Obsah článku
Chystáte se v létě na dovolenou k moři nebo do exotických zemí, kde pouliční umělci běžně nabízejí dočasné tetování „black“ hennou? Pak nepřehlédněte, že dočasné tetování „black“ hennou může způsobit zdravotní problémy – závažné alergické reakce. Jejich symptomy se projeví za 3 – 12 dní a v mnoha případech vyžadují lékařské ošetření, ba dokonce hospitalizaci. Trvalé poškození kůže, alergická kontaktní dermatitida a poly-senzibilizace mají celoživotní charakter.
Co je to henna? Znáte ji?
Henna, (Lawsonia inermis syn L.), je 2 – 6 m vysoký keř nebo malý strom, který roste v horkém a suchém podnebí. Má původ v tropických a subtropických oblastech severní Afriky, na Středním východě a v jižní Asii. Rostlina obsahuje červeně oranžové barvivo, lawsone (2-hydroxy-1, 4naftochinón, CI 75480), které se tvoří hlavně v listech a jeho červená barva je viditelná v centrální žilnatině mladých listů. Barvivo má schopnost reagovat s proteiny a jeho obsah v listech představuje 1,4 až 4% – závisí to hodně na klimatických a půdních podmínkách.
Použití henny
Listy henny se sbírají, suší a melou. Ve spojení se středně silným kyselým roztokem henna barví pokožku, vlasy a nehty. Lawsone totiž reaguje s keratinem pokožky a mění se na oranžovo-hnědou barvu. Tato schopnost se využívá pro barvení kůže, vlasů, nehtů, látek, hedvábí, kůže a vlny. Primárně se henna používala v oblastixch výskytu na barvení vlasů. Existují důkazy že už v Egyptě se henna pravidelně používala pro kosmetické účely – na barvení vlasů a umělecké barvení kůže – „body art“. Toto využití se později rozšířilo do Evropy, a tak se henna se stala výhodným artiklem obchodu mezi Severní Afrikou, Blízkým východem a Evropou, ale i přesto, v nových zemích nikdy nedosáhla takové široké uplatnění.
Do Ameriky se henna dostala jako vzácná a exotická rostlina až na počátku 20 století. Donedávna se henna exportovala většinou z Egypta. V současnosti se pěstuje na komerční účely zejména v západní Indii, Pákistánu, Maroku, Jemenu, Íránu, Somálsku, Súdánu a Lybii a největší množství pěstuje v oblasti Rajastánu v Indii. Hena má schopnost barvit na jeden druh barvy, avšak v kombinaci s jinými látkami, a to syntetickými barvami, solemi kovů a jinými rostlinnými barvivy vytváří širokou barevnou škálu, nabízí se pod názvy „červená henna“, „černá henna“, „neutrální henna“ a podobně. Přidané látky se ve složení finálního výrobku neuvádějí, protože právní předpisy třetích zemí jim to umožňují, avšak vysoký výskyt alergií se v posledním období stal důvodem k regulaci její „tajného složení“.
V oblastech přirozeného výskytu byla henna po staletí používána i na dekoraci těla při speciálních příležitostech jako jsou festivaly oslavy a najmou svatby. Dekorované tělo se považovalo za krásné a šťastné, mělo a nadále má kulturní a regionální charakter. Obvykle se aplikuje na ruce a nohy, kde je barvy tmavší, protože tyto části těla mají vyšší obsah keratinu. I barvení pokožky hennou se rozšířilo do Evropy a v posledním období se stalo velmi populárním. Podobně jako do barev na vlasy i do barev na dekoraci těla, nazývané „black henna tattoo“ (dočasné tetování) se přidávají další neznámé látky.
Sponzorováno
Co je „black“ henna?
Je to směs ve formě pasty, která vznikne přidáním jiných látek do přírodní heny s cílem dosažení tmavé barvy při barvení vlasů a rychlejšího a tmavšího efektu při dekoraci kůže. Čím je „black“ henna tmavší, tím má menší podíl henny, nebo ji vůbec neobsahuje. Použité složky mohou mít přírodní charakter jako indigo, ale mohou to být i syntetické barvy a minerály. Nejznámější a nejrozšířenější syntetickou barvou je parafenyléndiamin (PPD), ale používá se i karmín, (nebo azo-složky kyseliny pikrové), toluen 2,5-diamin, toluen-2, 5 diamínosulfát, dusičnan stříbrný, chromid stříbrný a pod. Ve smyslu směrnice Rady č. 76/768/EHS je PPD povolen jen do kosmetických výrobků na barvení vlasů v koncentraci max. 6%. Do výrobků na dekoraci kůže není povolen.
Co je „black henna tattoo“
„Black henna tattoo“ není tetováním v pravém slova smyslu. Ve skutečnosti je to jen povrchová dekorace pokožky, skutečné tetování se provádí injekčně – barva se vnáší jehlou pod kůži a je trvalé. „Black henna tattoo“ má pouze dočasný efekt a v posledním období je v Evropě letním fenoménem. Pouliční umělci, kteří se neustále přemísťují z místa na místo, navštěvují volné prostranství jako jsou obchody, tržiště a turistická centra a nabízejí dočasné tetování.
Black henna tattoo je zvláště populární na plážích zejména u mladých lidí, kteří si ho kupují jako suvenýr nebo vzpomínku na léto a dovolenou v cizině. Neustálá změna pobytu umělců, návrat turistů domů a vznik alergické reakce několik dní po aplikaci, tvoří překážky místní na uplatnění postihů a dotyčný umělec tak může pokračovat v práci bez toho, že by si uvědomoval, že způsobil některým lidem poškození zdraví. Samozřejmě nechceme hned malovat čerta na zeď, spousta umělců je čistých, ale existují jistě i takoví umělci, kteří jsou hrozbou.
Zdravotní rizika při aplikaci „black“ henny
Barviva, které se do heny přidávají mohou způsobit různé alergické reakce, jejichž symptomy se projeví okamžitě nebo až na několik většinou 3-12 dní. Projevují se zarudnutím, svěděním, pálením pokožky, vznikem tmavých skvrn, puchýřů nebo trvalými pigmentovými změnami pokožky a jizvami. Reakce organizmu na tyto látky mohou být ohraničené místem aplikace, nebo se projeví na větší ploše, ba dokonce na celém těle. Mohou být tak silné, že vyžadují lékařské ošetření, ba až hospitalizaci.
U některých jedinců mohou způsobit přecitlivělost, která může přerůst do alergické kontaktní dermatitidy na všechny spotřebitelské výrobky jako guma, oblečení, boty, barvy na vlasy a podobně obsahující tyto látky, ale i na výrobky obsahující příbuzné látky, jako jsou přípravky na ochranu pro slunečním zářením nebo určité léky. Přecitlivělost na tyto látky nabývá narůstající trend, převážně postihuje děti a mladistvé. Je to dlouhotrvající a nevratný proces, a proto každý, kdo má po aplikaci negativní reakci kůže na „black henna tattoo“, měl by zajít k lékaři a upozornit ho na dočasné tetování.
Rozdíly mezi „natural“ hennou a „black“ hennou
„Natural“ (přírodní) henna kolísá od zelenohnědé po tmavě hnědou barvu. Pokud je barva na dočasné tetování tmavší (černá), s největší pravděpodobností je barvena, tedy „black“ henna.
Z tohoto důvodu je třeba:
- požádat pouličního umělce o informaci o zemi původu heny – čili kde byla vyrobena a seznamu složek použitých k její výrobku. Nemusí vždy mluvit pravdu, pozor (původ nemusí mnohdy ani znát).
- Pokud dotyčný neví o barvě poskytnout žádnou informaci, je třeba se takovému výrobku vyhnout – neaplikovat ho.
- Pokud se v informacích uvádí, že barvu lze po hodině odstranit, určitě jde o „black“ hennu, protože přírodní henna zůstává na pokožce delší dobu – až několik týdnů. I v tomto případě je třeba se takovému výrobku vyhnout – neaplikovat ho.
Doporučení na závěr
„Black“ henna způsobuje vážné zdravotní problémy, pokud se používá pro dočasné barvení pokožky, proto se k tomuto účelu nedoporučuje používat.
VIDEO: Jak vypadá aplikace henny?
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravý životní styl
Přečtěte si také naše další články