Obsah článku
Forestierova nemoc patří mezi vzácnější nemoci, přesto se s ní sem tam setkáváme. Odborný termín pro toto ortopedické onemocnění zní dost složitě – difuzní idiopatická hyperostóza skeletu. To můžeme do češtiny přeložit jako „celkové nadměrné zmnožení kostní hmoty nejasné příčiny“.
Jak se tato choroba projevuje a jaké jsou její příčiny? Jak ji léčit a diagnostikovat? Více se dozvíte v našem článku na webu Rehabilitace.info.
Forestierova nemoc označována rovněž pojmem difúzní idiopatická skeletální hyperostóza (DISH) je typ artritidy, která postihuje šlachy a vazy, zejména kolem páteře. Tyto tkáně mohou ztvrdnout a vytvářet výrůstky zvané kostní ostruhy v místě spoje s vašimi kostmi. Onemocnění často nezpůsobuje žádné příznaky, nicméně někteří lidé pociťují bolesti a ztuhlost v zádech, zejména po ránu, které se mohou časem zhoršovat a vést k omezené hybnosti. V čem spočívá terapie nemoci?
Tato nemoc mnohdy nemusí způsobovat žádné projevy ani vyžadovat léčbu. Pokud se příznaky objeví, nejčastěji se dostavuje mírná až střední bolest a ztuhlost horní části zad. DISH může také ovlivnit oblast krku, dolní části zad a někteří lidé se mohou potýkat i s obtížemi v jiných oblastech, jako jsou ramena, lokty, kolena a paty. Forestierova nemoc však může být progresivní, čímž se zvyšuje riziko vážných komplikací.
Příčiny Forestierovy nemoci
Příčina vzniku poruchy není zcela jasná, častěji postihuje muže, předpokládá se určitý genetický předpoklad pro její vznik a zjistilo se, že Forestierova nemoc souvisí s metabolismem organismu – častěji postihuje pacienty s cukrovkou 2. typu. Vyskytuje se spíše u pacientů nad 50 let věku, u mladších se považuje za výrazně vzácnější.
DISH je způsoben hromaděním vápenatých solí ve vazech a šlachách, tvrdnutím a nadměrným růstem kostí. Co však způsobuje jejich výskyt, není známo. Přestože etiologie onemocnění není zcela objasněna, studie již ukázaly, že klinické příznaky souvisejí s tvorbou nové kosti.
Předpokládá se, že na nástup onemocnění má vliv několik metabolických faktorů. Forestierova choroba se nejčastěji vyskytuje u starší populace, přibližně od 50 let a více, přičemž prevalence se zvyšuje s věkem. Podle průzkumů jsou ve věku 50 let a starších častěji postiženi muži než ženy přibližně o 10 procent. Mezi rizikové metabolické faktory, jež mohou být původcem obtíží, patří především:
- Obezita
- Hyperinzulinémie (zvýšená koncentrace inzulinu v krvi)
- Diabetes (cukrovka 1. a 2. typu)
- Hyperurikémie (zvýšená hladina kyseliny močové v krvi)
- Zvýšený cholesterol v krvi
- Hypertenze (zvýšený tlak)
- Ischemická choroba srdeční
- DNA
Příznaky – forestierova choroba a její projevy
U postiženého začne docházet k nadměrnému ukládání vápníku a kostní hmoty do měkkých tkání při páteři (tj. do šlachových úponů, vazů a pod), postižené mohou však být i jiné lokality než ramena, žebra, kolena, apod. Nejprve se nemoc nemusí projevovat, pak jsou nejtypičtějšími stížnostmi bolesti hrudníku.
Dalšími problémy může být celková ztuhlost, dále poruchy hybnosti kloubů, někdy i poruchy polykání (jícen je utlačován narůstající kostní hmoty v oblasti krční páteře). U těžkých forem nemoci může být pacient imobilní, což vede k vyššímu riziku vzniku zánětů plic.
Projevy tedy mohou být:
Sponzorováno
- ztuhlost páteře – Tuhost může být nejvíce patrná ráno.
- omezení pohybu páteře
- bolest zad – Můžete pociťovat bolest v zádech nebo v jiných postižených oblastech, jako je rameno, loket, koleno nebo pata.
- Ztráta rozsahu pohybu páteře. To si můžete všimnout nejvíce při protahování ze strany na stranu.
- Obtížné polykání nebo chraplavý hlas. Mohli byste je mít, pokud máte postiženou oblast krku.
Jak už bylo zmíněno výše, je zcela běžné, že nebudete pociťovat žádné příznaky.
Potíže bývají obvykle horší ráno. Postižena jsou pouze obratlová těla a výběžky, ploténky zůstávají nedotčeny.
Jak se tato nemoc diagnostikuje?
Forestierova nemoc je většinou diagnostikována ortopedem nebo radiologem. Nutný je rentgen páteře a dalších postižených míst, kde je nadměrné ukládání kostní hmoty dobře viditelné.
Jaké hrozí komplikace u Forestierovy choroby?
Lidé s tímto onemocněním jsou vystaveni riziku určitých komplikací, mezi které patří například ztráta rozsahu pohybu v postiženém kloubu, jež může ztěžovat použití tohoto kloubu. Nemoc v rameni potom může výrazně ztěžovat používání paže.
Další potenciální komplikací je obtížné polykání. Kostní ostrohy na krku mohou vyvíjet tlak na jícen postiženého. Tlak z kostních ostruh může také způsobit chraplavý hlas nebo spánkovou apnoe, poruchu spánku, při které opakovaně přestanete dýchat. Tento stav může zřídka vyžadovat i chirurgický zákrok k odstranění kostních ostruh.
Forestierova choroba a léčba
Vzhledem k neznalosti vyvolávající příčiny nemoci ji nelze ani moc dobře vyléčit – doporučují se rehabilitační cvičení na uchování maximální možné pohyblivosti, z léků se používají zejména léky proti bolesti. U pacienta s diabetem 2. typu je současně nutná co nejlepší kompenzace a prevence vysoké koncentrace cukru v krvi.
DISH nelze tedy zcela vyléčit, ale určitý typ terapie může zmírnit příznaky a také zabránit zhoršování nemoci. Důležitou součástí terapie by měla být především fyzická aktivita, která vám umožní dostat bolesti zad pod kontrolu, zmírnit ztuhlost a zvýšit rozsah pohybu. Doporučuje se zejména plavání, protože poskytuje zapojení celého těla bez rizika poranění. Mezi další způsoby terapie patří:
- Teplo. Ranní ztuhlost a bolest také pomůže často zmírnit právě teplo.
- Udržení zdravé hladiny cukru. Protože Forestierova nemoc je často spojována s obezitou a cukrovkou, je důležité udržovat si zdravou váhu a hladinu cukru v krvi.
- Protetika. Pokud máte na patách kostní ostruhy, chůzi vám mohou usnadnit protetika, neboli speciální vložky do bot.
- Léky proti bolesti. V případě potřeby lze použít nesteroidní protizánětlivé léky, jako je například ibuprofen. Pokud cvičení a fyzioterapie nezmiňují silnou bolest, může být po konzultaci s lékařem řešením i injekce kortikosteroidů. Cílem injekcí je pomoci vám vrátit se k cvičení.
- Chirurgická operace. Operace se zvažuje pouze v ojedinělých případech, kdy kostní ostruhy stlačují míchu nebo ovlivňují schopnost polykat.
Jak dále pečovat o své zdraví?
Spolu s dodržováním pokynů lékaře, správným množstvím fyzické aktivity a posilováním svalů, které podporují páteř v rámci vašich možností, můžete svůj stav zvládnout dalšími způsoby. Procvičování návyků zdravého životního stylu také pomůže zlepšit vaše celkové zdraví a pomůže vám zvládat bolesti.
Sponzorováno
Jezte výživnou a vyváženou stravu, která není bohatá na cukry a tuky a vyhýbejte se průmyslově zpracovaným potravinám. Pokud v současné době kouříte, požádejte svého lékaře, aby vám pomohl přestat kouřit. Starejte se i o své emocionální a duševní zdraví, abyste se dokázali vyrovnat se zvládáním nemoci.
Zdroje informací a studie o této nemoci
- Studie: Výsledky překladu Forestierova choroba a poruchy metabolismu. Autor: N Troillet
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Genetická onemocnění, Zdravé kosti a jejich problémy
Přečtěte si také naše další články
Dobrý den, celkem mi vše sedí, mám diagnostikovánu Forestierovu chorobu. Pravidelně cvičím dle fyzioterapeuta, záda mě bolí stále, ale ne ráno jak píšete, ale až po obědě až do večera. Myslíte, že cvičení 3x denně ( i přes bolest ) je správné? Děkuji.
Pokud cvičíte 3x denně navzdory bolesti, je důležité zvážit několik faktorů:
a) Typ cvičení: Jemná a vhodná cvičení, jako je strečink, plavání nebo jóga, mohou pomoci zlepšit flexibilitu a zmírnit ztuhlost bez nadměrného zatěžování kostí a vazů. Náročná cvičení nebo cviky, které příliš zatěžují páteř, mohou bolest zhoršit.
b) Bolest jako indikátor: Bolest během cvičení může být známkou přetěžování postižených oblastí. Je důležité naslouchat svému tělu a vyhnout se cvikům, které zhoršují bolest. Cvičení by mělo pomáhat, ne způsobovat další problémy.
c) Konzultace s odborníkem: Je vhodné poradit se s fyzioterapeutem nebo lékařem, který zná váš zdravotní stav a může vám doporučit konkrétní cvičení, jež jsou bezpečná a účinná při léčbě Forestierovy choroby.
Obecně platí, že pravidelné a přiměřené cvičení je pro pacienty s Forestierovou chorobou prospěšné, ale bolest během cvičení by neměla být ignorována. Dávkování a intenzitu by měl určit specialista.