Sponzorováno

Bylinky a domácí léčba na křečové žíly – co pomůže? Babské rady 4.91/5 (33)

Jaké bylinky a domácí recepty pomohou na křečové žíly?

Jaké bylinky a domácí recepty pomohou na křečové žíly?

Křečové žíly nejsou v dnešní době nic neobvyklého. Mohou mít celou řadu příčin, přičemž tou, která patří mezi nejčastější, je určitě dlouhodobé stání nebo sezení, nekvalitní strava, stejně jako to může být nadváha i řada dalších věcí. Zkrátka a jednoduše je to problém, který ale má řešení. A těch je hned několik. Pokud i vás tento zdravotní a samozřejmě také estetický problém trápí, podívejte se s námi na několik metod, jak ho vyřešit.

Na křečové žíly perfektně funguje operace

Začneme rozhodně krokem, který je sice celkem radikální, ale na druhou stranu určitě potěší tím, že se jedná o krok celkem účinný a zajímavý. Možných metod je několik, ale tou nejúčinnější je takzvaná sklerotizace. O co se konkrétně jedná? Je to metoda, v rámci které jsou použity jehly a vpichy, které jsou následně vedeny na konkrétní místa, díky čemuž dojde k tomu, že se rozvinuté varixy eliminují. Pokud se podíváme na hlavní pozitiva této metody, a také důvody proč ji rozhodně doporučujeme, nesmíme zapomenout na:

  • Absenci jakýchkoliv jizev
  • Jistota ambulantního provedení
  • Minimální náročnost a bolestivost

Dané odstranění křečových žil není problém poptat u vašeho běžného lékaře, který vám nejenom podá další potřebné informace, ale už vás přesněji nasměruje na kliniky a střediska, která vám rozhodně při řešení daného problému dokážou jednoduše a často také celkem rychle pomoci.

Zaměřte se na dostatek vitamínu P

O tom, že by vaše tělo mělo pravidelně dostávat dávky vitamínů, o tom rozhodně není pochyb. Pokud máme být konkrétnější, nezapomínejte na vitamín označovaný písmenem P. Proč právě ten? Jelikož je v souvislosti s vašimi cévami tím nejlepším, jak můžete vašemu tělu prospět. Pozitiv, který tento vitamín přinese, je hned několik. Primárně dokáže zvyšovat pevnost žilní stěny, stejně jako umí předcházet různým zánětům. Dokáže ale i zlepšovat odtok krve z postižených míst. To vše přispívá k tomu, že je nejenom velmi dobrou prevencí, ale je rozhodně i dobrou volbou ve chvíli, kdy se už křečové žíly objeví a vy je potřebujete odstranit. Vitamín P je ve skutečnosti celou skupinou látek souhrnně označovaných jako flavonoidy.

Jak vitamín P brát?

Pokud se podíváme na cesty, které jsou spojeny s užíváním daného vitamínu, je rozhodně lepší sáhnout po doplňcích stravy. Lépe tak do těla dostanete jeho potřebné denní množství. Pokud můžeme doporučit, zajděte do lékárny a poptávejte diosmin nebo rutin. Jedná se o produkty, které nejenom obsahují zmíněný vitamín, ale jsou určené právě na boj s křečovými žílami, díky čemuž vaší kráse prospějí i v dalších oblastech.

Začnete se správně stravovat

Nesprávné jídlo má vliv na mnoho zdravotních komplikací a křečové žíly rozhodně nejsou žádnou výjimkou. Už proto je dobré jako preventivní metodu začít se zdravým životním stylem. A když se křečové žíly objeví, je dobré v něm nejenom pokračovat, ale zvýšit i dávky těch jídel, které dokážou daný problém velmi dobře řešit. Pokud se podíváme na konkrétní tipy, jsou skvělou volbou:

  • Citrusové plody
  • Pohanka
  • Lesní ovoce

Zařadit dané potraviny do jídelníčku by se mělo stát jasnou prioritou. Dále nezapomínejme zmínit i několik dalších, se kterými chybu neuděláte. Jsou to třeba rajčata, granátová jablka, stejně jako například olivy, nebo černý rybíz. A pokud si rádi dáte i sklenku červeného vína, můžete si být jisti, že i tím dokážete s křečovými žílami lépe bojovat. Podívejte se jak se stravovat pro zdravé křečové žíly.

Nebojte se bylinek

Velmi účinná je dnes i přírodní léčba. Nejenom, že dokáže dobře pomoci od samotných projevů, ale její výhodou je rozhodně i minimum vedlejších účinků. Proto se bylin rozhodně nebojte a začněte je využívat. Zatímco výše jsme doporučovali přímou konzumaci, nyní doporučíme tvorbu různých odvarů a výluhů. Do nich už stačí namočit kapesník či kousek bavlněné látky a ve formě obkladu přiložit na problémová místa.

Bylin, které můžete kombinovat a zkoušet, je celá řada. Pokud se podíváme na to nejlepší, z čeho můžete vybírat, rozhodně doporučíme kostival, rozmarýn, stejně jako kůru z bílého dubu, nebo i klasický kaštan. Tedy konkrétně takzvaný jírovec maďal.

Naučte se relaxovat

Nejlepší prevencí, ale i léčbou je také relaxace. Pokud můžete, dopřejte svým nohám dokonalý odpočinek. Jak jsme zmínili v úvodu, tak co jim vadí, je dlouhodobé stání. Proto je jasné, že v souvislosti s odpočinkem by měly být nohy co nejvíce v klidu a v takové poloze, aby byly výše než zbytek těla. Jak na to? Jednoduše si sedněte a dejte nohy na stůl. Známé pravidlo v tomto směru jasně říká, že je ideální, když jsou nohy ve vyšší úrovni, než je srdce. Pokud to dodržíte, můžete si být jisti, že i tím prospějete vaší kráse i zdraví. Ne vždy je možné takto odpočívat, ale pokud se naskytne příležitost, rozhodně na tuto polohu nezapomínejte.

Pohyb je důležitý

Co však může také pomoci, to je relaxace aktivní. Tedy pohyb. Základem je rozhodně správná a dobře sedící obuv, bez jakýchkoliv podpatků a čehokoliv jiného. Potom už stačí vyrazit na klasickou nebo svižnější procházku. Ta výrazně podpoří tok krve v končetinách, což se na eliminaci křečových žil také pozitivně podepíše.

Myslete na své zdraví i v práci a pokud můžete, noste pohodlnou pracovní obuv. Přeci v ní strávíme hodně času.

TOP domácí přípravky na křečové žíly

1. Jablečný ocet

Jablečný ocet je úžasný při léčbě křečových žil. Je to přírodní čistící přípravek pro naše tělo, také zlepšuje průtok krve a krevní oběh. Když krev začne proudit přirozeně se snižují i otoky křečových žil.

Sponzorováno

Jak jablečný oct použít? Naneste neředěný jablečný ocet na kůži v oblasti kde jsou křečové žíly a jemně masírujte tuto oblast. Dělejte to každý den před spaním a znovu pak ráno. Postupujte takto několik týdnů či měsíců. Další recept? Přidejte dvě čajové lžičky jablečného octa do sklenice vody a dobře promíchejte. Pijte tuto směs dvakrát denně po dobu alespoň jednoho měsíce – pak půjdou vidět pozitivní výsledky.

2. Kajenský pepř

Kajenský pepř je považován za zázrak v léčbě křečových žil. Je velmi bohatým zdrojem vitaminu C a bioflavonoidů, zlepšuje krevní oběh a zmírňuje bolest oteklých žil.

Přidejte jednu čajovou lžičku kajenského pepře prášek do šálku horké vody a velmi dobře promíchejte. Pijte tuto směs třikrát denně po dobu jednoho nebo dvou měsíců.

3. Olivový olej

Ten zlepšuje krevní oběh, který je nezbytný pro léčbu křečových žil. Masírování s olivovým olejem může pomoci zlepšit krevní oběh, čímž se snižuje bolest a zánět.

Smíchejte stejné množství olivového oleje a vitamínu E a lehce zahřejte. Masírujte žíly s teplým olejem po dobu několika minut. Dělejte to dvakrát denně po dobu jednoho až dvou měsíců. Můžete také smíchat čtyři kapky cypřišového esenciálního oleje ve dvou lžičkách teplého olivového oleje a masírovat žíly touto směsí.

4. Česnek

Česnek je vynikající bylina pro snížení zánětu a příznaků křečových žil. To také pomáhá doslova rozbít škodlivé toxiny v krevních cévách a zlepšuje krevní oběh.

  1. Plátky z 6 stroužků česneku do čisté sklenice.
  2. Udělejte šťávu ze tří pomerančů a přidejte ji do sklenice. Také přidejte dvě polévkové lžíce olivového oleje.
  3. Směs se nechá sednout po dobu asi 12 hodin.
  4. Pak promíchejte (zatřeste se sklenicí). Masírujte zanícené žíly v kruhovém pohybu po dobu 15 minut.
  5. Zabalte česnekovou směs bavlněným hadříkem a nechte ji přes noc působit na onom místě.
  6. Opakujte denně po dobu několika měsíců.
  7. Také jezte čerstvý česnek ve vaší stravě.

5. Listnatec pichlavý

Listnatec pichlavý je velmi užitečný pro zmírnění bolesti křečových žil. Tato bylina obsahuje sloučeniny známé jako ruscogeniny, které pomáhají snížit zánět.

Berte 100 mg doplňků s listnatcem třikrát denně. Poznámka: lidé s vysokým krevním tlakem nebo benigní hyperplazií prostaty, by neměli tuto bylinu užívat bez porady s lékařem.

6. Vilín

Vilín je velmi účinná bylina pro zpevnění cév a tím může snížit příznaky křečových žil. Kromě toho, že má stahující vlastnosti, obsahuje také kyselinu gallovou a několik éterických oleje, které mohou přispět ke snížení otoku, stejně jako bolesti.

Namočte žínku do vilínu a dejte ji na postiženou oblast. Udělej to dvakrát nebo třikrát denně po dobu jednoho nebo dvou měsíců. Případně můžete naplnit vanu vlažnou vodou a přidejte 10 až 20 kapek vilínu. Namočte nohy v roztoku po dobu nejméně 15 minut. Poté umyjte nohy čistou vodou. Dělejte 1x denně po dobu 2 měsíců.

7. Semena jírovce

Semena kaštanu jsou používány po staletí k léčbě křečových žil. Jírovcová semena mají protizánětlivé a „anti-otokové“ vlastnosti, které snižují výskyt křečových žil. Extrakt ze semen kaštanu má sloučeninu zvanou aescin, který zlepšuje pružnou sílu žil a zabraňuje uvolňování enzymů, které poškození kapilární stěny.

Můžete si koupit gel se semeny jírovce. Gel se má použít externě na postiženou oblast dvakrát denně. Při pravidelném používání může výrazně snížit bolest a otok. Můžete také brát doplňky s jírovcem. Nejčastější dávka je 300 mg dvakrát denně. Neberte ale přímo syrové semena jírovce, protože obsahuje velké množství toxické sloučeniny známé jako eskulin.

8. Petržel

Petržel je bohatá na vitamin C, je to silný antioxidant, který podporuje tvorbu kolagenu a napomáhá při udržování a rozmnožování buněk. To také obsahuje rutin, který hraje klíčovou roli při posilování kapilár, a tím je velmi užitečná při zmírňování příznaků křečových žil.

  1. Vařte hrst nasekané čerstvé petrželky v jednom šálku vody po dobu pěti minut.
  2. Pak odstraňte z plotny, přikryjte a nechte roztok vychladnout. Pak přefiltrujte.
  3. Přidejte jednu kapku esenciálního oleje z růže a měsíčku.
  4. Dejte do lednice na dobu několika minut.
  5. Použijte vatový tampon a naneste roztok na postiženou oblast.
  6. Dělejte to denně po dobu několika měsíců a uvidíte pozitivní výsledky.
  7. Také se snažte jíst syrovou petržel tak často, jak je to možné.

9. Listy vinné révy

Listy vinné révy mají velké množství flavonoidů, které pomáhají udržovat zdravé žíly. Listy mají adstringentní, protizánětlivé, antioxidační a homeostatické vlastnosti, které jsou velmi užitečné pro léčbu křečových žil. Jak je použít?

  1. Vařte jeden šálek listů vinné révy ve čtyřech šálcích vody po dobu 10 až 15 minut. Nechte jej pak zchladit po dobu několika minut, až bude směs vlažná.
  2. Nalijte ho do kbelíku a namočte si nohy v roztoku po dobu pěti minut.
  3. Pak dejte nohy do jiného kbelíku naplněného studenou vodou na dobu 10 sekund.
  4. Udělejte to třikrát nebo čtyřikrát, zakončete studenou vodou.
  5. Poté masírujte nohy směrem nahoru s ricinovým olejem.
  6. Skončete ideálně tak, že nohy budete mít ve zvýšené poloze po dobu několika minut.

10. Měsíček

Krásná bylina měsíčku je bohatým zdrojem flavonoidů a vitamínu C, které stimulují tvorbu kolagenu a pomáhají regeneraci a rozmnožování buněk. Také pomáhá zlepšit krevní oběh, a tím pomáhá zmírnit různé příznaky křečových žil.

  1. Vařit jeden šálek květy měsíčku lékařského ve čtyřech šálcích vody po dobu 5 minut.
  2. Namočte bavlněný hadřík v roztoku a dejte jej na postiženou oblast. Nechte ho tam tak dlouho, dokud úplně nevychladne.
  3. Opakujte takto několikrát denně po dobu několika měsíců.

Co si ještě o křečových žilách přečíst?

VIDEO: Křečové žíly

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva