Obsah článku
Detoxikace je odstraňování toxických a odpadních látek z těla. Tento proces vlastně probíhá v těle automaticky a neustále. Současný způsob života, jak každý dobře ví, není nejzdravější. Stravování, stresy a životní prostředí do organismu přinášejí nežádoucí toxické látky, které celé tělo „zamořují“. Každý organismus má schopnost jim do určité míry odolávat. Pokud se ale nežádoucích látek v těle nasbíralo až příliš mnoho, tělo se s nimi neumí poradit. Pak se začnou projevovat prvotní příznaky toxicity v podobě únavy, vnitřního neklidem, bolestí hlavy, svalů i kloubů, podrážděností, hůře zvladatelným stresem, přidají se žaludeční problémy (překyselení), střeva jsou přetížené a zlenivělá. To pak vyvolává únavu a ospalost. Nepohoda vnitřního stavu těla se odráží i na zevnějšku, jako v zrcadle. Mění se stav pokožky (akné, vyrážky, ekzémy), vlasy jsou matné a často nadmíru vypadávají, nehty jsou lámavé a třepí se.
Správnou stravou lze detoxikaci organizmu ovlivnit
Dříve než nastanou zmíněné problémy, je možnost do stravy zahrnout některé potraviny, které působí očistně a donesou do organismu nezbytné a potřebné látky na správné fungování každého orgánu. Pokud se řekne přirozená detoxikace, myslí se tím změna v jídelníčku a úprava v zaběhnutém životním stylu, což je velký krok směrem ke zdraví a vitalitě.
Vyřaďte z jídelníčku to špatné
Pokud jste se rozhodli udělat něco pro své zdraví, tak je na místě vyřadit z jídelníčku tučná a sladká jídla, smažené a konzervované potraviny, ale i polotovary. Nezapomínejte, že každá potravina nebo bylinka vyvolává v těle nějakou změnu, proto by nikomu nemělo být jedno, co si vkládá do úst.
Co si dát při detoxikaci organizmu?
Co můžeme jíst, aby se tělo očistilo od toxinů? Existují lidé, kteří používají rychlé techniky nebo drahé prostředky na hubnutí, kde ale hrozí jojo efekt – opětovné zvýšení tělesné hmotnosti po její předchozí cílené redukci. Proto doporučujeme dlouhodobou očistu těla pomocí darů přírody.
1. Vláknina
Vláknina je ta nejlepší věc, kterou můžete dát svému zažívacímu traktu: jezte dostatečné množství otrub, čerstvé ovoce a zeleninu, luštěniny, ořechy a zrna. Tyto produkty snižují hladinu cholesterolu a cukru v krvi, pomáhají při normalizaci mikroflóry.
2. Lněné semínko
Lněná semena obsahují antioxidanty, draslík, hořčík a vitamin E. Kromě toho, že jsou spolehlivým dodavatelem mastných kyselin omega-3 a omega-6. To znamená, že kromě očisty těla se vám zlepší stav vlasů, nehtů a kůže.
Kontraindikace: těhotenství a kojení, děložní myomy, endometrióza, pankreatitida, zánět střev, močové kameny nebo žlučníkové kameny.
3. Sušené meruňky a švestky
Přírodní projímadla, podporují hubnutí – směs sušených meruněk se sušenými švestkami přelijeme ne příliš horkou vodou, necháme vyluhovat, pijeme v dopoledních hodinách na lačno.
4. Med s vodou
Po dobu jednoho měsíce pijeme med s vlažnou vodou (pozor, nedáváme med do vařící, ani příliš horké vody). Tento nápoj normalizuje zažívání, dodá vašemu tělu energii, posiluje imunitu. Navíc přestanete mít chuť na čokolády a dorty. Budete potřebovat 1 šálek vody a 1 lžičku medu. Popíjíme v ranních hodinách na lačný žaludek.
Sponzorováno
5. Švestky
Švestky zbaví naše tělo otoku, snižují kyselost žaludku. Švestky jsou výborné na podporu trávení a také je vhodné je konzumovat v období zvýšeného stresu, neboť prospívají nervům a zvyšují psychickou odolnost. Co se vitamínů týče, švestka nepatří k ovoci, které by bylo výjimečné nějakým konkrétním druhem, spíše jde o množství a široké spektrum vitamínů, které obsahuje. Kromě vitaminu B12 a biotinu obsahuje švestka všechny vitaminy skupiny B. Už jen jedna švestka obsahuje stejné množství vitaminu B jako doplněk stravy z lékárny.
Švestky mají vynikající vliv na metabolismus sacharidů, nervovou soustavu, výkonnost, mentální svěžest a odolnost proti stresu. Obsahují také zinek, měď a pozoruhodný je obsah polynenasycených mastných kyselin ve slupce. Vysoký obsah vlákniny má příznivý vliv na naše trávení, pročišťuje střeva a působí proti zácpě.
6. Řepa
Chcete zrychlit váš metabolismus? Pak pojídejte cukrovou řepu. Navíc čistí střeva a zlepší stav krve.
7. Dýně
Nízkokalorický produkt, který je snadno stravitelný a pomáhá střevu od škodlivých látek, uklidňuje nervový systém, má omlazující účinek, posiluje cévy. Dýňová semínka – účinný prostředek v boji proti červům. Dýňový džus pomáhá čistit játra odstranit toxiny a radioaktivní látky z těla.
8. Banány
Tyto plody jsou vysoce stravitelné díky vysokému obsahu vlákniny, a vzhledem k jeho vysokému obsahu draslíku se normalizují metabolické procesy v zažívacím traktu.
9. Špenát
Velká zásobárna živin, zlepšuje krev a trávení.
10. Citrónová kůra
Citron pomáhá zpomalit stárnutí kůže, ničí bakterie a hniloby, je výborný prostředek proti nadýmání. Nemluvě o normalizaci střev, zlepšuje trávení.
Pijte hodně vody
Při detoxikaci dochází k uvolňování toxických látek, k rozpouštění různých ložisek, které jsou naskládány v těle a samozřejmě i k uvolňování hlenů. Podmínkou detoxikace je plynulé vylučování odpadních látek, což zajišťuje správný pitný režim, aby se uvolněné látky mohly z těla rychle a bez problémů vyloučit. Také pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu napomáhá při odbourávání nečistot z organismu, proto tebe zařadit alespoň 30 minut denně, například rychlejší chůze, cyklistika, nebo ti zdatnější běh.
Základním pravidlem při každé detoxikaci těla je dostatek tekutin (čistá voda, nesycené minerální vody, ředěné ovocné a zeleninové šťávy, bylinkové čaje). Do jídelníčku zařaďte citrón, jeho šťáva zředěná vodou je velmi účinná při vylučování toxinů z těla.
Dejte tělu čas
Mnoho lidí si myslí, že organismus je možné detoxikovat (očistit) během krátké doby, to není vůbec pravda. Nejúčinnější jsou několikaměsíční nebo několikaleté očisty. Očista organismu nemá škodlivé účinky, spíše je žádoucím přínosem, jako prevence proti vzniku nejrůznějších onemocnění. Nezáleží na věku či pohlaví. Regenerační schopnost každého jednoho organismu je ovlivněna detoxikací, tedy čištěním těla zevnitř, životním stylem, způsobem výživy a věkem.
Co si o detoxikaci ještě přečíst?
- Jak na domácí detoxikaci?
- Jak na detoxikaci zeleninovými šťávami?
- Detoxikace je super i se zeleným ječmenem
VIDEO: Základy detoxikace
VIDEO: Jak se dobře detoxikovat
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Detoxikace
Přečtěte si také naše další články