Obsah článku
Češi patří mezi národy, které konzumují mnohem více soli, než je její doporučené denní množství. Možná se vám to může zdát nepodstatné, ale omezením jejího příjmu je možné předejít některým závažným chorobám, jejichž riziko se s jejím vyšším obsahem ve stravě mnohonásobně zvyšuje. Nebo si třeba řeknete, že zrovna vy přece nesolíte tolik. Ono však nejde jen o to, jak moc jídla přisolujeme, ale také, jaké potraviny obecně preferujeme.
Sůl naše tělo potřebuje, ne však mnoho
Obvyklá spotřeba soli činí přes 10 gramů denně. Doporučené množství je však zhruba poloviční. Denně bychom měli přijmout zhruba jednu kávovou lžičku soli. Je nutné říci, že sůl je pro náš organizmus přínosná, a jistě není vhodné snažit se ji ze stravy zcela eliminovat. Na straně druhé však její přílišný příjem našemu tělu neprospívá, právě naopak. Dnes jsou na její vysoký obsah v jídle zvyklé bohužel již i děti, které pak v dospělosti automaticky preferují slanou chuť, a cokoliv bez ní by jim přišlo fádní.
Nedostatečný příjem soli u nás moc nehrozí
Adekvátní příjem soli je důležitý kvůli jejímu obsahu sodíku a chloru. Ty jsou podstatnými hráči v mnoha procesech v lidském těle – podílí se na udržování rovnováhy tekutin v těle, fungování svalů, nervovém přenosu. Chlor je nezbytný v žaludku jako součást trávicích šťáv. Kuchyňská sůl je důležitá též svým obsahem jódu, který zajišťuje správné fungování štítné žlázy.
Pokud by příjem soli nebyl dostatečný a zároveň docházelo k jejím ztrátám (průjmem, zvracením), mohly by u člověka nastat závratě, ale i křeče ve svalech a další nepříjemné stavy.
Rizika vysoké konzumace soli
Pokud však naše strava obsahuje soli příliš, objevují se obtíže s vysokým krevním tlakem, zvyšuje se riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Sůl také zatěžuje ledviny a podporuje chuť k jídlu. Přispívá k vyplavování vápníku z kostí, čímž zvyšuje riziko jejich následného řídnutí. V našem těle zadržuje vodu, opatrní by tedy s její konzumací měli být též lidé trpící na otoky.
Jak omezit efektivně příjem soli?
1. Přisolování
To, co zřejmě člověka napadne na prvním místě, je přisolování jídel při vaření. Ano, takto samozřejmě můžete příjem soli ovlivnit. Zkuste jídlo dochucovat spíše čerstvými či sušenými bylinkami (vynechejte však již zakoupené kořenící směsi), zeleninou, česnekem. Nesolte jídlo automaticky bez ochutnání.
Sponzorováno
Pokud se rozhodnete omezit příjem soli, učiňte to postupně. Pokud byste přestali rázem zcela solit, jídla by vám přišla nevýrazná a byli byste akorát zbytečně znechuceni. Lepší je proto sůl ze stravy ubírat postupně a nechat si tělo zvykat na přirozenou chuť potravin. Naučíte se je postupně vnímat trochu jinak než jen z perspektivy, zda jsou dostatečně slaná.
2. Skrytá sůl v potravinách – omezte je
Mnoho soli však do těla vpravujeme potravinami, u kterých běžně spíše její obsah nesledujeme, nebo by nás nenapadlo, že je tak vysoký. Celkem dost z doporučeného denního příjmu soli nám zajistí samotné pečivo. Není už pak třeba si k němu dát uzeniny nebo tavené sýry. Ty obsahují soli opravdu vysoké množství. V potravinářském průmyslu je sůl používána zejména jako konzervační prostředek. Je skryta např. v instantních polévkách, konzervách, paštikách, v různých kořenících směsích – grilovacím koření, dalších směsích s příchutí klidně bylinek nebo hub. Evidentní je její obsah ve slaných pochoutkách – chipsy, slané tyčinky. Pozor na sůl zastoupenou v některých minerálních vodách.
3. Sledujte množství soli
Podstatné je sledovat obsah soli v potravinách a snažit se ze svého jídelníčku vyřadit ty, kde je jí opravdu vysoké množství, nebo si tato jídla alespoň nedopřávat tak často. Obsah soli můžete vyčíst na obalech potravin.
4. Pozor na kečup a dochucovadla
Uberte na konzumaci kečupu a kořenících směsí, které obsahují sůl. Pokud chcete okořenit své pokrmy kečupem, zkuste jej nahradit domácí variantou. Používejte pouze čerstvé bylinné koření.
5. Jídlo si připravujte co nejvíce sami
Zkuste více omezit návštěvy restaurací (a o fast foodech ani nemluvě). Téměř všechny pokrmy, které si dáte v restauraci obsahují hodně soli. Pokud si jídlo připravíte sami, dáte tam tolik soli, kolik chcete.
Vše je o zvyku…
Potřeba soli je většinou věcí zvyku. Čím více solíme, tím více soli vyžadujeme – a naopak. Pokud tedy začnete konzumaci soli po malých dávkách snižovat, chuťového rozdílu v negativním slova smyslu si ani nevšimnete. Naopak po čase zjistíte, že mnohem více vnímáte jemnější chutě, které jste předtím necítili, protože je v jídle přebila agresivnější sůl.
Co si více přečíst o soli?
VIDEO: Vím, co jím – sůl
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jídlo a zdraví
Přečtěte si také naše další články