Sponzorováno

Pátá nemoc – virové onemocnění způsobené parvovirem B19 – příčiny, příznaky a léčba 4.61/5 (23)

  • Pátá nemoc, známá také jako erythema infectiosum, je virové onemocnění způsobené parvovirem B19. Toto onemocnění nejčastěji postihuje děti ve věku od 5 do 15 let, ale může se vyskytnout i u dospělých.
  • Nejznámějším příznakem je jasně červená vyrážka na tvářích, která často vypadá jako "otisk ruky" nebo "spálenina".
  • Po několika dnech se vyrážka může rozšířit na trup, paže a nohy. Má obvykle krajkovitý nebo síťovitý vzhled.
  • Zaměřuje se na zmírnění příznaků, jako je horečka, bolest hlavy a bolesti kloubů. Obvykle zahrnuje podávání paracetamolu nebo ibuprofenu. Doporučuje se dostatečný odpočinek a pitný režim.

Změny na kůži jsou při prvotní fázi páté nemoci jako po spálení sluncem, výrazně červené...

Změny na kůži jsou při prvotní fázi páté nemoci jako po spálení sluncem, výrazně červené…

Pátá nemoc je dětské virové infekční onemocnění, které se označuje jako erythema infectiosum. V tomto článku si něco řekneme o příčinách, projevech, diagnostice a léčbě této nemoci.

Mezi virová onemocnění, která kromě klasických příznaků mají i kožní změny, patří pátá nemoc, odborně – erythema infectiosum. Probíhá jako běžné virové onemocnění, avšak u malých dětí může být doprovázeno kožními vyrážkami, které často rodiče vyděsí. Je nebezpečná hlavně pro oslabené jedince, těhotné ženy a děti s poruchou imunity.

Pátá nemoc a její příčiny

Příčinou je virová nákaza, přesněji řečeno jde o tzv. Parvovirus B19. Typickým způsobem přenosu je kapénková infekce, která napadá dýchací cesty a dobře se šíří v dětských kolektivech. Také je možná kontaktní cesta, tzn. např. používání společné sklenice, ručníku a podobně.

Nákaza je možná i transfuzí krve. Inkubační doba je 10 až 21 dní.

Pátá nemoc - ilustrace

Pátá nemoc – ilustrace

 

Projevy páté nemoci

Pátá nemoc se projevuje jako klasická infekce s horečkou, slabostí, únavou a s bolestmi svalů a kloubů. Po několika dnech od začátku příznaků se objeví i charakteristická červená vyrážka kolem úst a na tvářích, postupně se šíří na trup a na končetiny nakaženého. Vyrážka bývá svědivá a dítě si může ložiska vyrážky rozškrábat.

Infekce postihuje především děti od 3 do 15 let. U dospělých nebo starších dětí může onemocnění probíhat bez kožních změn, jen jako běžné virové onemocnění, charakterizované bolestmi kloubů, únavou. Většinou infekce probíhá bez příznaků jen u 20% infikovaných osob.

Počáteční příznaky

Na začátku je únava, bolest hlavy, zvýšená teplota, škrábání v krku, výtok z nosu, občas bolesti kloubů, u menších dětí i bolest břicha, průjem, nechutenství. Onemocnění se však může projevit pouze kožním nálezem. Ve 25% případů probíhá onemocnění jako lehké, virové onemocnění.

Sponzorováno

Kožní nález u páté nemoci

  • Kožní nález se vyskytuje častěji u dětí do 10 let a začíná jako zarudnutí v obličeji, ve tvaru zámotku. Nepostihuje okolí úst. Změny na kůži jsou jako po spálení sluncem, výrazně červené. Nález na obličeji ustoupí po 2-4 dnech.
  • Vyrážka se obvykle šíří na tělo, na končetiny. Na zadečku, v oblasti hýždí je plošné zarudnutí, červenofialové barvy. Vyrážky jsou méně na hrudníku a trupu. Začínají mizet po 5-10 dnech, ústup začíná blednutím centrální části.
  • Pátá nemoc nebývá spojena s teplotou, nejvýše u velmi citlivých jedinců je teplota jen zvýšená.

Bolesti kloubů

Kloubní příznaky postihují hlavně dospělé pacienty s touto chorobou. U 80% nemocných dospělých a asi u 10% dětí jsou přítomny bolesti kloubů. Bolest postihuje nejčastěji klouby rukou, zápěstí, kolen a loktů.

Pátá nemoc a dospělých a v těhotenství?

Přestože většinu nemocných tvoří děti, může se infekce objevit i u dospělých, kteří nejsou nijak chráněni před touto nemocí. Velmi závažná je nákaza těhotných žen v prvním trimestru, která často vede k potracených plodu.

Diagnostika páté nemoci

Diagnózu obvykle stanoví pediatr na základě projevů onemocnění, další diagnostika není ve většině případů nutná.

Léčba páté nemoci

Pátá nemoc není léčitelná, přece jen jde o virózu. Naštěstí nebývá průběh závažný a postačuje klid na lůžku s podáváním léků proti horečce a případně léků proti bolesti.

Léčba je jako při běžném virovém onemocnění.

  • Léky proti horečce,
  • Klidový režim, tekutiny
  • V případě svědění vyrážky antihistaminika (léky proti alergii, které mají i proti svědivý účinek)
  • Po prodělaném onemocnění je vhodná kontrola krevního obrazu, virus napadá nezralé červené krvinky ještě v kostní dřeni. Chudokrevnost, kterou tím vyvolá obvykle dozní bez léčby.
  • Léky proti bolesti kloubů a klidový režim při postižení kloubů

Příznaky u většiny nemocných vymizí do několika týdnů. Nemocný člověk by rozhodně neměl přijít do blízkého kontaktu s těhotnou ženou.

Pravděpodobnost nákazy a imunita

Pravděpodobnost nákazy při setkání s nemocným člověkem nebo nosičem je 50-60%. Nemocný člověk může přenést nákazu ještě před objevením se příznaků, i během inkubační doby. Jakmile se objeví vyrážka, dítě přestává být infekční.

Následky onemocnění

Onemocnění obvykle dozní bez následků. U těhotných žen může způsobit poškození plodu, tzv. hydrops plodu. Těhotná žena, která byla v kontaktu s tímto onemocněním by měla kontaktovat svého gynekologa.

Pátá nemoc je tedy běžné dětské onemocnění, které se obvykle projevuje mírnými příznaky, ale může mít závažné důsledky pro některé rizikové skupiny.

TIP: Zde najdete další informace o páté nemoci

VIDEO: Reportáž o páté nemoci

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

  • Erythema Infectiosum Autoři: Sean Kostolansky; James R. Waymack.
  • Zdroj obrázku: edesignua / depositphotos.com

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva