Sponzorováno

Fimóza – příčiny, příznaky a léčba – jak na to? 4.62/5 (13)

  • Fimóza je stav, který se vyskytuje u mužů a je charakterizován zúžením nebo nedostatečným uvolněním předkožky, což je kůže, která pokrývá žalud penisu. To může způsobovat obtíže při odkrývání žaludu a způsobovat nepohodlí při sexuálních aktivitách, hygieně a močení.
  • Existují dva hlavní typy fimózy: Fyziologická fimóza: Toto je běžný stav u novorozenců a batolat, kdy je předkožka přirozeně přirostlá k žaludu. Postupně by se měla uvolnit až do dětství nebo adolescencí. Patologická fimóza: Tento typ fimózy je způsoben různými faktory, jako jsou opakované infekce, záněty, jizvy nebo jiná kožní onemocnění. Může se vyvinout v jakémkoli věku a může vyžadovat lékařskou intervenci.
  • Řešení fimózy závisí na její závažnosti a příčinách.
  • Konzervativní metody léčby: U fyziologické fimózy u dětí se často doporučuje pravidelné otírání a postupné uvolňování předkožky za účelem dosažení normálního rozsahu pohybu. U patologické fimózy se může použít lokální aplikace kortikosteroidů, aby se snížil zánět a pomohl uvolnit předkožku.
  • Cirkuze: V případech, kdy konzervativní metody selhávají nebo fimóza způsobuje významné obtíže, může být indikována cirkuze, což je chirurgický zákrok, při kterém se odstraní část nebo celá předkožka. Toto je často prováděno u dospělých mužů nebo starších dětí.
  • Je důležité konzultovat s lékařem, pokud máte podezření na fimózu, aby vám mohl poskytnout správnou diagnózu a doporučení pro léčbu.

Fimóza - příčiny, příznaky a léčbaOdborně se zúžená předkožka nazývá fimóza. U dětí je většinou vrozená, u dospělých může vzniknout po opakovaných zánětech předkožky, typické je to u cukrovkářů, kteří mají k zánětům sklon. Fimóza se projevuje zúžením předkožky, která pak brání vysunutí žaludu.

Formy fimózy

Existují dvě typické formy fimózy: dětská fimóza a fimotický prstenec.

  • Dětská fimóza je snadno rozpoznatelná forma, která se u dítěte vyskytne a následně sama zmizí. Jen zřídkakdy přetrvává do dospělosti. Fimóza se tedy u dětí může objevit a spontánně odeznít. No může vést i k potížím.
  • Fimóza se u dospělých jedinců projevuje zúžením předkožky což znemožňuje její stažení.
  • Fimotický prstenec může způsobovat bolestivé stahování předkožky, nebo úplnou nemožnost tohoto úkonu.
  • Častokrát je jediným způsobem odstranění problému obřízka, avšak existují i ​​šetrnější metody, což však závisí na závažnosti a průběhu onemocnění.

Fimóza u dětí

U dítěte je prodloužena předkožka normálním jevem. V normálním stavu však je tuto předkožku lze celkem snadno shrnout tak, že se zcela obnaží žalud. V takovém případě se nejedná o fimózu. Fimóza se projevuje tak úzkou a často i dlouhou předkožkou, kterou není možné přesunout přes žalud.

Taková předkožka již v dětském věku může být příčinou nepříjemných problémů – svědění až zánětů. Mezi žaludem a předkožkou se tvoří usazeniny, které mohou způsobit i zánět. Tyto usazeniny mají často bílou barvu, proto se jim někdy lidově říká „tvaroh“.

Při fimóze může vzniknout zánět. Právě tyto problémy pravděpodobně vedly k tomu, že některá náboženství dělají obřízku už u malých dětí.

Fimóza někdy zmizí cvikem

V případě, že vaše dítě nebo vy máte s prodlouženou předkožkou potíže, jedním z řešení může být cvičení. Pokud se předkožka dá přesunout za žalud poměrně bezbolestně, dělejte to co nejčastěji. Časem se přizpůsobí. Pokud můžete, snažte se co nejčastěji shrnout kůži za žalud, případně jej tak nosit i stále. Kůže se časem roztáhne a problém zanikne.

Sponzorováno

Ale pokud je předkožka příliš zúžená, může se stát, že po jejím stažení za žalud bude příliš škrtit přívod krve do žaludu. V takovém případě je namístě chirurgický zákrok zvaný obřízka. Předem prozradíme, že navzdory mnoha fámám je to v podstatě bezbolestná a bezproblémová záležitost.

Rodiče mohou mít obavu upozorňovat děti na svůj penis v případě, že je třeba pravidelně stahovat předkožku, aby se mírně roztáhla.

Bolest žaludu

V případě, že stažení předkožky za žalud je sice namáhavé, ale nezpůsobuje škrcení žaludu: pravděpodobně budete jakýkoliv dotyk žaludu pociťovat jako značně bolestivý. Po letech, kdy byl trvale překryt předkožkou je zvlášť citlivý. Vydržte to. Žalud se po čase (několik dní) na novou intenzitu vjemů adaptuje a přestanou být bolestivé. Po pár týdnech už nebudete vědět, že vás doteky někdy bolely.

Fimóza v dospělosti

Fimóza se v dospělosti projevuje tak, že při erekci penisu se předkožka nestáhne za žalud. To při souloži nemusí být problém, pokud se semeno dostane ven. Ale v některých případech je i předkožka tak velká, že může přímo bránit oplodnění.

Infekce v dospělosti

Mnohem častěji však fimóza dělá pouze obtíže spojené s intimní hygienou. Pokud fimóza brání možnosti udržovat hygienu mezi žaludem a předkožkou, penis se stává zdrojem značného zápachu a častých infekcí. Obzvláště pokud v tomto prostoru zůstane ejakulát, brzy se začne rozkládat. Zápach je v takovém případě doslova příšerný.

V takovém případě je chirurgický zákrok rychlým a bezbolestným řešením.

Možná stojí za zmínku fakt, že fimóza může způsobit rakovinu penisu (dokonce i děložního čípku). To vzniká tak, že v předkožkovém vaku se hromadí výměšky mazových žlázek předkožky, které nazýváme smegma. Je to světla, mazovitá látka. Pokud se žalud dá snadno odkrýt, tyto látky se zde nehromadí. Smegma totiž obsahuje karcinogenní látky. Pokud se v penisu hromadí, při souloži se její část může dostat i do ženy.

Fimóza je ideální prostředí pro vznik různých zánětů. To jsou nejednou nevděčné stavy, které se léčí v lehkých případech heřmánkem a v těžších případech protizánětlivou mastí.

Fimóza – mýty a fámy

Na upřesnění ještě pár info. Mnoho lidí si fimóza plete s jinými obtížemi.

Někdy úplnénu stažení předkožky brání uzdička (frenulum). To není fimóza. Tento stav nemusí překážet, ale pokud je uzdička krátká, může se natrhnout. Při krátké uzdičce (frenulum breve) je indikována frenulotomie, což je drobný chirurgický zákrok. V některých případech může tento zákrok stačit na řešení fimózy – pokud to byla uzdička, která stažení předkožky bránila.

Pár slov na závěr

Málo kdo je zastáncem invazivních zákroků, pokud k tomu není důvod, není třeba jít „pod kudlu“. Ale pokud je fimóza přítomna a nelze udržovat hygienu, je moudré zkusit něco s tím udělat.

Pokud se daří předkožku často přetahovat přes žalud, cvičte. Zkoušejte ji (po konzultaci s lékařem!) na nějaký čas nechat přetáhlou (pokud příliš neškrtí). Dělejte cvičení na její roztažení. Pokud to pomůže, netřeba jít na operaci. Ale riskovat, že vás strach ze zákroku má přivést do mnohem vážnějších problémů (nebo vaši partnerku) … zvažte, jestli to za to riziko stojí.

TIP: Pozor i na parafimózu, může být nebezpečná

Sponzorováno

Máte s fimózou nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Fimóza – příčiny, příznaky a léčba – jak na to?”

  1. Josef Kázmer napsal:

    Takže když předkožku mohu přetáhnout přes žalud v „normálním stavu“, ale ne při erekci nejde o fimózu? Jestli je to nějáký jiný problém řekněte jaký…děkuji.

    • Jan napsal:

      Masturboval jsem a dnes na večer mi celí otek u curaci dírky mám nekax červený flek a i když sem se mil začíná mě to pálit bojím se že se to zhorší a když stáhnu kuzicku mám jakoby takové dirky pod špičkou děkuji nikdy jsem to neměl pomoc //

Zanechat komentář ke článku

Zpráva