Sponzorováno

Lupénka jako zátěž pro pacienta a okolí? 4.73/5 (15)

Lupénka jako zátěž pro pacienta a okolí?29. říjen je již tradičně Světovým dnem psoriázy, kterým chce Světová zdravotnická organizace jako jeho vyhlašovatel upoutat pozornost veřejnosti na toto onemocnění, zlepšit informovanost o něm a zvýšit pochopení okolí vůči pacientům. Podle oficiálních statistik veřejnost lidi postižených psoriázou stále ve výrazné míře diskriminuje a stigmatizuje.

Diskriminace okolí

Navzdory známému faktu, že psoriáza je nepřenosným onemocněním, čelí pacienti – nejen u nás ale i ve světě, nepochopení resp. dokonce nepřijetí okolím kvůli obavě z nákazy. Organizace iFPA (International Federation of Psoriasis Association) sdružující 47 národních společností psoriatických pacientů z celého světa realizovala koncem loňského roku průzkum v 15 organizacích, kterého se z účastnilo více než 5 000 respondentů. Výstupy průzkumu, kterého se zúčastnili i čeští lupenkáři, jsou šokující:

77% respondentů (z 5000!) zažilo v souvislosti s onemocněním stigmatizaci (stigma = řecký bodnutí, tzn. Znamení hanby, méněcennosti, odmítání jednotlivce), a tudíž byly negativní vnímaní kvůli fyzickým projevům onemocnění. Z toho:

  • 37% v práci
  • 21% ve společenských zařízeních (plovárny, sportoviště, restaurace, tělocvičny)
  • 20% ve škole
  • 13% v rodině a v rámci sociálních vztahů
  • 9% ve zdravotnictví

TIP: Jak léčit lupénku?

Sponzorováno

A až 65% respondentů přiznalo, že byli kvůli psoriáze diskriminováni (tj. nespravedlivě rozlišování, rozdělování, vnímali nespravedlivý / nerovný přístup na základě své odlišnosti) následovně:

  • 45% v práci
  • 19% ve společenských zařízeních (plovárny, sportoviště, restaurace, tělocvičny)
  • 19% ve škole
  • 4% v rodině a v rámci sociálních vztahů
  • 13% ve zdravotnictví

Například u kolegů na Slovensku funguje občanské sdružení Bodkáčik, které si dává za cíl kromě podpůrné a informační činnosti i odstraňovat bariéry, za které staví vědomě či nevědomě část veřejnosti pacientů s kožním handicapu – tzv. „tečkovaných“. Jak říká mluvčí občanského sdružení Mária Cetkovská: „I když si část veřejnosti myslí, že o psoriáze již bylo řečeno vše, reálné zkušenosti našich pacientů dokazují opak. Až polovina z nich je diskriminována pro kožní projevy v práci, pětina ve společenských zařízeních av škole a dokonce byly zaznamenány i negativní případy z oblasti zdravotnictví – např. v rehabilitačních zařízeních resp. u některých zdravotnických úkonech.“

TIP: 8 nejlepších přírodních olejů na lupénku

VIDEO: Život s lupénkou

VIDEO: Příběh života s lupénkou

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva