Sponzorováno

Palmový olej a zdraví – ano či ne? 4.82/5 (11)

Palmový olej a zdravíPokud je v posledních letech téma, které se týká celé řady lidí, je to rozhodně palmový olej. I vy jste o něm jistě slyšeli a my musíme dodat, že tomu určitě nebylo v souvislosti s ničím pozitivním. Právě naopak. Pokud se téma palmového oleje otevírá, tak hlavně v souvislosti s tím, že se jedná o produkt špatný a měli byste ho ze svého jídelníčku vyřadit. My nechceme být tolik přímočaří a tak se podíváme na všechna fakta, která s palmovým olejem přímo souvisí. Díky tomu si můžete sami udělat svůj vlastní názor na to, zda je dobrou volbou, nebo nikoliv.

Kde palmový olej najdete?

Dá se říci, že v podstatě všude, kde je třeba tuk. Dnes už jenom těžko najdete potravinu, která obsahuje tuk, která palmový olej neobsahuje. Tedy pokud půjdete cestou těch největších výrobců, kteří se specializují na obrovskou produkci, kterou distribuují do celé řady zemí světa. Zde je palmový olej, nebo též palmový tuk něčím zcela běžným. Pokud se podíváme konkrétně, kde ho můžete najít, jedná se o různé:

  • Margaríny a jiné pomazánky
  • Cukrovinky včetně levnějších čokolád
  • Kosmetické přípravky

Je toho ale mnohem více, jelikož ho lze najít třeba i v různých paštikách a masových výrobcích, lze ho najít v cereáliích, stejně jako je často nedílnou součástí různých pochutin ve formě chipsů a slaných krekrů.

Proč výrobci palmový tuk využívají?

I tato otázka je důležitá pro pochopení všeho, co se palmového oleje týká. Hlavním důvodem je dost často možná i samotný spotřebitel. Například i vy sami. Dnes je trendem hledět při výběru výrobků především na co nejnižší cenu. Po té jde většina lidí a tak je jasné, že aby výrobce a prodejce měl co nabídnout, je třeba snižovat právě náklady na výrobu svých produktů. A to se díky palmovému oleji dobře daří, jelikož dnes se jedná o jeden z nejlevnějších tuků, a to nejenom v rámci suroviny pro výrobu potravin. Druhým důvodem je také jeho dostupnost, kdy není problém odebírat ho v podstatě v jakémkoliv množství. Je surovinou moderní doby a tak jeho zpracování začíná být obrovským byznysem.

Dodejme, že palmový olej by mohli výrobci hravě nahradit řadou různých jiných tuků. Právě kvůli ceně, ale třeba i kvůli jejich dostupnosti to často nedělají. Kvalitnější produkty bez tohoto tuku tak jsou spíše takové, které jsou vyráběny menšími prodejci a distribuovány spíše lokálně, než celosvětově.

Palmový tuk a jeho vliv na zdraví

Odpověď na tuto otázku byste měli také znát. A to hlavně proto, že mnohé kampaně proti němu brojí právě z toho důvodu, že je pro naše zdraví špatný. To samozřejmě můžeme potvrdit, jelikož obsahuje nevhodné nasycené kyseliny, které nejsou pro lidský organismus to pravé. A už vůbec ne, pokud byste měli daný olej dávat dítěti. Každá mince má ale dvě strany. Podívejme se proto i na tu druhou. Ta je založena na porovnání s ostatními variantami na trhu. V rámci nich si palmový olej nestojí zase až tak špatně. Pokud budeme brát v potaz právě to nejhorší, a to nasycené mastné kyseliny, je třeba říci, že je v podstatě průměrem.

Sponzorováno

Není ani ten nejlepší, ani není tím nejhorším. Dá se tedy říci, že pokud nad zdravostí potravin příliš nepřemýšlíte, rozhodně s palmovým olejem nelze udělat nijak závažnou chybu. Ač má ztužený tuk vyráběný z palmového oleje nevhodný obsah tzv. transmastných kyselin, je stále lepší než dříve používané ztužené tuky vyráběné z tuzemských rostlinných olejů, jako byl řepkový nebo slunečnicový olej. Ve složení se však o příliš dobrý krok správným směrem nejedná. Když už kvalitní olej, tak jedině:

Palmový olej není jen špatný

Jako malou zajímavost lze také říct, že odsuzovaný palmový olej obsahuje i celou řadu vitamínů a dalších látek – vitamíny E, D, K a provitamín vitamínu A – beta karoten. Také obsahuje koenzym Q10.

Problém s palmovým olejem je hlavně v ekologii

Ta je hlavní důvod, proč se proti němu brojí. A ten důvod je zcela jistě oprávněný. Jak jsme uvedli výše, stále stoupá spotřeba tohoto tuku, s čímž je spojena také nutnost neustále rozšiřovat výrobu. Pokud se podíváme na to, jak se palmový olej získává, je třeba říci, že je spojený s pěstováním palmy olejné, která je známá i pod názvem olejnice guinejská. Pro ni je nutné vytvářet další prostory pro vznik plantáží, aby byla poptávka po palmovém oleji uspokojena.

Vlivem toho dochází zcela přirozeně k masivnímu kácení deštných pralesů. To může mít v budoucnu nedozírné následky pro celou naši planetu. Problém je to však nikoliv budoucí, ale i současný. Je to dáno tím, že mizí i různé unikátní druhy zvířat a rostlin. Nejvíce jsou aktuálně ohroženi hlavně orangutani. Jejich populace už je sama o sobě malá, a v důsledku daných kroků ještě více klesá. V tomto směru je palmový olej skutečně důvodem, proč ho ze stravy eliminovat.

TIP: Přečtěte si o palmojádrovém oleji

Existuje alternativa k palmovému oleji?

Několik zdravějších jsme zmínili výše. Stejně tak je možné přejít i na klasiku v podobě řepkového, nebo slunečnicového. Otázkou však zůstává, zda existuje globální alternativa. Pokud se ze dne na den všichni rozhodneme pro bojkot palmového oleje, výrazně vzroste spotřeba jiných olejů. I zde následně dojde k nutnosti rozšířit výrobu a plochu pro pěstování. Krásným příkladem je u nás vyhlášená řepka. Jakmile začala být povinnost jejího přidávání do paliv, rázem v létě nevidíte nic jiného, než žlutá pole. Jedinou správnou cestou je tedy omezit jak palmový tuk, tak i tuky obecně.

Co dále si o palmovém oleji přečíst?

VIDEO: Zkáza kvůli palmovému oleji

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva