Sponzorováno

Cigarety a rakovina – proč je kouření nebezpečné? 4.86/5 (14)

Cigarety a rakovina - proč je kouření nebezpečné?Cigaretový kouř stejně jako kouř z doutníků obsahuje toxické a rakovinotvorné chemikálie, které jsou škodlivé pro kuřáky i nekuřáky. Neexistuje bezpečný tabákový výrobek a také neexistuje bezpečná úroveň vystavení lidského organismu tabákovému kouři. Čím více kouříte, tím se u vás zvyšuje riziko onemocnění.

Kouření cigaret a doutníků způsobuje rakovinu ústní dutiny (například rakovina rtu, jazyka, úst a hrdla), rakovinu hrtanu (hlasivek), jícnu a plic. Všichni kuřáci cigaret a doutníků, ať už vdechují nebo nevdechují kouř, přímo vystavují své rty, ústa, jazyk, krk a hrtan tabákovému kouři a jeho toxickými a rakovinotvorných chemikáliím. To si pamatujte, jinak to opravdu není.

Rozdíl mezi doutníky a cigaretami

Cigarety se obvykle liší od doutníků ve velikosti a také v použití druhu tabáku. Cigarety jsou jednotné velikosti a každá obsahují méně než 1 g tabáku, jsou vyrobeny z různých směsí tabáku, a jsou baleny v papíru. Na rozdíl od cigaretového kouře se kouř z doutníku obvykle nevdechuje. Doutníky by měly být zakroucené do tabákového listu.
Doutníkový kouř, stejně jako cigaretový kouř, obsahuje toxické a rakovinotvorné chemikálie, které jsou škodlivé pro kuřáky i nekuřáky. Kouř z doutníku je možná ještě více toxičtější než cigaretový kouř. Kouř z doutníku má na rozdíl od cigaretového kouře:

Vyšší úroveň rakovinotvorných látek

Během procesu fermentace tabáku pro doutníky vzniká vysoká koncentrace rakovinotvorných nitrosaminů (skládají se z nitridu a aminů). Tyto sloučeniny se uvolňují při kouření doutníku. V kouři z doutníků se nachází více nitrosaminů jak v kouři z cigaret.

Více dehtu

Více gramů tabáku v doutnících jak v cigaretách rovná se i více rakovinotvorného dehtu v doutnících jak v cigaretách. Dehet prokazatelně způsobuje rakovinu.

Vyšší úroveň toxinů

Obaly doutníků jsou méně porézní (poréznost – propustnost látek pro kapaliny nebo plyny) jak obaly cigaret. Neporézní obal doutníků dělá pálení tabáku méně úplné než pálení cigaretového tabáku. V důsledku toho má kouř z doutníků vyšší koncentraci toxinů jak kouř z cigaret.

Velikost

Navíc větší velikost většiny doutníků (více tabáku než v cigaretách) a delší dobu kouření vede k větší expozici lidského organismu mnohým toxickým látkám (včetně oxidu uhelnatého, uhlovodíků, amoniaku, kadmia a dalších látek).

Sponzorováno

Kouř z doutníků může být významným zdrojem znečištění ovzduší i ve vnitřních prostorách. Neexistuje bezpečná úroveň vystavení lidského organismu tabákovému kouři. Chcete-li snížit zdravotní riziko pro sebe i ostatní, přestaňte kouřit.

Druhy rakoviny způsobující kouření doutníků

Kouření doutníků způsobuje rakovinu ústní dutiny, hrtanu, jícnu a plic. Také může vyvolat rakovinu slinivky. Navíc každodenní kuřáci doutníků, zejména ti, kteří vdechují kouř, jsou vystaveni zvýšenému riziku pro rozvoj srdečních onemocnění a dalších typů onemocnění plic. Pravidelní kuřáci doutníků a cigaret mají podobnou úroveň rizika rakoviny ústní dutiny a rakoviny jícnu. Čím více doutníků a cigaret kouří, tím se zvyšuje riziko onemocnění.

Co když se kouř z doutníku nevdechuje?

Na rozdíl od téměř všech kuřáků cigaret, většina kuřáků doutníků kouř nevdechujte. Přestože kuřáci doutníků mají nižší výskyt rakoviny plic, ischemickou chorobu srdeční a plicní onemocnění jako kuřáci cigaret, mají vyšší míru těchto onemocnění než ti, kteří nekouří doutníky vůbec.

Všichni kuřáci doutníků a cigaret, ať už vdechují kouř nebo nevdechují, vystavují přímo své rty, ústa, jazyk, hrdlo a hrtan kouře a jeho toxickým a rakovinotvorným chemikáliím. Kromě toho, když se sliny obsahující chemické látky v tabákovém kouři spolknou, je i jícen vystaven karcinogenů. Tyto expozice pravděpodobně odpovídají za podobnou míru rizika rakoviny úst a jícnu mezi kuřáky doutníků a cigaret.

Jsou doutníky návykové?

Ano. I když se kouř nevdechuje, může být vysoká hladina nikotinu (chemická látka, která způsobuje závislost), stále vstřebávána do těla. Kouř z doutníků obsahující nikotin se může dostat do tele dvěma způsoby: při vdechnutí do plic a absorpcí přes sliznici úst. Takovým způsobem se kuřák stává závislým na nikotinu, který se dostane do těla.

Jeden doutník může mít v sobě stejné množství nikotinu jako jedna krabička cigaret.

Co si ještě přečíst na toto téma?

VIDEO: Jak se odnaučit kouřit?

Sponzorováno

Zdroje článku a studie na toto téma

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva