Sponzorováno

Nebojte se zubního laseru – je moderní, přesný a v řadě případů zcela bezbolestný 4.85/5 (13)

Nebojte se zubního laseruZubní neboli dentální laser se začíná stále více používat pro jeho všestrannost, efektivitu a přesnost. Je pomocníkem pro širokou škálu ošetření a také pro profesionální ústní hygienu, neboť spolehlivě ničí bakterie a jiné škodlivé mikroorganismy v tkáních okolo zubů. Není náhradou, ale šikovným doplňkem ke klasické zubní vrtačce a konvenčním metodám. Dnes se zubní laser používá pro širokou škálu ošetření na měkkých i tvrdých tkáních.

 

 

Zubní laser bývá nesprávně označován jako laserová vrtačka

Zubní laser bývá nesprávně označován jako laserová vrtačka – ke kontaktu se zubem však vůbec nedochází. Přestože bývá zubní laser nazýván „laserová vrtačka“, nejen se vlastně o žádnou vrtačku, neboť nedochází k fyzickému kontaktu se zubem. A v tom je jedna z předností laseru oprotiběžnému ošetření. Působení vibrací na zub může způsobit mikrotrhliny, které mohou mít fatální následky. Zajímavostí také je, že princip zubního laseru je vlastně československým vynálezem. V Turnově byl zkonstruován zubní laser mnohem dříve, než jej média zpopularizovala jako americký vynález v polovině 90.-tých let, kdy se zubní laser dostal do širšího povědomí na celém světě. Tehdy se v Českoslovenku vyrobilo 20 prototypů, američtí zubní experti poté se postarali o významnější rozvoj technologie.

Má široké použití v nejrůznějších odvětvích stomatologie, praktický také pro prevenci ničením mikroorganismů

Principem je působení laseru na danou tkáň. V praxi se používají různé lasery s odlišnou vlnovou délkou, nejčastěji jsou to diodové lasery pro měkké tkáně a laseru na bázi erbia pro ošetření tvrdých tkání. Pacienty zejména potěší, že mnohé zákroky lze pomocí laseru vykonat zcela bezbolestně, například menší kazy či odstranění zubního kamene. Používá se také při řadě chirurgických stomatologických výkonů, které se tak obejdou bez krvácení a hojení rány. Zubní laser má široké využití:

Sponzorováno

  • ošetření kazů, odstranění zubního kamene, pečetění citlivých míst;
  • zubu proti vzniku kazu
  • upravování skloviny
  • využití při mnoha chirurgických zákrocích, včetně odstranění
  • retní uzdičky, resekce kořenového hrotu
  • ošetření kořenových kanálků (tzv. endodoncie)
  • působí preventivně pro parodontóze čištěním a ničením nežádoucích
  • pomáhá pro udržení celkové čistoty, zbavuje plaku a působí
  • ošetření dásní, herpesu a bolestivých aft
  • využití v implantologii nejen při léčbě zánětů u zavedených
  • a mnohé další stomatologické aplikace

Zubní laser je tak nejen pomocníkem pro samotné výkony, ale také jako prevence proti vzniku kazu, parodontózy a jiných problémů. Díky možnostem současných zubních laserů je možno využívat různé vyměnitelné hroty, které lékař vymění okamžitě. Některé zubní lasery kombinují laser s použitím vody, tzv. Waterlase. Největším výrobcem profesionálních zubních laserů je společnost Biolase.

Zubní laser je vybaven také inteligentní detekcí tkáně a na trhu jsou i miniaturní modely

Na trhu je mnoho dentálních laserů. Od miniaturních přenosných, které obvykle nabízejí ošetření pouze měkkých tkání až po propracované přístroje, které nabízí barevný displej ukazující polohu laseru a v reálném čase jsou schopné vyhodnotit ošetření. Což v praxi znamená, že zubní laser rozpozná, jakou tkáň ošetřuje a umí detekovat jiné tkáně a zastavit se. Mnohé přístroje nabízí také přednastavené parametry laseru pro několik typu zákroků a lékař tak nemusí nic složitě nastavovat. Podobá se to například automatickému nastavení ultrazvuku s funkcí Gray Scale Mapping, kdy se automaticky nastaví úroveň rozsahu šedi dle zobrazované tkáně.

Ošetření pomocí zubního laseru je také mnohem přesnější, studie a praxe uvádí až 10 krát vyšší přesnost než u konvenčních metod. Pro pacienta je přínosem to, že mnohé zákroky, zejména povrchové lze
provést bezbolestně. Zubní laser sice nenahrazuje vrtačku a konvenční metody zcela, ale je šikovným a víceúčelovým doplňkem. Dle potřeby ordinace je možnou pořídit různé druhy přístrojů, které se liší možnostmi a cenou. Celkově ja však přínosem větší efektivita, přesnost a také možnost stejným přístrojem ošetřovat různé tkáně bez působení fyzického kontaktu se zubem a preventivní ničení nežádoucích mikrobů, pomáhá tak proaktivně předcházet problémům.

VIDEO: Zubní lékařka radí: Jak na bělení zubů

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva