoci též heřmánek nebo fenykl.
Kojení
Pro podporu laktace je možné využít fenykl, anýz, jestřabinu lékařskou, mateřídoušku, kopřivu nebo heřmánek. Je samozřejmě možné zakoupit již hotové namíchané směsi. Obsahují bylinky, které podpoří tvorbu mateřského mléka, jeho vylučování z prsou, ale také pomohou děťátku s trávením, které mu jinak zejména v prvních měsících života může připravit mnoho nepříjemností (a samozřejmě též jeho rodičům).
Pokud ženu trápí napětí v prsou, nahmatá si zde zatvrdlá místa a obává se počínajícího zánětu, je možné k léčbě opět využít kokošku pastuší tobolku. Bylinku nahřejeme v sítku nad vroucí vodou, rozložíme na látku a z té si následně vytvoříme obklad na bolavá prsa. Těm může ulevit též zábal z odvaru proskurníku. Při popraskaných bradavkách pomáhá zábal z květového odvaru fialky.
Klimakterium
Pro toto období je charakteristické, že se v těle odehrává mnoho změn. Žena může pociťovat výkyvy nálady, návaly horka, pocení, nevolnost, potíže se spánkem nebo bolesti hlavy. Ideální bylinkou je pro tyto účely již dříve popsaný kontryhel. Stačí čajovou lžičku zalít 250 ml vroucí vody a nechat pár minut louhovat. Po přecezení můžete pít čaj teplý v množství maximálně tří šálků denně.
Obdobně lze užívat též řebříček obecný. Z něho si můžete připravit i léčivou koupel. Doporučováno bývá i pravidelné popíjení odvaru z kokošky pastuší tobolky. Při pocitech napětí, úzkosti nebo nespavosti pomůže vrbka úzkolistá.
Onemocnění pohlavních orgánů
Využít lze opět čaj připravený z kontryhelu, pomáhá též pravidelné pití heřmánkového nebo mateřídouškového čaje. V případě, že vás postihne kvasinková infekce, můžete si připravit tinkturu z penízovky. Protizánětlivě působí olše nebo třezalka, pro likvidaci bakterií se využívá lichořeřišnice nebo brusinka.
Pro udržení optimálního stavu ženských orgánů lze doporučit ptačí jeřáb. Při zánětech pochvy jsou vhodné sedací koupele z řebříčku, kontryhelu, dubové kůry, jitrocele nebo jejich směsi. Vnitřně lze užívat heřmánek a šalvěj, které mají protizánětlivé účinky.
A co vy holky? Které bylinky používáte na ženské obtíže vy? Napište mi do komentářů.
VIDEO: Bylinkářka Jarmila Podhorná radí – bylinky pro ženy
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Herbs commonly used by women: an evidence-based review Autoři: Bonnie J Tesch 1
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Intimní problémy, Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články