Sponzorováno

Mentální anorexie je onemocněním zejména mysli 4.91/5 (11)

Touto nemocí trpí především mladé dívky. U nich je větší zaměření se na vzhled než  u chlapců, srovnávají se s prezentovanými ideály krásy...

Touto nemocí trpí především mladé dívky. U nich je větší zaměření se na vzhled než
u chlapců, srovnávají se s prezentovanými ideály krásy…

Tato nemoc se řadí spolu s mentální bulimií a záchvatovitým přejídáním k poruchám příjmu potravy. Je třeba ji vnímat jako duševní onemocnění, při kterém jedinec zkresleně prožívá realitu, zcela odlišně vidí své tělo. Snaží se o dosažení představy ideální postavy a toto je pro něj v životě zcela prvořadé. Vše tomu podřizuje a očekává, že bude spokojený až v době, kdy toho opravdu dosáhne.

Anorexie znamená sice nechutenství, ale není to myšleno tak, že by dotyčný nemohl jídlo pozřít z důvodu, že by se mu po něm opravdu fyzicky udělalo zle. Lidé trpící mentální anorexií si jídlo spíše zakazují nebo se za jeho konzumaci trestají následných vyčerpávajícím cvičením, mohou je též vyzvracet nebo používat laxativa k vyvolání průjmu. Jejich úmyslem je snížení vlastní váhy, která už je však zcela objektivně velmi nízká.

Mají strach z každého gramu, který by mohli přibrat. Pokud byste po nich chtěli, aby vám nakreslili obraz vlastního těla, přidají si v něm klidně dvacet kilogramů navíc. Opravdu se vnímají jako tlustí, přestože jakéhokoliv jiného člověka by hodnotili zcela objektivně.

Kdo má sklony k mentální anorexii?

Touto nemocí trpí především mladé dívky. U nich je větší zaměření se na vzhled než
u chlapců, srovnávají se s prezentovanými ideály krásy. Nejčastěji u nich tento problém začíná v pubertě. Udává se však, že mentální anorexie postihuje i chlapce – v menším měřítku. U nikoho zřejmě není možné stanovit jedinou příčinu vzniklých potíží. Roli zde hrají genetické souvislosti, ale též samotná osobnost jedince – formovaná v mnohém rodinou a celkově jeho okolím. Ve většině případů se jedná o mladé lidi s nízkým sebevědomím, emočně nestabilní s perfekcionistickými sklony. Často na sebe mají v mnoha oblastech příliš vysoké nároky.

Rizikové faktory mentální anorexie

Rizikovým faktorem k propuknutí mentální anorexie jsou změny váhy – směrem nahoru i dolů. Pokud někdo přibere, může se pak více zaměřit na snahu zhubnout a příliš urputně se chce nabraných kilogramů zbavit co nejdříve. Naopak na počátku hubnutí může jedince natolik motivovat ocenění od okolí, že chce být stále štíhlejší – i za cenu vlastního zdraví. Rizikové jsou i obecně změny v životě (stěhování, úmrtí blízkého člověka), při nichž člověk může mít pocit ztráty kontroly. Snaží se tedy alespoň něco vzít pevně do vlastních rukou a rozhodovat o tom – o své váze.

Sponzorováno

Jaké má projevy? Lze anorexii snadno rozpoznat?

Mezi klasické projevy nemoci je možné uvést vyhublost jedince, ke které se přidává zvýšená únava, poruchy spánku, závratě, zimomřivost. Vlivem dehydratace je kůže suchá, hrubá, vlasy jsou lámavé a pleť obličeje působí nezdravým dojmem. Pokud je stabilně velmi nízká hmotnost, je zvýšené riziko vzniku poruch srdečního rytmu, u žen dochází k narušení menstruačního cyklu, což může následně zapříčinit problémy s plodností. U mužů i u žen se vyskytují poruchy sexuálního libida.

V případech, kdy anorexie propuká v nižším věku, může dojít k opoždění či zastavení vývoje. Na psychické úrovni je možné pozorovat úzkostné nálady, deprese a zvýšenou nervozitu.

Rodiče musí být všímaví

Přestože se může zdát, že známky choroby jsou zcela zřejmé, mohou je i samotní rodiče u svých dětí poměrně dlouho dobu přehlížet. Vidí třeba to, že jejich dcera se s nimi společně navečeří, ale už nevěnují pozornost tomu, že poté tráví hodiny cvičením. Obvykle tito lidé navenek neprezentují svoji štíhlost (nevěří, že štíhlí již jsou), chodí tedy ve volném plandavém oblečení. Včasné rozpoznání nemoci a zahájení léčby je však klíčové, mohou tak být minimalizovány negativní dopady na tělo i osobnost nemocného.

Jak se dá mentální anorexie léčit?

Při lehčím průběhu nemoci může být plně dostačující ambulantní léčba. V situacích, kdy je však u jedince již značná podvýživa, je nutná hospitalizace. Prvořadým cílem je zde záchrana života a udržení funkcí organizmu. U pacientů musí být vybudován nový stravovací režim. Přínosná je i psychoterapie, při níž se pracuje individuálně, ve skupině nebo i s celou rodinou nemocného. Je třeba, aby pacient začal reálně vnímat sám sebe, získal potřebné sebevědomí.

V případě, že chcete řešit vlastní obtíže spjaté s příjmem potravy nebo ve svém okolí máte někoho, o kom se domníváte, že trpí mentální anorexií, můžete využít např. služeb Centra Anabell. V Praze, Brně a Ostravě má terapeutická centra, využít můžete i telefonickou krizovou pomoc či internetové poradenství. Potřebné informace naleznete na www.anabell.cz. Na tomto webu si také můžete přečíst zajímavé příběhy z reálného života o boji s mentální anorexií.

Další informace o anorexii

VIDEO: Anorexie – rozhovor Anna Rudolfová

VIDEO: Dokument o anorexii

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva